Wiele osób nie wyobraża sobie świąt Bożego Narodzenia bez wspaniałych wypieków, takich jak pierniczki, piernik przekładany czy klasyczne ciasto piernik. Te cukiernicze wyroby smakują niesamowicie przy akompaniamencie gorącej herbaty. Co ciekawe, ciasto piernik można przygotować nawet kilka dni przed jego planowanym spożyciem, a pierniczki nawet kilka tygodni przed – wystarczy dowiedzieć się tylko, jak właściwie je składować. Jak przechowywać piernik, aby nawet długo po upieczeniu był tak samo pyszny? Podpowiadamy.

Jak przechowywać ciasto piernik?

Jak przechowywać piernik, czyli szybkie, uniwersalne ciasto, na które składniki prawdopodobnie macie już w wyposażeniu swojej kuchni? Klasyczny piernik nieprzełożony powidłami to wypiek, który może posmakować każdemu, nawet najbardziej wybrednemu łasuchowi. Jest to ciasto, które odpowiednio przechowane zachowa idealną świeżość przez kilka dni bądź dłużej – jeśli nie dysponujecie zbyt dużą ilością czasu, aby przygotować przykładowo piernik staropolski, może być to doskonała propozycja.

Ciasto piernik należy traktować podobnie, jak inne pulchne, sprężyste ciasta – po upieczeniu warto przechowywać go w chłodnym i zaciemnionym miejscu, najlepiej pod przykryciem, tak aby nie mógł wysychać. Jeśli chcecie przechowywać go w lodówce, postarajcie się najpierw całkowicie go przestudzić.

Jak przechowywać piernik przekładany?

Jak przechowywać piernik przekładany? Piernik przekładany powidłami to prawdopodobnie najbardziej popularna odsłona tego ciasta. Nic dziwnego – jest ono naprawdę pyszne, a kwaskowaty smak powideł doskonale komponuje się w nim z korzennymi nutami i słodyczą. Dowiedzmy się zatem, jak prawidłowo go przechowywać.

Piernik przekładany powidłami można swobodnie upiec nawet kilka dni przed okazją, podczas której mamy zamiar go serwować. Jeśli odpowiednio go przechowamy, będzie świeży i aromatyczny nawet po kilku dniach. Po jego upieczeniu warto przestudzić go i owinąć przykładowo folią spożywczą, a następnie, podobnie jak w przypadku piernika nieprzekładanego, schować go w suchym, chłodnym miejscu bez nadmiernego dostępu światła – ponownie, może być to także lodówka. Dzięki takiemu zabiegowi powinien być zdatny do spożycia przez co najmniej 4 czy 5 dni.

Jak przechowywać pierniczki?

Zastanówmy się, jak przechowywać pierniczki, czyli cudowne, niewielkie ciastka, których przyozdabianie rokrocznie przynosi wielu rodzinom radość. Wypieczone pierniczki to ciasteczka, które z początku bywają bardzo twarde. Ich właściwie przechowywanie jest kluczowe dla tego, aby miały szansę zmięknąć. Aby tak się stało, należy pozwolić im poleżeć kilka tygodni w chłodnym i ciemnym miejscu. Przed tym warto zapakować je do metalowych puszek, w których będą także doskonale się prezentować, bądź do pojemnych, szklanych słojów, które można szczelnie zamknąć.

Co ciekawe, wypieczone pierniczki zachowują zdatność do spożycia przez nawet kilka miesięcy. A co z pierniczkami, które mamy zamiar przyozdobić, przykładowo lukrem? Sprawa wygląda w tym przypadku podobnie, jednak jeśli planujemy pokryć je polewą całkowicie, należy zrobić to dopiero, gdy całkowicie zmiękną – w przeciwnym razie wilgoć nie będzie mogła do nich przeniknąć.

iStock

Czy można mrozić pierniki?

Jak przechowywać piernik to nie jedyna kwestia, którą warto przemyśleć. Nierzadko okazuje się, że przygotowaliśmy ciasta piernikowego bądź pierników w nadmiarze, i nie daliśmy rady spałaszować ich od razu. Czy można je zamrozić? Okazuje się, że tak! Zarówno pierniczki, jak i ciasto piernikowe doskonale nadają się do mrożenia już po upieczeniu. Jeśli je zamrozimy, nie musimy obawiać się o to, że ucierpią podczas rozmrażania. Jest to doskonały sposób na odłożenie nieco smakołyków na później, a wypieki tego rodzaju można przechowywać w zamrażarce nawet do  trzech miesięcy.