Jak długo gotować grzyby? To pytanie powraca często w okresie jesienno-zimowym, kiedy przygotowujemy dania na bazie aromatycznych grzybów. Oto kilka zasad, których warto przestrzegać, gotując grzyby.

Grzyby - do zupy lub sosu

Do gotowania możemy wykorzystać różne rodzaje grzybów. Nie ma co ukrywać, najlepsze dania to te, do których użyjemy zarówno prawdziwków i podgrzybków, jak i rydzów czy kań. Zarówno zupa, jak i sos wiele zyskają na smaku, jeśli przygotujemy je z mieszanki grzybów. 

Do gotowania grzybowych potraw warto użyć zgromadzonych w spiżarni zapasów. Wykorzystajmy grzyby mrożone lub suszone. W zależności od tego, jakie grzyby wybierzemy, będziemy nieco inaczej je gotować. Zawsze możemy też sięgnąć po grzyby świeże. Zrobimy z nich zupę lub gulasz lub obgotowując, przygotujemy je do mrożenia lub marynowania. Zwłaszcza kurki i rydze trzeba obgotować, żeby po rozmrożeniu nie były gorzkie. 

Zobacz też: Jak suszyć grzyby? i Jak mrozić grzyby?

Jak długo gotować grzyby?

Jeśli zdecydowaliśmy się na użycie grzybów suszonych, musimy wcześniej je namoczyć. Niech moczą się co najmniej przez kilka godzin, po tym czasie przepłukajmy je, aby na grzybach nie został piasek czy ziemia. Następnie wrzucamy je do zimnej wody i gotujemy ok. 25 minut od momentu, kiedy woda zacznie wrzeć. 

Grzyby świeże i mrożone nie muszą być namaczane przed gotowaniem. Świeże grzyby trzeba za to wyczyścić, najlepiej przy użyciu szczoteczki lub pędzelka. Często przygotowując takie potrawy jak kapusta z grzybami czy risotto z grzybami, grzyby świeże i mrożone dodajemy bezpośrednio do potrawy. Jeśli chcemy je wcześniej ugotować, powinniśmy zwrócić uwagę, jakie to grzyby.

Sprawdź: przepis na risotto z borowikami

Im grzyby delikatniejsze, tym krócej je gotujemy. Maślaki, podgrzybki gotujemy maksymalnie 20 minut. Natomiast takie grzyby jak borowiki, rydze czy kurki gotujemy ok. pół godziny. Szybko przyrządzimy za to pieczarki - mniejsze egzemplarze będą gotowe nawet po 10-15 minutach. Grzyby możemy też wcześniej pokroić na małe elementy, wtedy też ugotują się szybciej. Najważniejsze to grzybów nie rozgotować. Będą wtedy rozpadać się na talerzu, stracą swoją strukturę, a tym samym i smak. W jedzeniu rozgotowanych grzybów nie ma nic przyjemnego. Z kolei grzyby niedogotowane mogą być ciężkostrawne.

Wody z gotowania grzybów nie wylewamy! Po przelaniu przez gęste sito, by pozbyć się zanieczyszczeń, będzie wspaniałą bazą do zupy grzybowej lub sosu grzybowego.

Zobacz także:  przepis na duszone pieczarki