Dobra biała kiełbasa może być lekko szara lub różowa w środku. Natomiast, po ugotowaniu staje się biała. W sklepach dostępna jest kiełbasa biała surowa i parzona.

Jak ugotować białą kiełbasą? Instrukcja krok po kroku

Kiełbasę parzoną można od razu zjeść lub poddać dalszej obróbce. Natomiast surową kiełbasę powinno poddać się gotowaniu/parzeniu. Istnieją na to 2 sposoby. Oto pierwszy z nich:

Do garnka wlewamy zimną wodę i zanurzamy w niej naszą kiełbasę, która wcześniej została nakłuta. Wodę doprowadzamy do wrzenia. Następnie, zmniejszamy ogień, kiedy woda zacznie się w garnku gotować. Gotujemy około 15 do 20 minut.

Kolejnym sposobem jest przygotowanie garnka, do którego wlewamy bulion i doprowadzamy wszystko do wrzenia. Następnie, wrzucamy naszą białą kiełbasę i zmniejszamy ogień. Od tego momentu kiełbasa powinna się gotować również przez 15-20 minut.

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie smaku białej kiełbasy jest dodanie do gotowanej wody kilku przypraw. Jeśli chcemy wzmocnić smak naszego mięsa, to możemy dodać kilka ziaren ziela angielskiego, majeranku, ząbek rozgniecionego czosnku i liście laurowe. Aby, kiełbasa nie straciła swojego koloru podczas gotowania, to należy dodać sok z cytryny do gotującej się wody.

Jak długo gotować białą kiełbasę?

Ile gotować białą kiełbasę? Do garnka wlewamy wodę, którą doprowadzamy do wrzenia. Następnie, zmniejszamy gaz i gotujemy białą kiełbasę od 15 do 20 minut. Taki czas gotowania jest wystarczający i jest gwarancją na to, że nasza kiełbasa będzie ugotowana, soczysta i miękka w środku.

Gotowanie białej kiełbasy – porady

Gotowanie białej kiełbasy powinno przypominać parzenie. Kiełbasę powinno gotować się w garnku bez użycia pokrywki, na bardzo małym ogniu. Nie można pozwolić na to, aby doprowadzić do gwałtownego wrzenia, ponieważ to może doprowadzić do popękania naszej kiełbasy.

Przed jej gotowaniem zawsze należy ją nakłuć. Taki proces również zapobiega ewentualnemu pęknięciu kiełbasy oraz pozwala na to, aby kiełbasa puściła soki i nagromadzony tłuszcz.

Białą kiełbasę zawsze parzymy lub gotujemy około 15 do 20 minut od zagotowania wody. Aby sprawdzić, czy jest w środku miękka, należy wbić widelec. Jeśli tak, to śmiało możemy ją serwować. Można podawać ją z chrzanem, musztardą lub innymi ostrymi sosami. Takie dodatki dodadzą pikanterii i dodatkowo podkreślą smak naszego rarytasu.

Czy białą kiełbasę można gotować w żurku?

Żurek jest polskim tradycyjnym daniem, które jest serwowane na Święta Wielkanocne. Zazwyczaj dodaje się do niego białą kiełbasę oraz jajko ugotowane na twardo. Białą kiełbasę powinno gotować się oddzielnie.

Wiele gospodyń domowych gotuje kiełbasę w dużym garnku z dodatkiem przypraw i pokrojoną w kostkę cebulką. Po 15 lub 20 minutach kiełbasę powinno się wyjąć, a następnie wlać do zupy zakwas. Wszystko należy zagotować i gotować przez kolejne 10 minut.

Białą kiełbasę można również gotować oddzielnie. Wystarczy ją zaparzyć lub gotować w wodzie około 15 do 20 minut od zagotowania. Po tym czasie należy sprawdzić, czy jest miękka, nakłuwając ją albo widelcem, albo wykałaczką. Kiedy będzie gotowa, można pokroić ją na drobne plastry lub w kostkę i dodać ją do naszego żurku. Aby, biała kiełbasa była jeszcze lepsza, można do gotującej się wody dodać takie przyprawy jak ziele angielskie, liście laurowe oraz czosnek. Dobrym sposobem na ubogacenie smaku będzie dodanie również suszonych grzybów.

Tradycyjny żurek z dodatkiem białej kiełbasy zawsze powinien być gotowany na zakwasie w towarzystwie włoszczyzny oraz rozmaitych przypraw. Biała kiełbasa nadaje zupie wyraźniejszego smaku. Każda gospodyni dobrze wie, jak ugotować taki Wielkanocny przysmak, aby wszystkim gościom smakowało.

Czy kiełbasę białą parzoną trzeba gotować?

Biała parzona kiełbasa może być od razu zjedzona lub poddana parzeniu. Podstawowym błędem, jaki jest popełniany, to wrzucanie naszej pysznej białej kiełbasy do wrzątku i gotowanie jej na dużym ogniu. To powoduje, że kiełbasa pęka, ponieważ skórka nie wytrzymuje ciśnienia.

Jak ugotować białą kiełbasę parzoną?

Białą kiełbasę parzoną, jaka sama nazwa wskazuje, powinno się jedynie sparzyć. Dodajemy ją do zimnej wody. Doprowadzamy ją do wrzenia i zmniejszamy gaz na mniejszy. Następnie, taką kiełbasę gotujemy w wodzie z dodatkiem przypraw około 15 do 20 minut. Po takim czasie sprawdzamy, czy jest miękka. Taką gotową możemy ją wyłożyć na talerz i ze smakiem zjeść.

Ciekawe jest to, że biała kiełbasa zawsze powinna być parzona, a nie gotowana. To właśnie parzenie zapobiega pękaniu skóry. Warto pamiętać również, że biała kiełbasa nie znosi również gwałtownego wrzenia. Zastosowanie się do powyższych rad będzie gwarancją na to, że wyjdzie ona soczysta, miękka i pyszna w smaku.