Kiedy myślimy o słodkiej roladzie, jest to najczęściej ciasto biszkoptowe z nadzieniem kremowym, z dżemem, albo z owocami. Żeby zrobić taka roladę biszkoptową trzeba najpierw upiec ciasto i dopiero posmarować je ulubionym nadzieniem. Na koniec zawijanie i deser gotowy. Wadą jest to, że z każdym dniem biszkopt albo coraz bardziej namaka, albo wysycha. Warto zjeść takie ciasto w 1-2 dni, wtedy smakuje najlepiej. Dużo lepsza jest rolada, którą dziś chcę wam polecić.

Czarno-biała rolada bez pieczenia

Moja mama niedawno zrobiła roladę, którą często jadłam gdy byłam mała. Uwielbiałam ten smak wtedy i teraz smakowała dokładnie tak samo. Poprosiłam mamę o przepis i wysłała mi zdjęcie z pożółkłego zeszytu. Jak zerkniecie na zdjęcie poniżej, zauważycie, że w przepisie są herbatniki po 2,10 zł. Inne czasy, inne ceny, ale smak został ten sam. Obie warstwy rolady są gęste i kremowe, a największą frajdą jest odrywanie jednej od drugiej i zjadanie ich oddzielnie. Ale gdy ugryzie się obie jednocześnie, smak jest jeszcze głębszy. Czarna warstwa to herbatniki, cukier, masło i kakao, a biała to wiórki kokosowe, cukier, masło i... 1,5 łyżki mocnego trunku. Zobaczcie dokładne proporcje i zróbcie w domu. To nic trudnego.

Przygotujcie:

Na masę białą:

  • 10 dkg wiórków kokosowych
  • 10 dkg cukru pudru
  • 1/2 kostki masła
  • 1 1/2 łyżki spirytusu

Na masę czarną:

  • 10 dkg cukru
  • 3 dkg kakao
  • 3 dkg masła
  • 1/2 szklanki wody
  • 3 paczki herbatników

Cukier, kakao, masło i wodę zagotujcie, a po przestudzeniu dodajcie zmielone, najlepiej w maszynce do mielenia mięsa, herbatniki. Można je też pokruszyć w blenderze, ważne, by były bardzo drobno pokruszone.

Teraz przygotujcie białą masę. W misce utrzyjcie masło z cukrem na puszysto, dorzućcie wiórki kokosowe i spirytus. Wymieszajcie, by powstała jednolita konsystencja. Można zrobić to mikserem albo ukręcić pałką, jak za dawnych czasów. Dodatek spirytusu nie wpływa na smak rolady, jedynie nadaje wyrazistości masie wiórkowej.

Przygotujcie folię aluminiową o wymiarach ok. 40x30 cm. Rozłóżcie ciemną masę i rozwałkujcie delikatnie na całej powierzchni, by powstał prostokąt o grubości ok 0,8 cm. Teraz nałóżcie białą masę i rozprowadźcie równomiernie na całej ciemnej masie. Zacznijcie zwijać od dłuższego boku jak zwykłą roladę. Na koniec uformujcie ją dłońmi w ładny kształt, lekko spłaszczony. Roladę wstawcie do lodówki na minimum 2 godziny, a najlepiej na całą noc. Wyjmujcie do pokrojenia kilku plasterków, a resztę przechowujcie w lodówce, owiniętą folią aluminiową.

czarno-biała rolada z wiórkami kokosowymiMarta Mrugacz

Do czego można użyć wiórki kokosowe?

Czarno-biała rolada bez pieczenia, to nie jedyny pomysł na wykorzystanie wiórków kokosowych. Użyjcie je także w innych przepisach. Polecamy: