Które ciasta możemy mrozić

Mrozimy: serniki, szarlotki, makowce, keksy, kruche ciasta, pierniki, ciasta na biszkopcie (najlepiej blaty bez kremu).

Ciasta w zależności od rodzaju możemy upiec zarówno przed upieczeniem, jak i po upieczeniu. Planując mrożenie bazy ciast, takiej jak ciasto drożdżowe do makowca należy wstawić je do zamrażalnika zaraz po wyrobieniu. Podobnie zachowujemy się w przypadku ciasta francuskiego czy też kruchego - to ostatnie warto podzielić na części do spodu i do kruszonki na szarlotkę.

Ciasta po upieczeniu, takie jak sernik, keks, makowiec lub szarlotka idealnie zachowują swoje właściwości i smak także po rozmrożeniu. Istotne jest, aby mrozić je tuż po upieczeniu i całkowitym wystygnięciu. Przekładamy je do plastikowych szczelnych foremek lub owijamy folią spożywczą. Warto jest przemyśleć, aby podzielić je na mniejsze kawałki, aby ewentualny nadmiar mógł być dłużej przechowywany - maksymalny czas to ok. 3 miesiące.

Należy wiedzieć, jak prawidłowo rozmrażać ciasta, w przeciwnym wypadku konsystencja wypieku może nieco ulec zmianie. Serniki czy makowce należy odstawić w suche miejsce na podstawce, aby powoli mogły odparować. Przyspieszenie tego procesu poprzez postawienie przy kaloryferze czy też gorącym piekarniku będzie skutkować wodnistym wnętrzem i zakalcowatym spodem.

Ciasta świąteczne, których lepiej nie mrozić

Nie mrozimy: ciast na bazie galaretki owocowej czy żelatyny, ciast z bitą śmietaną lub z kremem na jej podstawie, bezy.

Klasyczne ciasta świąteczne w większości nadają się do mrożenia - w przypadku piernika czy też miodownika im dłużej poleżą w suchym, chłodnym i zaciemnionym miejscu - tym smaczniejsze! Jeżeli planujesz ciasta warstwowe, takie jak Shrek, Kora Orzechowa czy też Ambasador, warto zrobić je 2 dni przed świętami. Tych nie należy mrozić - przygotuj odpowiednio zaplanowaną porcję.

Tak jak wcześniej wspominaliśmy, można zamrozić ciasto kruche. Wyjątkiem jest to pokryte grubą warstwą lukru, który po odmrożeniu może zmienić konsystencję i popękać. Te z dodatkiem kremu maślanego również są ryzykowne - jego struktura może ulec zmianie i nie smakować jak przed mrożeniem.

Coraz częściej pojawiają się na świątecznym stole bezy z kremem na bazie śmietany i owoców. Ze względu na krem i owoce, po zamrożenie może wytrącać się woda i zmienić konsystencję tego kruchego wypieku. Z tego powodu nie jest wskazane jego mrożenie. Ostatnim i najważniejszym punktem jest jeszcze jedna zasada - nie mrozimy starych ciast. Co to oznacza? Ciasta, które leżą przed dłuższy czas w cieple przez kilka dni nie nadają się do zamrożenia. Ich konsystencja, walory smakowe nie poprawią się po odmrożeniu.