Jeśli przepis na domową białą kiełbasę wydawał się wam zawsze skomplikowany i czasochłonny, dzisiaj możecie zmienić zdanie. Wszystko za sprawą sprytnego patentu Tomasza Strzelczyka, który znacznie skraca całe przygotowania, a pozwala uzyskać ten sam smak. Zobaczcie, jak zrobić białą kiełbasę w zupełnie nowym wydaniu, ale zachowując jej klasyczny smak.

Z jakiego mięsa robi się białą kiełbasę?

Ogólną zasadą jest przygotowywanie białej kiełbasy z mięs mieszanych, jednak sam wybór dokładnych części jest już dowolny. Można do tego użyć karkówki, łopatki, szynki lub boczku. Ważne, aby mięso na kiełbasę nie było zbyt chude, bo tak przygotowane wyroby będą potem suche, a tego przecież nie chcemy. Jeśli więc trafi się wam dość chudy boczek, możecie dorzucić trochę podgardla, które świetnie nawilży masę.

Jakikolwiek zestaw mięs wybierzecie, trzeba je najpierw zmielić i przyprawić, a następnie porządnie wyrobić w dłoniach. Podczas wyrabiania, warto też dolewać stopniowo po trochę bardzo zimnej wody, co pomoże uzyskać odpowiednią konsystencję masy. Na koniec można też kilkukrotnie "rzucić" wymieszaną mięsną masą w misce, dzięki czemu nabijemy powietrze.

Gotową mięsną masę zwykle nadziewamy w osłonki i właśnie ten etap jest najbardziej praco i czasochłonny w całym przepisie. Tomasz Strzelczyk ma na to jednak sposób. Poznajcie jego wyjątkową metodę.

Jak zrobić białą kiełbasę inaczej? Sprytny patent Strzelczyka

Zamiast męczyć się z nabijaniem masy we flaki, kucharz przekłada przyprawione mięso do keksówki i piecze. Dzięki temu sprytnemu rozwiązaniu, uzyskuje się ten sam smak w znacznie prostszy sposób. Zamiast stać przy maszynce z lejkiem do nabijania kiełbas, skorzystajcie z tej techniki, a wszystko zrobi za was piekarnik. 

Ważna jest jednak odpowiednia technika obróbki, bo keksówkę wypełnioną mięsną masą trzeba umieścić w naczyniu z wodą i dopiero wtedy włożyć całość do piekarnika. To właśnie takie pieczenie w kąpieli wodnej sprawi, że gotowa biała kiełbasa z foremki wyjdzie idealnie soczysta. Zobaczcie pełny przepis poniżej i koniecznie spróbujcie takiej wersji.

Pieczona biała kiełbasa bez nadziewania - przepis Tomasza Strzelczyka

Składniki:

  • 1 kg karkówki,
  • 1,5 kg łopatki,
  • 6 ząbków czosnku,
  • pół szklanki zimnej wody,
  • 35 g soli kuchennej,
  • 1 łyżka mielonego pierzu czarnego,
  • 1 łyżka pieprzu ziołowego,
  • 3 czubate łyżki suszonego majeranku.

Przygotowanie:

Mięsa mielimy w maszynce, a obrane ząbki czosnku rozgniatamy z odrobiną soli na gładką pastę. Następnie mieszamy wszystko razem z resztą soli, cukrem, pieprzem i majerankiem. Na koniec wlewamy odrobinę zimnej wody i dokładnie wyrabiamy całość w dłoniach.

Keksówkę wykładamy folią i przekładamy do niej całą mięsną masę. Następnie kilkukrotnie uderzamy pełną blaszką o blat, aby pozbyć się nadmiaru powietrza. Na koniec kiełbasę w foremce należy przykryć folią aluminiową i wstawić ją do większego naczynia z wodą. Ważne, aby poziom wody sięgał nieco ponad połowy blaszki z mięsną masą. 

Tak przygotowane naczynia wkładamy do piekarnika rozgrzanego do 120 stopni na około 2 godziny. Po tym czasie lekko studzimy całość i ostrożnie obracamy foremkę do góry dnem, a pieczona biała kiełbasa bez nadziewania powinna łatwo wyjść z blaszki. 

Źródło: Youtube.com/@ODDASZFARTUCHA