Jak mrozić brokuły? Te rośliny jednoroczne, należące do rodziny kapustowatych, są bardzo cenione za swój smak i wartości odżywcze. Brokuł uznawany jest za przodka kalafiora i jest odmianą kapusty warzywnej. To bogate źródło witamin i składników mineralnych. Warzywa te są przy tym niskokaloryczne i zawierają sulforafan - silny przeciwutleniacz.

Jak mrozić brokuły? Porady na początek

Jak mrozić brokuły? Podobno najlepiej jest mrozić te warzywa na surowo - dzięki temu po rozmrożeniu nie będą się kruszyć. Na surowo są zresztą znacznie wytrzymalsze niż po ugotowaniu. W lodówce są w stanie przetrwać około 14 dni. Po ugotowaniu zaś już tylko 9 dni. Najrozsądniejszym pomysłem będzie jednak blanszowanie brokułów przed umieszczeniem ich w zamrażalniku. Po co? By zachowały kolor i jędrność.

Najważniejsze jest wybranie odpowiednich brokułów do zamrożenia - muszą to być zdrowe, dojrzałe warzywa. Dokładnie sprawdźmy, czy nie ma na nich żadnych oznak gnicia. Jeśli je widać, lepiej od razu zużyć brokuła, zamiast go mrozić - po rozmrożeniu proces gnicia postępuje bowiem błyskawicznie. Należy też uważać na ewentualne robaki - brokuły przed zamrożeniem trzeba zresztą dokładnie umyć, by pozbyć się wszystkich drobnych owadów, które mogły się w nich skryć. Niektórzy mrożą brokuła w całości, ale znacznie lepszym pomysłem będzie podzielenie go na kawałki. Wówczas zajmie mniej miejsca w zamrażalniku i będzie można wyjmować jego części - tyle, ile nam akurat potrzeba. 

KROK 1: Kąpiel wodna i mycie pod bieżącą wodą

Mrożenie brokuł warto zacząć od ich dokładnego umycia. Warto albo najpierw umyć warzywo pod bieżącą wodą i następnie jeszcze zostawić je w wodzie na kilka chwil, albo zacząć od zanurzenia brokuła w wodzie z dodatkiem soli. Warzywo powinno spędzić w niej kilka minut - jeśli są w nim jakieś robaki, na pewno wyjdą. Wówczas zostaje nam już tylko opłukanie brokuła pod bieżącą wodą, by pozbyć się z niego soli. Zamiast soli możemy też użyć octu. Łyżka octu wystarczy na miskę zimnej wody. 

KROK 2: Podział brokułów na części

Kolejny krok to rozdrabnianie brokułów i dzielenie ich na takie porcje, jakie uznaje się za odpowiednie. Najlepiej podzielić brokuł na różyczki, które już na końcu umieścimy w opakowaniach po kilka sztuk. Warto pokroić go na różyczki podobnej wielkości. Jadalna jest również jego łodyga. Wystarczy obrać ją z nieco twardszej skórki i pokroić w słupki, by później zamrozić ją razem z różyczkami. 

KROK 3: Blanszowanie i osuszanie

Co zrobić, żeby brokuł zachował kolor? Najlepiej poddać go procesowi blanszowania. To proces, w którego trakcie warzywa czy owoce mają krótki kontakt z wrzątkiem lub parą wodną, a następnie zostają szybko schłodzone. Pozwala im to zachować zarówno piękny kolor, jak i odpowiednią jędrność. Po podzieleniu brokuła na małe różyczki, należy umieścić je na sitku, a następnie zanurzyć we wrzątku. Na jak długo? Wystarczy 1-2 minuty. Po tym czasie szybko zanurzamy je w zimnej wodzie - najlepiej z dodatkiem lodu. Możemy też użyć po prostu miski z lodem. Czemu nie blanszować brokułów dłużej? Mogłoby to wpłynąć niekorzystnie na ich walory odżywcze. Z pewnością utraciłyby część składników mineralnych i witamin. 

Czy można zamrozić gotowane brokuły? Jak najbardziej. Można też jednak zamrozić brokuły surowe. W jednym i drugim przypadku trzeba dokładnie umyć warzywo, a następnie dobrze osuszyć. W tym celu najlepiej użyć papierowego ręcznika. Także po blanszowaniu brokuły muszą wystygnąć i zostać osuszone - nie wolno wkładać ich do zamrażalnika gdy jeszcze są mokre.

KROK 4: Wstępne mrożenie i zamrożenie

Jak mrozić brokuły? Warto najpierw ułożyć części brokuła na tacce i włożyć na kilka godzin do zamrażalnika. Na tacce czy deseczce układamy części tego warzywa w niewielkim oddaleniu od siebie - aby się nie stykały i tym samym by się nie pozlepiały. Po kilku godzinach w zamrażarce można je wyjąć i umieścić w docelowych woreczkach lub pojemnikach. 

Co można zrobić z mrożonych brokułów?

Mrożone brokuły najlepiej jest rozmrozić na parze, choć wiele osób ceni sobie raczej zwykłe gotowanie. Wykorzystanie pary pozwala jednak zachować warzywom smak i wartości odżywcze. Gotowanie mogłoby wypłukać między innymi sole mineralne i witaminy. Jeśli już zdecydujemy się je ugotować, niech trwa to krócej niż w przypadku warzyw świeżych. Możemy również wyjąć brokuły z zamrażalnika i przełożyć je do lodówki lub rozmrażać w temperaturze pokojowej. Czego lepiej unikać? Kuchenki mikrofalowej! 

Co można zrobić z mrożonych brokułów? Między innymi pyszną zupę! Jeśli zresztą chcemy dodać zamrożone brokuły do zupy, możemy to zrobić bez uprzedniego rozmrażania. Rozmrożone brokuły mogą z kolei trafić do sałatki. Możemy z nich również przygotować pastę kanapkową, dodać do makaronu czy podawać z sosem (na przykład czosnkowym). Można je też podsmażyć z czosnkiem i podawać z mięsem.