Przyrządzić można go na wiele sposobów, a także podać w różnych formach. Mowa oczywiście o brokule, który jest jednym z najczęściej wybieranych warzyw w Polsce w okresie letnim, a to ze względu na charakterystyczne walory smakowe. Jak przechowywać brokuły, aby długo zachowały świeżość i walory prozdrowotne?

Jak wykorzystać brokuły?

Ta odmiana kapusty warzywnej idealnie nada się jako główny składnik wielu dań, a także dobrze sprawdzi się w roli dodatku. Oprócz niepowtarzalnego smaku i przyjemnej dla podniebienia struktury, brokuł jest niezwykle zdrowy i w odpowiednich ilościach korzystnie wpływa na nasze ciało.

Dań z wykorzystaniem brokuła jest o wiele więcej niż mogłoby się wydawać. Przede wszystkim może on być składnikiem zamienników dla mięsa i będzie idealnie nadawać się dla wegetarianów oraz wegan. Wykonać można z niego, chociażby kotlety warzywne lub różnego rodzaju sałatki. Z tej odmiany kapusty warzywnej można również wykonać całkiem smaczne pesto, a także zupę krem, która idealnie nada się jako mała przekąska.

Oczywiście potraw, do których przyrządzenia jest niezbędny brokuł, jest wiele i naprawdę jest w czym przebierać. Bez wątpienia każdy z nas znajdzie danie dla siebie, które można przyrządzić w domowym zaciszu.

Po czym poznać, że brokuł jest świeży?

Świeżość w przypadku warzyw jest niezwykle ważna, ponieważ niezdatne do spożycia mogą powodować wiele nieprzyjemności związanych z naszym układem trawienia. Zepsuty brokuł będzie nie tylko powodować nudności lub biegunkę. Jak jednak poznać, że brokuł jest nieświeży?

Istnieje kilka stopni kwitnięcia brokuła. Warto zacząć od pożółkłych, które dla wielu osób mogą być zepsute, ale nie do końca tak jest – taki brokuł wciąż się nadaje się do spożycia. Ważne jest jednak, aby sprawdzić, jak bardzo żółte jest warzywo. Jeśli brokuł pożółkł wyłącznie na brzegach, nie pachnie źle, ani nie ma nietypowej dla siebie struktury, to nadaje się wciąż do jedzenia. W takim wypadku należy go jednak wyparzyć pod gorącą wodą, usmażyć, upiec lub ugotować z niego zupę krem – nigdy nie jedzcie go na surowo.

Które więc brokuły nie nadają się do spożycia? Przede wszystkim omijaj szerokim łukiem te okazy, które są przekwitnięte, a także te, które zwyczajnie oklapły. Ich spożycie może niekorzystnie wpłynąć na wasze samopoczucie, a także może wywołać problemy natury gastrycznej.

Pod żadnym pozorem nie jedzcie brązowego brokuła ani takiego, u którego widać już żółte kwiatki. Takie warzywa nie nadają się do spożycia i mogą powodować poważne zatrucia pokarmowe.

Pamiętajcie, że średnio brokuł znajdujący się w hipermarkecie lub w osiedlowym warzywniaku utrzymuje swoją świeżość przez około dziesięć dni. Więc co zrobić, aby utrzymać jak najdłuższą świeżość jeszcze w domu? Jak przechowywać brokuły?

Jak prawidłowo przechowywać brokuły?

Zdarzyć się może, że zakupy robimy na kilka dni w przód, dlatego bardzo ważna jest odpowiednie zabezpieczenie żywności przed zepsuciem. Istnieje wiele sposobów jak przechowywać brokuły. Z racji tego, że brokuł jest warzywem, które ciężko znosi wysokie temperatury, należy postępować z nim ostrożnie. Jednym z najlepszych i najpowszechniej używanych jest przetrzymywanie warzywa w lodówce. Dzięki temu zachowa on swoją świeżość nieco dłużej, a procesy gnilne będą postępować o wiele wolniej. Jednak utrzymanie świeżości brokuła zależy przede wszystkim od sposobu konserwacji.

Pierwszym z nich jest przechowywanie ich w oryginalnym opakowaniu (o ile takie ma), które następnie warto zawinąć w wilgotny ręcznik papierowy. Co ważne, zawsze starajcie się umieszczać go na środkowej półce.

Co, jeśli brokuł nie jest zapakowany? Wtedy należy lekko zwilżyć główkę warzywa niewielką ilością zimnej wody, a następnie owinąć go w ściereczkę lub ręcznik papierowy (choć w tym miejscu zalecamy użycie materiałowej owijki, a to ze względu na niekorzystny wpływ wilgoci na papier). Można go również szczelnie owinąć folią spożywczą, która skutecznie uchroni warzywo przed obeschnięciem. Tak zapakowany brokuł w lodówce nie utraci swojej świeżości przez pięć dni.

Jak przechowywać ugotowane brokuły?

Ugotowane brokuły również należy odpowiednio przygotować do przechowywania. Gdy posiadacie już przyrządzone warzywa, warto je przepłukać w zimnej wodzie. Do tego celu potrzebne wam będzie sitko lub durszlak, w którym umieścicie brokuły. Wypłukane warzywa musicie odcedzić i osuszyć papierowym ręcznikiem. Tak przygotowany brokuł nadaje się do dalszej konserwacji. Jak przechowywać brokuły, które zostały ugotowane i wypłukane?

Nie ma lepszego sposobu niż zamrożenie ugotowanych brokułów, a to ze względu na możliwość skutecznego przedłużenia świeżości. Ugotowane brokuły należy włożyć do woreczka lub pojemników do mrożenia żywności i umieścić do zamrażalnika. Zamrożone, ugotowane brokuły utrzymają dłużej świeżość niż w przypadku warzyw znajdujących się w lodówce.

Jak długo można przechowywać brokuły?

W zależności od stanu, w jakim przetrzymujecie brokuły zmienić się może ich termin przydatności do spożycia. W przypadku surowych brokułów umieszczonych w lodówce i odpowiednio zwilżonych, a także dobrze zapakowanych, można liczyć na maksymalnie pięć dni utrzymania świeżości przez warzywo.

Inaczej z kolei wygląda sytuacja w przypadku mrożenia ugotowanych brokułów. Odpowiednio przygotowane do procesu konserwacji mogą wytrzymać nawet kilka miesięcy (oczywiście po zamrożeniu).

Z racji krótkiego terminu zdatności do spożycia brokuła w różnych formach, ważna jest prędkość, z jaką zakonserwuje się go po zakupie. Niestety, gdy kapusta będzie znajdować się poza lodówką lub zamrażalnikiem przez kilka godzin lub dni, może utracić na świeżości. Jest to jeden z głównych powodów, dlaczego warto wykorzystać brokuła w dzień zakupu.