Aby w prosty sposób opisać, czym są pierogi, należy spojrzeć na to, z czego są wykonane. Jest to ciasto oraz farsz, który może być zrobiony z różnych składników. Pierogi mogą różnić się kształtem, w zależności od regionu lub kraju, z którego pochodzi dany ich rodzaj. Są popularnym, prostym do wykonania i bardzo smacznym daniem. Wielu osobom kojarzą się z rodzinnym domem, dzieciństwem oraz świętami, są więc niejako częścią kultury. W jaki sposób należy je ugotować, aby były pyszne i miały odpowiednią konsystencję?

Jak długo gotować pierogi?

Jeśli chcemy ugotować pierogi, musimy przygotować garnek odpowiedniej wielkości. Co ciekawe, potrawę tę można również usmażyć na patelni lub w woku. Niektóre rodzaje pierogów poddawane są obróbce termicznej za pomocą pary. Dzisiaj jednak głównym tematem jest gotowanie. Ile czasu potrzeba do właściwego przygotowania pierogów? Czy gotowanie surowych pierogów różni się od mrożonych? Co się stanie przy wcześniejszym ich wyjęciu z wody, a co, jeśli zostaną one zbyt długo w garnku? Odpowiedzi na te pytania znajdują się poniżej.

  • To, jak długo gotować pierogi, zależy od tego, czy są one surowe, czy mrożone. Znaczenie ma również wykorzystany farsz. Ponadto, poza samym czasem gotowania istotne jest również odpowiednie przygotowanie do tego zadania.
  • Należy najpierw zagotować wodę. Nigdy nie wrzuca się pierogów do wody, która jest zimna! Proporcje powinny wynosić pół litra wody na 100 g pierogów.
  • Warto również wsypać jedną łyżeczkę soli do wody dla smaku, ale nie należy przesadzać z jej ilością.
  • Dopiero do zagotowanej wody można wrzucić pierogi i ostrożnie mieszać drewnianą łyżką, aby uniknąć ich przywarcia do dna garnka.

Jak długo gotować pierogi, które są dopiero co zrobione i surowe? Zasada liczenia czasu jest prosta. Należy go odliczać od momentu wypłynięcia pierogów na powierzchnię wody. Gotowanie ich powinno zająć od 2 do 5 minut. Miarą jest ich miękkość, ponieważ oznacza to, że są one gotowe. Należy ciągle pamiętać o mieszaniu. Jeśli się tego nie zrobi, pierogi przykleją się do garnka i rozerwą przy wyjmowaniu. A jak gotować mrożone pierogi? Czy jest jakaś różnica? Powinno się je gotować trochę dłużej, ale zazwyczaj wystarczy 5 – 7 minut. Warto pamiętać o tym, aby nie rozmrażać ich przed wrzuceniem do wrzątku.

Co się stanie, jeśli skrócę czas gotowania pierogów?

Najczęstszym błędem jest wyjęcie pierogów z wody za wcześnie, np. zaraz po ich wypłynięciu. Zachowanie odpowiedniego czasu gotowania jest niezbędne do uzyskania najlepszych walorów smakowych oraz właściwej konsystencji ciasta. Jeśli pierogi zostaną wyjęte z gotującej się wody przed czasem, ciasto może okazać się surowe i twarde. Również farsz może być niesmaczny lub surowy, jeśli jest zrobiony z mięsa lub warzyw. Nie należy więc być zbyt niecierpliwym podczas gotowania pierogów i odczekać te kilka zalecanych minut więcej. W przeciwnym przypadku niedogotowane pierogi będą niejadalne.

Co się stanie, jeśli wydłużę czas gotowania pierogów?

Nie powinno się także zbyt długo trzymać pierogów we wrzącej wodzie. Rozgotowanie pierogów prowadzi do rozpadnięcia się ciasta. Tracą one również swoje walory smakowe. Należy więc bacznie obserwować gotujące się pierogi i sprawdzać, czy są już gotowe do spożycia. W tym celu można wyjąć jedną sztukę i przekroić koniuszek ciasta. Odliczanie należy rozpocząć od ich wypłynięcia na powierzchnię. Jest to moment, kiedy zawarta w cieście skrobia nadaje się do spożycia. A jak gotować mrożone pierogi, aby ich nie rozgotować? Dokładnie tak samo jak świeże, uważając jedynie, by ich wcześniej nie rozmrozić. Sprawdź też: jak podgrzać pierogi.

Jak długo gotować pierogi z różnym farszem?

Pierogi są bardzo popularnym i lubianym daniem. Ich rodzaje i sposoby przygotowania mogą różnić się, w zależności od części świata, z której pochodzą. Włoskie ravioli, gruzińskie chinkali, koreańskie mandu, to tylko kilka przykładów smacznych i ciekawych propozycji pierogów. Oczywiście pierwszą myślą będą jednak polskie specjały, pyszne pierogi na słono z mięsem, kapustą i grzybami lub ziemniaczane. Równie apetyczną opcją, szczególnie latem, są pierogi na słodko, z sezonowych owoców, np. wiśni, truskawek lub jagód.

iStock

W zależności od nadzienia czas gotowania pierogów może się od siebie różnić. Jedyne, co się nie zmienia, to sposób gotowania. Każdy ich rodzaj wrzuca się do wrzącej, osolonej wody i miesza, aby nie przywarły do garnka lub się zlepiły. W tym przypadku także odlicza się czas od momentu ich wypłynięcia na powierzchnię.

  • Pierogi z ziemniakami – jeden z najpopularniejszych i lubianych farszów. Wraz z ugotowanymi ziemniakami, znajduje się tam biały ser. Często podawane są z podsmażonym boczkiem lub cebulą. Czas gotowania wynosi od 3 do 5 minut.
  • Pierogi z mięsem – mięso do pierogów może być wołowe, wieprzowe, drobiowe. Znaleźć można również przepisy na pierogi z owocami morza, np. krewetkami lub rybne wersje. Czas trwania gotowania mięsnych pierogów wynosi od 3 do 5 minut, aby mieć pewność, że mięso w środku nie będzie surowe.
  • Pierogi z wiśniami – idealny posiłek na letni obiad. Podawane wraz z kwaśną lub słodką śmietaną albo cukrem pudrem. Ten rodzaj pierogów powinno się gotować stosunkowo krótko, od 2 do 3 minut.
  • Pierogi z twarogiem – słodkie, serowe nadzienie może być miłym wspomnieniem dzieciństwa dla niektórych osób. Czas ich gotowania trwa około 5 minut.
  • Pierogi z kapustą – wigilijny specjał, zawierający kapustę oraz grzyby. Gotowanie pierogów po ich wypłynięciu na powierzchnię powinno w tym przypadku wynosić około 3 – 4 minuty.

Aby mieć pewność, że przygotowywane pierogi będą smaczne, należy dobrać odpowiedni rodzaj mąki. Jaka mąka na pierogi będzie najlepsza? Najczęściej polecana jest mąka pszenna typu 500 lub 650. Można także znaleźć przepisy na pierogi wykonane z mąki pełnoziarnistej. Ze względu na ten typ mąki, pierogi mogą okazać się twarde, pomimo odpowiedniego czasu ich gotowania. Jaka inna mąka na pierogi może zostać jeszcze wykorzystana? Praktycznie każda, np. ryżowa lub kukurydziana. Trzeba mieć na uwadze jednak fakt, że sam typ mąki nie wpływa na czas gotowania, a jedynie na ilość wody potrzebnej do wykonania ciasta.