Lukier to słodka kropka nad i we wszystkich wypiekach. Dodaje słodkościom smaku i uroku, a ozdabianie nim jest prawdziwą frajdą. Jak zrobić lukier do pierników i nie tylko? Zobaczcie nasz sprawdzony przepis na lukier królewski, plastyczny i cukierniczy.

Jak zrobić lukier?

Lukier to najpopularniejsza polewa zrobiona jedynie z cukru pudru i wody/soku z cytryny lub z cukru pudru i białka. Przygotowanie nie wymaga dużo czasu i umiejętności. Więc po co wydawać pieniądze na ten ze sklepu? Zobaczcie jak zrobić lukier w domu. Najprostszy przepis zakłada połączenie cukru pudru i wody. Ważne, żeby dokładnie wymieszać te dwa składniki. Lukier powinien być aksamitnie gładki i lśniący. Możemy też przygotować polewę o konkretnym smaku, np. orzeźwiający lukier cytrynowy. Inne smaki uzyskamy równie łatwo – przez dodanie soku z ulubionych owoców. Jeśli chcemy zrobić kolorowy lukier, wystarczy, że dodamy do niego odrobinę barwnika spożywczego. W zależności od tego, ile cukru dodamy do lukru, będzie miał inną konsystencję, bardziej płynną lub twardszą.

Lukier cukierniczy - wersja z wodą lub sokiem z cytryny

  •     1 szklankę cukru pudru
  •     1 łyżkę wody lub soku z cytryny lub białka

Cukier puder przesiewamy przez sitko do naczynia.  Stopniowo dodajemy wodę lub sok i  za pomocą łyżki ucieramy lukier do uzyskania gładkiej, jednolitej masy.
Jeśli lukier jest gęsty, dodaj odrobinę wody lub soku, jeśli rzadki – cukru pudru. Wszystko na oko:)
Idealny lukier powinien spływać z łyżeczki strumieniem.

Jak zrobić lukier do pierniczków - wersja z białkiem, czyli lukier królewski

W świecie słodkości powodzeniem cieszy się też lukier królewski, uzyskiwany z połączenia białka jajka i cukru pudru. Jest gęstszy i szybciej wysycha, dlatego łatwo zrobimy z niego wzorki na ciastkach, a także mocno skleimy nim piernikowe domki. Lukier z białek jest też bardziej biały i kryjący, niż ten cukierniczy, dlatego świetnie nadaje się do rysowania po ciastkach czy piernikach. Jak się robi lukier królewski? Sprawdzona proporcja białek do cukru pudru wynosi 1:5.

  •     1 białko
  •     ok. 1,5 szklanki cukru pudru

Białko ubijamy pół minuty delikatnie mikserem tak, aby się lekko spieniło.
Cukier puder przesiewamy przez sitko i ucieramy razem z białkiem ok. 15 minut. Można utrzeć mikserem za pomocą haka do ciasta drożdżowego, ale łatwiej będzie ręcznie przy pomocy łyżki. Po utarciu lukier powinien być lśniący i mieć idealnie gładką konsystencję. Można też po prostu ucierać białko z cukrem łyżką, w miseczce do chwili, aż masa będzie odpowiednio gęsta i jednolita.

Lukier plastyczny

Do wyboru mamy jeszcze lukier plastyczny, najtwardszy z całej trójki. Ten rodzaj najczęściej wykorzystuje się do obłożenia tortów czy wykonywania cukrowych dekoracji. Taka masa w konsystencji przypomina plastelinę, jednak kiedy zaschnie staje się bardzo twarda. Można z niej przygotować cukrowe różyczki, gwiazdki i wszelkiego rodzaju ozdoby na ciasta i ciasteczka. Przepis na lukier plastyczny wymaga już nieco więcej składników. Niezbędne będą nie tylko cukier puder i woda, ale także glukoza i żelatyna. Zobaczcie nasz przepis na lukier plastyczny i twórzcie słodkie dzieła sztuki.

Dobra rada:

    Konsystencja lukru zmienia się już po krótkim czasie ze względu na odparowującą wodę. W takim przypadku wystarczy zwykle kilka dodatkowych kropel wody, żeby doprowadzić go do pożądanej konsystencji.
    Jeżeli chcecie pokryć pierniczki grubszą warstwą lukru o ładnej białej barwie, musicie przygotować go z nieco mniejszej ilości wody. Będzie wtedy gęsty i nie spłynie z ciasteczek zanim stężeje.