Jak blanszować warzywa? I po co to robić? Blanszowanie to proces przygotowania ich do spożycia, pozwalający z jednej strony poddać je obróbce cieplnej, a z drugiej zachować w nich wszystkie wartości odżywcze - witaminy i minerały. To zatem metoda na to, aby nie jeść warzyw czy owoców surowych, a jednocześnie nie gotować ich w tradycyjny sposób. Nie wszyscy mogą bowiem spożywać surowe warzywa i owoce. Jest to niewskazane między innymi dla osób z alergiami pokarmowymi, z zespołem jelita drażliwego, a także cierpiącymi z powodu owrzodzeń żołądka i dwunastnicy. Jak właściwie blanszować warzywa i co można z nich zrobić po blanszowaniu? 

Co to jest blanszowanie?

Blanszowanie to metoda obróbki cieplnej, polegająca na wrzuceniu warzyw na chwilę do wrzątku, a następnie przelaniu ich zimną wodą. Ich ogrzewanie jest zatem krótkie, ale intensywne. Istnieje jeszcze drugi sposób, do którego wykorzystuje się parę wodną. Do blanszowania wykorzystujemy wówczas parowar lub zakładamy na naczyniu z wrzątkiem gazę, na której kładzie się warzywa.

Proces ten najczęściej wykonuje się na delikatnych warzywach i owocach, które mają dużo witamin i minerałów, i które straciłyby je gdyby zostały poddane tradycyjnej, długiej obróbce cieplnej. To jeden z najszybszych sposobów przygotowania warzyw do zjedzenia. Czy możemy w ten sposób przygotować wszystkie warzywa i owoce? W zasadzie tak, choć niektóre nadają się do tego lepiej niż inne. Blanszowaniu najczęściej poddaje się warzywa liściaste, kalafior, brokuły, fasolę, kukurydzę czy zielony groszek. Blanszować można też marchewkę, pietruszkę, szpinak, szparagi, a nawet ziemniaki (przed usmażeniem w głębokim tłuszczu). 

Dlaczego warto blanszować warzywa?

Warzywa blanszowane nie są już surowe, a jednocześnie nie tracą swoich wartości odżywczych. To rozwiązanie idealne dla osób, które nie mogą zjadać surowych warzyw - choć są zdrowe, są też ciężkostrawne. Nie są zatem odpowiednie dla osób, które mają nietolerancje pokarmowe, wrzody czy zespół jelita drażliwego. Surowe warzywa źle trawią też osoby starsze. Są i takie sytuacje, że konkretna dolegliwość stanowi przeciwwskazanie do jedzenia niektórych surowych warzyw - na przykład osoby cierpiące na schorzenia tarczycy nie powinny spożywać surowych brokułów, kalafiorów, kapusty czy rzepy, ponieważ składniki w nich zawarte utrudniają syntezę hormonów tarczycowych, przez co negatywnie wpływają na pracę całego układu. 

Dlaczego warto blanszować warzywa? Po pierwsze dlatego, że stają się dzięki temu bezpieczne - wszelkie owady czy bakterie giną pod wpływem temperatury. Po drugie, blanszowanie sprawia, że warzywa i owoce zachowują swój piękny, intensywny kolor. Właśnie dlatego tak popularne jest na przykład blanszowanie brokuła czy szpinaku. W dodatku ubytki składników mineralnych i witamin po blanszowaniu są naprawdę niewielkie. Jest to najlepszy sposób na to, by warzywa po obróbce cieplnej nadal zachowały swoje zdrowotne właściwości. Po poddaniu normalnemu procesowi gotowania, smażenia czy pieczenia warzywa tracą wiele ze swoich cennych składników - są więc zdecydowanie mniej zdrowe.

Takie lekko podgotowane warzywa są polecane w lekkostrawnej diecie. Zachowują również swój naturalny smak, a wręcz stają się smaczniejsze - jeśli któreś z nich są naturalnie gorzkie, blanszowanie usuwa ten nieprzyjemny posmak. Liściaste warzywa po blanszowaniu są elastyczniejsze, więc znajdują więcej zastosowań w kuchni - mniej się łamią, więc można na przykład łatwo je zwinąć. Blanszowanie to też doskonały sposób na pozbycie się skórki z takich warzyw jak na przykład pomidory. Po takim podgotowaniu z pewnością szybko uda się ją usunąć. 

Jak blanszować warzywa?

Jak blanszować warzywa? Nie jest to szczególnie trudne, więc z pewnością każdy sobie z tym poradzi. Postępowanie krok po kroku wygląda następująco:

  1. Wodę należy zagotować - w takiej ilości, by po ugotowaniu było jej 2 razy więcej niż warzyw, które pragniemy w niej wyparzyć. Chodzi o to, by po włożeniu nie obniżyły jej temperatury. 
  2. Do wrzątku dodajemy niewielką ilość soli lub cukru. Pozwoli to między innymi zachować warzywom kolor.
  3. Wrzucamy przygotowane warzywa do wrzątku. Wystarczy by spędziły w nim 1-2 minuty, choć niektóre z nich warto zostawić odrobinkę dłużej.
  4. Warzywa wylewamy razem z wodą do durszlaka. 
  5. Zalewamy je bieżącą, zimną wodą. Możemy też umieścić je w zimnej wodzie z dodatkiem lodu. I gotowe!

Co jest ważne? Należy pamiętać, by warzywa spędziły taką samą ilość czasu w wodzie zimnej i we wrzątku. Można je też blanszować przy użyciu pary wodnej, a nawet w mikrofalówce. W tym drugim przypadku należy przygotować wodę w proporcji 50 ml na każde 0,5 kg warzyw. Najlepiej zalać je wodą i podgrzewać w mikrofali przez 5 minut. Następnie na 2 minuty wkładamy je do zimnej wody. 

Co można zrobić z blanszowanymi warzywami?

Blanszowany kalafior, szpinak, brokuł czy blanszowany groszek mogą stać się pysznymi składnikami przygotowywanych dań. Można z nich wykonać na przykład piękną i smaczną sałatkę jarzynową - blanszowanie pozwala im bowiem zachować intensywny kolor. Z blanszowanych warzyw można też przygotować smaczne zupy jarzynowe. Będą one również doskonałym dodatkiem do różnych dań mięsnych czy rybnych. Warto też pamiętać, że blanszowanie pomaga przygotować warzywa czy owoce do zamrożenia.