Obie zupy szczególną popularnością cieszą się na Wielkanoc, choć i poza tą okazją warto przygotować na obiad zarówno żurek, jak i barszcz biały. Sprawdźcie poniżej ciekawostki na temat obu potraw i przepisy, jak je zrobić.

Barszcz biały

Barszcz może być biały lub czerwony, z kiełbasą i boczkiem, ziemniakami lub przygotowany na bazie buraków. Barszcz czerwony z uszkami ma swoje miejsce na wigilijnym stole. Barszcz biały zaś jest jedną z najważniejszych wielkanocnych potraw. Przygotowany z poświęconą kiełbasą i jajkiem, podawany z chlebem, stanowi tradycyjne wielkanocne śniadanie. W niektórych regionach polski, np. na Lubelszczyźnie, barszcz biały na Wielkanoc przyrządzany jest z kiszoną kapustą. Najstarszy przepis na barszcz biały pochodzi z XVI wieku, więc zupa ta gości na stołach już kilka stuleci i wciąż cieszy się dużym powodzeniem. Przyrządzany jest nie tylko na święta. Należy do ulubionych zup Polaków. Nic dziwnego - robi się go łatwo, a przy tym jest smaczny i sycący. Jednak sam sposób przyrządzania barszczu zmienił się na przestrzeni wieków. Według pierwszych przepisów robiono go z rośliny, która nazywała się tak samo jak opisywana zupa. Miała ona nadawać kwaśny smak. Niektórzy uzyskiwali go dzięki porzeczkom czy agrestowi. Współczesny barszcz jest więc zupełnie inny od swoich prekursorów.

Żurek

Żurek biały to zupa, która także ma kilkusetletnią historię. Jednak na początku stanowiła ona wyżywienie głównie ludności wiejskiej. Dziś oczywiście to się zmieniło i żurek jest jedzony chętnie, niezależnie od miejsca czy statusu społecznego. Żurek często podawany jest z ziemniakami - pokrojonymi w kostkę i ugotowanymi w zupie lub puree ziemniaczanym. Zupa ta jest jadana nie tylko w Polsce. Jej wielbicielami są także Czesi, u których żur nazywa się nieco inaczej - od charakterystycznego kwaśnego smaku. Polskie określenie zupy także wzięło się od słowa "kwaśny", tyle że w języku niemieckim. Żurek to danie staropolskie, które w różnych regionach jest przygotowywane wedle nieco innych receptur. Zgodnie z tradycją żurek wielkanocny może być podawana z ugotowanym jajkiem, kiełbasą lub boczkiem.

Czy barszcz biały to żurek?

Chociaż te nazwy często są ze sobą utożsamiane, w rzeczywistości żurek i barszcz biały to dwie zupy. Skąd więc pochodzi przekonanie, że to to samo? Najpewniej wynika z wyglądu zup, dodatków oraz bardzo podobnego smaku. W takim razie czym się różni żurek od barszczu białego i czy różnice te są na tyle wyraźne, że nie można uznać ich za dwie wersje jednej zupy?

Barszcz biały a żurek - na czym polega różnica?

Żurek i barszcz biały to zupy, które w różnych tradycjach toczą ze sobą odwieczny spór. W niektórych częściach kraju uważa się, że to tożsame potrawy, inne zaś przygotowują je wedle odmiennych receptur. Jeśli chodzi o sposób przyrządzania, to barszcz biały w wielu miejscach przygotowuje się na bazie mąki pszennej, natomiast żurek - na zakwasie z mąki żytniej. Jeszcze inne źródła odróżniają barszcz biały od żurku na podstawie sposobu podania. Według nich żurek powinien być postną zupą, podawaną z jajkiem i ziemniakami. Barszcz biały ma być zaś przygotowany na wywarze z boczku i kiełbasy i podawany z mięsem. Żurek powinien być bardziej zawiesisty, a w kolorze nawet szarawy. Za to barszcz to zupa lżejsza, o białym kolorze, często serwowana z białą kiełbasą. W takim razie czym się różni żurek od barszczu białego? Ciężko jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, gdyż wbrew niektórym źródłom zarówno barszcz biały, jak i żurek najczęściej podawane są w towarzystwie mięsa. Wynika z tego, że jedyna i najważniejsza różnica polega na rodzaju mąki użytej do przygotowania zakwasu. 

Rozbieżności co do barszczu białego i żurku pochodzą najprawdopodobniej z różnego nazewnictwa i przygotowania w innych rejonach Polski. Zasadnicza różnica jest bowiem jedna, a wszelkie inne kwestie to zwykle regionalne odrębności. Jedno jest pewne - zarówno barszcz biały, jak i żurek to przepyszne zupy z bogatą historią.