Surowa biała kiełbasa to najczęściej polecany rodzaj kiełbasy na Wielkanoc - możemy samodzielnie kontrolować, w jakim momencie chcemy ją dodać do innej potrawy. 

Na czym polega parzenie białej kiełbasy?

Biała kiełbasa parzona, nie będzie tak prosta do przygotowania, dopóki nie poznasz podstawowych zasad – jak długo parzyć białą kiełbasę oraz w jaki sposób parzyć białą kiełbasę. Wiele zależy od jej konsystencji oraz tych właśnie powyższych wymienionych zasad. Jak przyrządzić białą kiełbasę i jak uniknąć błędów przy procesie parzenia?

Czym właściwie jest proces parzenia i czym różni się od gotowania? Przede wszystkim temperaturą, utrzymywaną przez dłuższy czas przyrządzania posiłku. Parzymy, kiedy zmniejszamy ogień wrzącej wody. Natomiast gotujemy, kiedy ogień jest utrzymany na „najwyższych obrotach”, jeśli zależy nam na jak najszybszym doprowadzeniu do wrzenia.

Zanim dowiesz się o sposobach na parzenie białej kiełbasy, poznaj kilka często popełnianych błędów oraz jak ich unikać. Proces parzenia białej kiełbasy może doprowadzić do jej odsolenia i utraty smaku, dlatego, zanim podejdziesz do samego procesu parzenia, pamiętaj, żeby posolić wodę, w której będziesz parzyć białą kiełbasę. Poza samym „dosoleniem” białej kiełbasy warto również zadbać, o jej odpowiednie doprawienie innymi przyprawami, żeby miała jak najlepszy smak. Innym często popełnianym błędem popełnianym przez wiele osób jest wrzucenie białej kiełbasy do wrzącej wody i oczekiwanie na to, aż uzyska biały kolor. Przez to staje się sucha i nie smakuje tak dobrze, jak powinna.

Biała kiełbasa parzona może mieć także tendencje do pękania podczas parzenia. Przed wrzuceniem jej do wody, możesz nakłuć delikatnie kiełbasę widelcem bądź nożem w kilku miejscach. Ta metoda jednak może doprowadzić do większego zatracenia smaku, dlatego można kontrolować stan kiełbasy podczas parzenia i jeśli zacznie pękać, to dopiero w trakcie ją nakłuć na wykałaczkę lub inne ostre kuchenne narzędzie.

Jak parzyć białą kiełbasę? Dwa sposoby

Jak sparzyć białą kiełbasę? Aby biała kiełbasa parzona miała jak najlepszy smak, pamiętaj o przygotowaniu przypraw. Najczęściej używa się soli, majeranku, pieprzu, czosnku oraz liścia laurowego. Jak parzyć białą kiełbasę? Poznaj dwa sposoby na parzenie białej kiełbasy w kilku prostych krokach:

  1. Przygotuj garnek, do którego wlejesz wodę z bulionem. Jeśli dodajesz czosnek, rozgnieć go, żeby oddał intensywniejszy smak.
  2. Do zimnej wody włóż kiełbasę, którą doprowadzisz do wrzenia. Pamiętaj, żeby zmniejszyć ogień, kiedy woda zacznie się gotować. Gotuj przez 15-20 minut.
  3. Jeśli kiełbasa będzie pękać, nie zapomnij o tym, żeby ją nakłuć.

Drugi sposób, jak przyrządzić białą kiełbasę, może ją bardziej zabezpieczyć przed pękaniem skórek, ale wiąże się to z dłuższym czasem oczekiwania.

  1. Przygotuj garnek, do którego wlejesz wodę z bulionem.
  2. Doprowadź do pierwszego etapu wrzenia. Wtedy włóż białą kiełbasę i zmniejsz ogień. Od tego momentu kiełbasa powinna się parzyć przez 15-20 minut.

Możesz również po zagotowaniu wody, wyłączyć całkowicie grzanie na kuchence i odczekać około 20-25 minut. Wtedy biała kiełbasa również się sparzy, a do tego będzie jeszcze większa szansa na uniknięcie wszelkich pęknięć. To czy biała kiełbasa parzona będzie gotowa, rozpoznasz przede wszystkim po jej kolorze. Skórka powinna być biała, natomiast mięso uzyska lekko szarą barwę. Jeżeli pojawią się różowe odcienie, oznacza to, że w kiełbasie znajdują się środki konserwujące.

iStock

Do białej kiełbasy, oprócz czosnku oraz innych przypraw, możesz dodać również cebulę. Wtedy dodaj ją przed kiełbasą do przygotowanej na nią wody i gotuj przez 10 minut. Taką białą kiełbasę parzoną, możesz przechowywać w lodówce lub wsadzić do zamrażarki.

Jak długo parzyć białą kiełbasę?

Jak w wyżej wymienionych przepisach, standardowo na białą kiełbasę parzoną czeka się 15-20 minut. Jeśli zdecydujemy się czekać do pierwszego etapu wrzenia, czas ten wydłuży się o oczekiwanie od 5 do 10 minut w zależności od rodzaju kuchenki oraz garnka. Jednak sam proces parzenia nie powinien być dłuższy niż pół godziny. Jeśli jednak masz zamiar sparzyć cienkie białe kiełbaski, ich proces parzenia będzie krótszy, ponieważ potrwa tylko 10 minut.

Jeśli chcemy parzyć kiełbasę w niższej temperaturze, czas ten wydłuży się do ponad 30 minut. Białą kiełbasę możesz równie parzyć w specjalnym parowarze, jeśli taki posiadasz, wtedy proces ten również będzie trwał nieco ponad dłużej niż pół godziny.

Co do samego procesu parzenia, lepiej gotować bez przykrywki, choć nie jest to nie do obejścia. Przykrywka ogranicza jedynie wydostającą się z garnka parę wodną, ale przy tym utrzymuje wyższą temperaturę, pozwalając się kłębić parze w pustej przestrzeni między wodą a przykrywką. Mogą to być warunki nieodpowiednie dla białej kiełbasy, której łatwiej pęknie. Przy parzeniu białej kiełbasy pamiętaj o tym, żeby nalać odpowiednią ilość wody. 0,5 litra przypada na około 1 kg kiełbasy.

Ponieważ surowa biała kiełbasa, ze względu na swój skład, nie ma zbyt długiego terminu przydatności, lepiej ją spożyć w ciągu dwóch dni od zakupu. Możesz ją również sparzyć, wtedy jej termin przydatności przedłuży się o kolejne dwa dni. Więcej czasu wymaga zamrożenia białej kiełbasy.

Jak sparzyć zamrożoną białą kiełbasę?

Biała kiełbasa, która jest zamrożona, potrzebuje czasu na odmrożenie. Wtedy proces parzenia przeniesiemy z garnka na patelnię. Do patelni zalanej osoloną wodą wrzuć zamrożoną białą kiełbasę na około 10-15 minut. Po tym czasie powinien się rozpocząć proces parzenia kiełbasy. Jeśli twoja patelnia nie jest wystarczająco głęboka, możesz użyć zamiast patelni garnka, ale pamiętaj, żeby wtedy, w ciągu tych 10 minut oczekiwania na rozmrożenie, przygotować wodę do pierwszego etapu wrzenia. Przed samym procesem rozmrażania na patelni, warto przedtem przenieść białą kiełbasę z zamrażarki do lodówki na kilka godzin.

To, czy lepiej zamrozić kiełbasę przed, czy po parzeniu, zależy przede wszystkim od preferencji. Ani jedno, ani drugie nie szkodzi kiełbasie, a także samemu procesowi parzenia. Zdecydowanie jednak lepiej zamrozić kiełbasę przed parzeniem, a później ewentualnie schować ją do lodówki na kilka dni, niż trzymać długi zapas. Jeśli zamierzasz długo nie jeść białej kiełbasy to lepiej po prostu wstrzymać się z parzeniem oraz rozmrozić białą kiełbasę, kiedy przyjdzie na nią pora.

Poza parzeniem możesz również upiec białą kiełbasę. Długość pieczenia zależy od grubości kiełbasy. Jeśli ma średniej grubości, wystarczy 30 minut w temperaturze 180 stopni, cieńsze natomiast przed 20 minut w temperaturze 190 stopni. Przed samym pieczeniem możesz również białą kiełbasę usmażyć, a dopiero później włożyć do piekarnika. Możesz również spróbować upiec białą kiełbasę w marynacie z musztardy, miodu, piwa lub wina oraz oleju. Wtedy przygotowaną marynatę rozsmarowujemy na powierzchni kiełbasek, wkładamy do piekarnika. Pamiętaj o tym, żeby używać żaroodpornego naczynia.

Białą kiełbasę możesz dodać do żurku, ale przygotowana odpowiedni biała kiełbasa sprawdzi się do sałatek. Można ją jeść w towarzystwie musztardy (lub sosu musztardowego), chrzanu, majonezu lub ćwikły.