Te kulinarne triki po prostu powinniście znać. Odpowiedź na pytanie, jak zagęścić sos, stoi w jednym szeregu obok odpowiedzi na pytanie, jak ugotować makaron czy jak ugotować ryż. Ta wiedza wam się przyda!

Jak zagęścić sos? – redukowanie sosu

Zagęszczanie sosu poprzez odparowanie nadmiaru wody jest z pewnością najprostszym sposobem na zmianę jego konsystencji. Nie musimy dodawać do niego śmietany czy mąki, które mogłyby zwiększyć kaloryczność sosu. Odparowywanie jest też nazywane redukcją – wynika to z faktu, że sos w tym procesie znacznie traci na objętości.

Jak odparować sos? Odparowujemy sos, gotując go na dużym ogniu. Regularnie go mieszamy. Proces ten powinien trwać do uzyskania pożądanej konsystencji – sos zredukuje się o mniej więcej 1/3 lub nawet o połowę (jeśli chcemy, by był naprawdę gęsty). Pamiętajcie, żeby uważać z przyprawami. Redukcja sprawia, że sos będzie bardziej intensywny w smaku, a tym samym takie przyprawy jak sól czy chili staną się wyrazistsze. Zredukowane sosy są pyszne!

Czym zagęścić sos? – mąka

Zaprawianie, zaciąganie, zatrzepywanie, zaklepywanie sosu – wszystkie te nazwy odnoszą się do jednej czynności. W końcu każdy z nas lubi gęste, pełne smaku sosy. Bez względu na to, czy będzie to gulasz czy sos do makaronu, możemy zagęścić sos dodając do niego odpowiednie składniki. Najczęściej będzie to mąka lub śmietana.

Jak zagęścić sos mąką? Są na to dwa sposoby. Po pierwsze, możemy odlać do kubka niewielką ilość sosu, dodać do niego jedną lub dwie łyżki mąki i dokładnie wymieszać. Zawiesinę wlewamy do sosu, mieszamy i gotujemy aż sos zgęstnieje. Jaką mąka zagęścić sos? Najlepsza będzie mąka pszenna, ale możecie też eksperymentować z innymi rodzajami. Czy można zagęścić sos mąką ziemniaczaną? Tak, mąka ziemniaczana świetnie nada się do tego celu. Uważajcie jednak na jej ilość – dodajcie maksymalnie jedną łyżeczkę, żeby sos nie był zbyt gęsty.

Kolejnym sposobem na sprawienie, by sos był gęstszy przy pomocy mąki jest zrobienie zasmażki. Zagęszczanie sosu mąką, czyli popularna zasmażka, to ulubiona metoda naszych babć. Jeśli chcecie odtworzyć w domu smak i konsystencję znaną z dzieciństwa, być może to jest właśnie ten element, którego do tej pory wam brakowało. Jak zrobić zasmażkę? Wystarczy podsmażyć mąkę na maśle w proporcji 1:1. Następnie całość dodajemy do sosu i mieszamy. Do sosu jasnego mąkę podsmażamy krótko, z kolei do sosu ciemnego warto ją lekko przyrumienić – będzie miała więcej smaku.

Czym zagęścić sos? - śmietana

Innym produktem używanym do zagęszczania sosów jest śmietana. Wybierzmy tłustą śmietanę, wtedy szybciej zagęścimy sos. Zwykle śmietany są oznaczone na opakowaniach jako przeznaczone do zup i sosów – najlepiej właśnie takie wybierać.

Jak zagęścić sos śmietaną? Przed wlaniem śmietany do sosu lub zupy musimy ją zahartować, inaczej się zwarzy i zupa nie będzie wyglądać zbyt apetycznie. Niewielką ilość sosu wlewamy do kubka i dodajemy śmietanę, mieszamy. Całość wlewamy do sosu, który po chwili powinien zacząć gęstnieć. Tak jak w przypadku dodawania mąki, musimy go mieszać, w przeciwnym razie mogą powstać grudki.

Poprzez dodanie mąki lub śmietany możemy zagęścić nie tylko sosy, ale i zupy. Zwłaszcza jeśli lubicie gęste, zawiesiste zupy, wypróbujcie te metody przy gotowaniu pomidorowej, ogórkowej czy barszczu.

Jak zagęścić sos bez mąki i śmietany?

Wydaje się to prawie niemożliwe, ale da się! Jednym ze sprawdzonych i skutecznych sposobów jest dodanie do sosu… chleba. Jak zagęścić sos chlebem? Kawałki chleba (bez skórki!) wrzucamy do sosu i gotujemy. Możemy także użyć bułki tartej lub startego suchego chleba – te dodatki mogą wpłynąć na smak sosów i nie do wszystkich będą pasować.

Kolejnym sposobem na zmianę gęstości sosu jest dodanie do niego żółtka lub masła. Jak zagęścić sos jajkiem? Znów, podobnie jak w przypadku śmietany i mąki, do niewielkiej ilości sosu wrzucamy żółtko i dokładnie mieszamy. Dodajemy do sosu, zmniejszamy ogień i gotujemy przez chwilę – nie za długo, bo żółtko się zetnie. Do sosu możemy też powoli dodawać pokrojone w kostki masło. Nie dość, że ma dużo tłuszczu, więc zagęści sos, to jeszcze sprawi, że sos będzie kremowy i maślany.

Jak zagęścić sos? – inne sposoby

Niektórzy do sosów i niektórych zup, zwłaszcza kremów dodają trochę serka. Może to być serek śmietankowy do smarowania lub serek topiony. Sprawdzi się także mascarpone. Sos zagęścimy też przy użyciu roślin strączkowych. Takie dodatki jak soczewica czy ciecierzyca możemy dodatkowo zblendować. Podobnie użyjemy warzyw, z którymi gotowaliśmy sos – wystarczy je rozdrobnić. W przypadku sosów owocowych możemy zrobić pulpę z owoców, która sprawi, że nasz sos będzie miał idealną konsystencję.

W roli zagęszczacza świetnie sprawdzają się również ugotowane ziemniaki. Trzeba jednak zwrócić uwagę, że te dodatki nie do wszystkich sosów będą pasować.

Jak zagęścić sos pomidorowy, a jak zagęścić gulasz? Możecie wykorzystać większość opisanych przez nas powyżej sposobów. Sprawdzą się dobrze, a gulasz, tak warzywny, jak i mięsny, podobnie jak sos  będzie miał intensywny smak i aromat. Warto eksperymentować i wybrać metodę zagęszczania sosów, która będzie nam najbardziej odpowiadać. Poza tym, kierujmy się zawsze konkretnym przypadkiem – sos pomidorowy nie bardzo nadaje się do zagęszczania ziemniakami, z kolei nie do każdego gulaszu pasować będzie soczewica lub ciecierzyca.