Jak wygląda kolendra, do czego pasuje, jaki daje smak i gdzie najlepiej jej używać? Gdy skończycie czytać ten artykuł, będziecie wiedzieć wszystko, co najważniejsze o tym niesamowitym ziele.

Jak wygląda kolendra?

Kolendra to roślina, a dokładnie zioło, które swoim wyglądem przypomina natkę pietruszki. Niewtajemniczone osoby mogą się pomylić przy ich kupnie, chociaż kolendra należy do droższych roślin, a jej zapach jest znacznie bardziej charakterystyczny. Wyglądem jednak oba zioła niewiele się różnią. Zarówno natka pietruszki, jak i kolendra mają długie, zielone łodygi, a na końcach pojawiają się niewielkie liście, lekko postrzępione. W obu przypadkach korzysta się zarówno z liści, jak i z łodygi. Kolendra należy do grupy roślin selerowatych, a swoje zastosowanie ma głównie w kuchni azjatyckiej.

Jaki smak daje kolendra?

Kolendra w niektórych daniach może zastępować natkę pietruszki i to nie tylko ze względu na swój wygląd. Sam smak kolendry jest ciężko jednoznacznie określić. Często mówi się o nim, że ma anyżowy, orientalny aromat. Tak samo, jak natka pietruszki, jest bardzo wyrazisty. W odróżnieniu od niej czuć w nim posmak cytrusowy, który idealnie łączy się z niektórymi daniami, mięsami czy sosami. Cytrusowy aromat kolendry świetnie współgra z ostrymi elementami dań, np. z papryczką chilli czy z czosnkiem.

Czym się różni kolendra od natki pietruszki?

Kolendrę i natkę pietruszki można głównie rozpoznać po zapachu i po strukturze liści oraz łodyg. Kolendra jest znacznie bardziej miękka i delikatna, co czuć już przy pierwszym kontakcie z tym ziołem. Po wzięciu do ręki kolendry poczujecie różnicę. Zobaczycie ją również pod nożem, gdy będziecie siekać kolendrę do swojego dania. Natka pietruszki jest twardsza, przez co trzeba włożyć więcej siły w jej krojenie. Przy kolendrze można posługiwać się nawet dłońmi, którymi wystarczy rwać listki, tak jak w przypadku bazylii. Smakowo kolendra jest bardziej aromatyczna i cytrusowa.

Do jakich potraw pasuje kolendra?

Kolendra pasuje do większości dań, do których dodaje się natkę pietruszki. Warto jednak skupić się na tym, do jakich mięs warto używać kolendry. Sprawa jest bardzo prosta. Kolendrę można dodać do każdego mięsa, a najlepiej pasuje do wieprzowiny, wołowiny i dziczyzny. To samo tyczy się ryb, kolendra świetnie podkreśli smak morskich stworzeń. Można nie tylko smażyć ją z dodatkiem kolendry, ale np. stworzyć z niej ziołowe masło, które zostanie dodane do ryby. Wybierając, do jakiego mięsa kolendra zostanie dodana, warto dbać o dodatki.

Do jakich zup dodajemy kolendrę?

Bez problemu można dodać ją do azjatyckich zup, w których podkreśli aromat wszystkich składników. Cytrusowy smak kolendry pięknie komponuje się z rybnymi zupami oraz z wszelkimi ostrzejszymi kremami. Kolendra świetnie wpasowuje się w smak np. pieczonej zupy cukiniowej z dodatkiem chilli czy też do kremu czosnkowego. Jednak kolendra równie dobrze sprawdzi się, gdy dodacie ją do zupy pomidorowej. Jej cytrusowy smak podbije smak pomidorów, czym zachwycicie wszystkich wokół.

Jak stosować kolendrę?

Kolendrę można jeść i stosować na wiele sposobów. Równie zdrowe i smaczne są jej liście, łodygi i nasiona. Bez problemu można wykorzystywać ją na surowo, bez żadnej obróbki cieplnej. Kolendra dobrze sprawdza się np. pokrojona prosto do twarożku na słono, zrobionego np. do kanapek. Nie ma również problemu z mrożeniem czy suszeniem kolendry. Ta zachowuje swoje właściwości, chociaż jej smak ulega lekkiej zmianie. Suszoną czy też mrożoną kolendrę najlepiej używać do dań typu sosy, czy zupy, aby ta nabrała swojego aromatu w towarzystwie innych, ciepłych składników.

Do czego użyć pasty z kolendry?

Na rynku można zdobyć pastę z kolendry, która idealnie nadaje się do tworzenia sosów do dań azjatyckich. Dobrze jest jednak używać jej również do sałatek czy nawet do dipów. Pasty z kolendry składają się głównie z niej oraz z octu ryżowego, soli i cukru, co umożliwia zachowanie cytrusowego, mocnego aromatu. Przy używaniu pasty warto pamiętać, że zioło to świetnie łączy się z ostrymi, wyrazistymi elementami, czyli chilli, z czosnkiem, imbirem czy limonką.

Kolendra - jak uprawiać ją w doniczce?

Kolendra to roślina, która nie wymaga wiele. Musimy zadbać jedynie o odpowiednie dla niej warunki. Postarajmy się zapewnić jej w miarę żyzną, niejałową glebę. Potrzebuje dość dobrze nasłonecznionego miejsca w naszym domu oraz intensywnego nawadniania. Susza nie jest sprzymierzeńcem kolendry. Nie zalewajmy jej jednak, za dużo wilgoci także jej zaszkodzi. Jeżeli kupiliście kolendrę wprost z marketu, przesadźcie ją koniecznie do innej doniczki. Te sklepowe są niestety małe, a kolendra posadzona jest w nich w bardzo kiepskiej ziemi. 

Kolendra - właściwości zdrowotne

Kolendra to zioło, które powinniśmy włączyć do swojej diety nie tylko ze względu na walory smakowe, ale tez właściwości zdrowotne. Roślina ta zawiera całkiem spory ładunek witaminy A i C oraz witamin z grupy B. Znajdziemy w niej również ważne dla naszego zdrowia minerały: fosfor, potas, wapń i sód. 

Najważniejsze właściwości kolendry to:

  • wsparcie i uszczelnienie naczyń włosowatych - dzięki obecności flawonoidów w połączeniu z witaminą C, 
  • pomoc w trawieniu - regulacja produkcji soków trawiennych, 
  • pobudzenie apetytu (ważne dla niejadków),
  • walka z wysokim poziomem cukru we krwi. 
  • działanie przeciwutleniające (antystarzeniowe) oraz rozluźniające.

Zawartość witaminy A w kolendrze  jest nie bez znaczenia dla osób cierpiących na choroby wzroku. Napar z liści kolendry może być natomiast remedium na nudności dotykające kobiety w pierwszych tygodniach ciąży. Wystarczy zaparzyć szklankę zerwanych listków kolendry z dodatkiem małej ilości cukru. Po wystygnięciu jest gotowy do wypicia.