To warzywo ma mnóstwo fanów i pojawia się w przeróżnych przepisach, ale oprócz pełni smaku i aromatu, brokuł ma w sobie również wiele cennych witamin i minerałów. Co kryją w sobie te zielone "drzewka"? Poznajcie wartości odżywcze brokułów.

Właściwości brokułów

Brokuły zawierają witaminy: A, B1, B2, C oraz PP i sole mineralne, jak: wapń, żelazo, potas, fosfor, magnez, a także kwas foliowy, błonnik i luteinę. Dostarczają także białka (3 g na 100 g warzyw).

 • Dzięki występowaniu w nich sulforafanu, brokuły są silnym przeciwutleniaczem. Powinni po nie sięgać nie tylko wegetarianie.
 • Brokuły obniżają ciśnienie tętnicze krwi, zapobiegają wystąpieniu alergii, niszczą bakterie Helicobacter pylori.
 • Wykazują działanie przeciwzapalne, wzmacniają stawy i ścięgna, łagodzą skutki osteoporozy.
 • Chronią oczy przed kataraktą i wystąpieniem zwyrodnienia plamki żółtej.
 • Korzystnie wpływają na skórę i neutralizują szkodliwe skutki promieniowania ultrafioletowego.
 • Brokuły są znakomitym środkiem profilaktycznym w chorobach serca, a zawarty w nich chrom jest pomocny w leczeniu cukrzycy.
 • To źródło żelaza polecane szczególnie osobom z anemią.
 • Brokuły zawierają błonnik, który wypełnia żołądek, na długo dając uczucie sytości.
 • W 100 g ugotowanych brokułów jest aż 295 mg potasu. Dzięki potasowi naczynia krwionośne są bardziej drożne, co powoduje, że krew krąży swobodniej. Dzięki temu następuje spadek ciśnienia. Potas przyspiesza też wydalanie nadmiaru sodu z organizmu, co sprzyja obniżeniu poziomu ciśnienia.
 • Brokuły wzmacniają i uelastyczniają stawy. A to dzięki zawartości dużej ilości witaminy C.
 • Brokuły mają niski indeks glikemiczny. IG = 15. Ponadto warzywa te zawierają chrom, którego współdziałanie z insuliną zapewnia zachowanie optymalnego poziomu cukru we krwi.

Ile kalorii ma brokuł?

Brokuły można jeść i na obiad, i na kolację, gotowane – w postaci zup, z makaronem, w zapiekankach albo jako dodatek do obiadu, lub na surowo – z sosami i w sałatkach. Ponieważ są niskokaloryczne (100 g warzyw ma tylko 35 kcal), nie zawierają tłuszczu, za to mają dużo powodującego uczucie sytości błonnika, mogą stanowić doskonałą przekąskę między posiłkami.

Jak ugotować borkuł?

Jeżeli nie chcemy pozbawiać brokułów właściwości antyoksydacyjnych, muszą być one odpowiednio przygotowane – nie wolno ich przegotować. Parzy się je w temperaturze 75-76 stopni, gdyż w wyższej niszczony jest enzym (myrozynaza) niezbędny do produkcji sulforafanu – silnego przeciwutleniacza. W związku z tym najlepiej jeść je na surowo (im drobniej pokrojone, tym lepiej) lub gotować na parze przez 3-4 minuty. Gotowane w wodzie tracą połowę zawartej w nich witaminy C.

Należy również pamiętać, że mrożone brokuły nie zawierają antyoksydantów ze względu na blanszowanie w wysokiej temperaturze przed mrożeniem. Niektórzy naukowcy twierdzą, że działanie gotowanych brokułów jako przeciwutleniaczy wzrasta, gdy są spożywane z pomidorami lub produktami zawierającymi mirozynazę, tj. z musztardą, rukolą, wasabi, kiełkami brokułów i surowymi warzywami kapustnymi oraz czarną rzodkwią. Specyficzny zapach zniweluje dodanie podczas gotowania kilku łyżek mleka.

Tego pewnie nie wiecie o brokule

Chociaż raczej na to nie wygląda, brokuł to tak naprawdę dobrze zakamuflowana… kapusta, a raczej jedna z jej licznych odmian. Do Europy przybył prawdopodobnie aż z Azji Mniejszej. W starożytnym Rzymie i antycznej Grecji już w pierwszych wiekach naszej ery był znany i ceniony za wyrafinowany smak.

Jadalna część brokułu to mięsista łodyga i, niespodzianka, kwiatostan zwany różą. W tym przypadku zjadamy więc nie korzeń, liście czy owoce, a najpiękniejszą część rośliny, czyli właśnie kwiat.

Wybierając brokuł, sięgać należy po te jędrne, w kolorze głębokiej, ciemnej zieleni, pozbawione żółtych lub brązowych punktów. Istnieją jednak także brokuły w kolorze… fioletowym, które są jednak znacznie mniej popularne niż zieloni kuzyni.