Mrożenie zupy to doskonały pomysł na przechowywanie nadmiaru zupy. Wystarczy raz ugotować większy garnek zupy, by w odpowiednim momencie wyjąc potem słoik z gotowym daniem. Mrozić można niemal każdą zupę, ale trzeba pamiętać o kilku istotnych sprawach, by nie zmarnować przygotowanego dania.

Jakich zup nie można mrozić?

Jesienią i zimą robimy więcej zup, bo są sycące i rozgrzewające. Są one zdecydowanie gęstsze i bardziej treściwe niż letnie chłodniki, czy kremy z warzyw. Często też takie jesienne zupy zabielamy śmietaną. I tu właśnie jest szkopuł. Zabielonej zupy nie wolno wkładać do zamrażalnika, gdyż produkty wykorzystane do jej przyrządzenia, mogą nie nadawać się do spożycia po ponownym odmrożeniu. Jeśli zupa została zabielona jogurtem lub śmietaną, powinniśmy odpuścić sobie mrożenie. Dlaczego? Tłuszcz ze śmietany nie ulega zamrożeniu w stu procentach, a to oznacza, że mogą się na nim rozwijać i rozmnażać szkodliwe dla zdrowia bakterie. Zupy nie powinniśmy również mrozić w momencie, kiedy znajdują się w niej takie składniki jak marchew, makaron lub ryż. Pomidorowa powinna być pozbawiona jakichkolwiek pływających składników przed włożeniem do zamrażalnika. To samo dotyczy zupy ogórkowej.

Jakie zupy można mrozić?

Do mrożenia nadają się wszystkie zupy czyste, czyli bez dodatków śmietany, jogurtu, czy mąki. Wszelkie zupy kremy przygotowane jedynie ze zblendowanych warzyw także można zamrozić. Najpopularniejszą zupą, jaką mrozimy jest rosół. Trzeba jednak pamiętać, by mrozić jedynie czysty wywar, bez dodatków mięsa, czy warzyw. Rosół po rozmrożeniu będzie idealną bazą do wielu zup. Można na nim przygotować zupę pomidorowa, ogórkową, warzywną, czy grochówkę. Rozmrożony rosół będzie też doskonały do przygotowania risotto.

Jak mrozić zupę w słoiku?

Najwygodniej jest zamrozić zupę w słoiku, jednak trzeba zwrócić uwagę na kilka spraw. Inaczej po wyjęciu może nadawać się do wyrzucenia. Zaletą mrożenia zupy w słoiku jest fakt, że możemy ją wlać jeszcze gorącą i zakręcić. Jest też dużo łatwiej rozmrozić i umyć szklany słoik po zupie, niż plastikowy pojemnik, który może się odkształcić i "złapać" zapach zupy. Gdy już wiemy jakie zupy można mrozić, poznajcie zasady, jak robić to prawidłowo.

  1. Słoiki i zakrętki do mrożenia zupy powinny być dokładnie wymyty i osuszone.
  2. Najlepiej mrozić zupę świeżo ugotowaną. Zachowa najwięcej smaku i aromatu. Nie czekajcie z mrożeniem na drugi, czy trzeci dzień. Będzie mniej świeża, a po rozmrożeniu mniej smaczna i aromatyczna.
  3. Zupę wlewajcie do słoików jeszcze gorącą, zaraz po ugotowaniu. Pamiętajcie by przetrzeć ręcznikiem papierowym brzegi słoika, by nie zostały tam żadne krople zupy.
  4. I najważniejsze. Zupę wlewamy do wysokości max. 2 cm. od góry. Podczas mrożenia ciecz zwiększa objętość i jeśli wlejecie jej za dużo, po prostu rozsadzi słoik. Całość będzie do wyrzucenia, bo kawałki szkła dostana się do zupy.
  5. Słoiki zakręćcie od razu po wlaniu zupy i pozostawcie do całkowitego ostygnięcia. Pod wpływem ciepła zakrętki powinno zassać do środka, co daje gwarancje, że zupa będzie szczelnie zamknięta.
  6. Gdy zupa już będzie zimna, włóżcie ją do zamrażalnika i koniecznie podpiszcie datę wstawienia. Bo zupy można przechowywać w zamrażalniku nie więcej niż 1 miesiąc.

Jak rozmrozić zupę?

Najlepiej wyjąc rano zupę z zamrażalnika i wstawić ja do lodówki by powoli się rozmroziła. Na koniec można wstawić słoik do garnka z ciepłą wodą, ale trzeba pamiętać, by odkręcić zakrętkę. Pod wpływem ciepła, może ja "wysadzić". Można tez od razu wyjąc słoik z zamrażarki, opłukać pod letnią wodą, by zawartość "odeszła" od ścianek, odkręcić nakrętkę i wstawić do garnka z ciepłą wodą. Trzeba pamiętać, by co jakiś czas zmieniać wodę, bo szybko stanie się zimna. Jeśli zależy nam na bardzo szybkom rozmrożeniu zupy, można ją wstawić do garnka z ciepła woda i podgrzewać na najmniejszym ogniu, by tylko "pykało". Tutaj tez trzeba pamiętać, aby odkręcić zakrętkę ze słoika.

Uwaga. Raz zamrożonej zupy pod żadnym pozorem nie można ponownie mrozić.