Smak tych kuleczek zależy od waszego wcześniejszego, świątecznego menu na deser. Jeśli upiekliście babkę drożdżową, która właśnie staje się sucharem, to dobry materiał na słodkości w tym przepisie. Sprawdzi się również obeschnięty, kruszący się piernik, keks, a nawet odrobina sernika. Ser twarogowy pomoże zlepić kuleczki. 1 kg ciasta wystarczy doprawić zaledwie kilkoma rzeczami, by powstało coś zupełnie nowego. Takich trufli nie powstydziłyby się nawet legendarne cukiernie. Nikt nie musi wiedzieć, że zrobiliście je z odzysku. Obejdzie się też bez piekarnika. Bajaderki to wyśmienite słodycze na imprezowy stół. W każdą kuleczkę dodatkowo możecie wbić dłuższy patyczek, tworząc w ten sposób modne cake popsy

Co to jest bajaderka?

Mimo, że bajaderki największą popularność zyskały jako „ziemniaczki” lub „kartofelki” w PRL, ich historia sięga co najmniej lat 30. XX w., o ile nawet nie wcześniejszych. Nazwa pochodzi z operetki Emmericha Kalmana z 1921 r. o tytule „Bajadera”. Tytułową bajaderą określono w operetce Odette Darimonde, primadonnę jednego z paryskich teatrów, w której zakochał się indyjski radża. Stąd nazwą bajaderka określa się bogaty, bardzo słodki misz-masz.

W latach 30. były to kultowe słodycze w jednej z warszawskich cukierni przy ul. Chmielnej 47a. Wyrabiano je ze skrawków różnych ciast, które zostały przy wyrobie innych deserów. Bajaderkom pomagał się skleić maślany krem, a aromatyzowano je rumem. Krajano je wówczas w kwadraty o wadze ok. 100 g każdy i pokrywano czekoladą. Podobno biedni warszawscy studenci jedli je zamiast zwykłych posiłków, popijając wodą. 

Jeśli wolicie, z podanych składników możecie zamiast kuleczek zrobić bajaderkowe ciasto (na formę o wymiarach ok. 30 x 20 cm). Wystarczy wyłożyć ją prostokątnymi herbatnikami, wyłożyć na to przygotowaną masę, schłodzić, oblać prostą, czekoladową polewą i ponownie włożyć do lodówki, by całość stężała i dała się pokroić w kwadraty. Tak, jak ok. 100 lat temu. 

Jak zrobić bajaderki ze świątecznych ciast? Przepis 

Składniki:

  • 1 kg wysuszonych, jasnych ciast ze świąt, np. piernika lub babki na drożdżach
  • 100 g roztopionego i przestudzonego masła
  • 3 łyżki ulubionego kremu czekoladowego 
  • 1/2 szklanki dowolnej marmolady
  • ok. 1/2-3/4 szklanki ciepłego mleka
  • 4 łyżki gorzkiego kakao
  • 3 łyżki wiórków kokosowych
  • 3/4 łyżeczki ulubionego aromatu do ciast
  • kilka garści ulubionych bakalii (można pominąć)

Dodatkowo (można pominąć): ok. 100 g maślanych herbatników i wiórki kokosowe lub pokruszone drobno orzechy do obtoczenia kuleczek.

Sposób przygotowania:

Roztopcie masło na patelni i wystudźcie.

Kawałki ciast rozdrobnijcie w dużej misce. Dodajcie 3 łyżki wiórków, aromat, kakao, krem czekoladowy, marmoladę i chłodne, roztopione masło. Zacznijcie wyrabiać na jednolitą masę, dodając jednocześnie partiami ciepłe mleko.

Gotowa masa powinna być gęsta i lepka. Spróbujcie jej - jeśli jest za mało słodka, dodajcie nieco cukru pudru. Pod koniec wyrabiania masy możecie wkruszyć do niej kawałki herbatników, ale ten krok można pominąć. Kuleczki dzięki nim będą przyjemnie chrupać. 

Wyłóżcie tackę lub płaską blaszkę pergaminem lub papierem do pieczenia. Nabierajcie po 1 łyżce masy i formujcie z niej kulkę. Obtoczcie w wiórkach kokosowych i rozłóżcie w odstępach na blaszce. Włóżcie do lodówki na minimum 1-2 godziny, by masa się związała.