Jak podgrzać pierogi, aby zachowały smak i konsystencję? Kłopoty mogą mieć zarówno osoby, które chcą odgrzać pierogi w garnku, jak i na patelni lub w piekarniku. Odgrzewanie ich w mikrofalówce również może przysporzyć problemów, ponieważ mogą być ciepłe na zewnątrz, gdy farsz wewnątrz pozostanie jeszcze zimny. Na szczęście odpowiednie odgrzanie pierogów sprawi, że będą tak smaczne, jak zaraz po ugotowaniu! 

Jak odgrzać pierogi w wodzie?

Jak podgrzać pierogi w wodzie? Kiedy jest to doskonały sposób na ich odświeżenie? Krótkie gotowanie we wrzątku sprawia, że ciasto staje się miękkie i sprężyste, na czym na pewno zyskuje smak pierogów. Wiele zależy od tego czy pierogi przed podgrzaniem w wodzie były surowe czy zostały już wcześniej lekko ugotowane. Mogły też zostać zamrożone. W każdym z tych przypadków należy najpierw zagotować wodę, a kiedy już zacznie bulgotać, do wrzątku wrzucamy kolejno pierogi. Jeśli pierogi nie były wcześniej gotowane, wodę należy posolić. Jeśli mamy do czynienia z pierogami wcześniej gotowanymi, woda nie musi być posolona. 

Jak długo gotować pierogi? Jeśli nie były wcześniej gotowane, gotuje się je tak długo, aż staną się miękkie. Jeśli zaś chcemy je tylko odgrzać, gotujemy je krótko - wystarczy do wypłynięcia. Nie gotujmy pierogów zbyt długo, bo mogą się rozpaść i staną się wodniste. Jeśli wyjmujemy pierogi z zamrażalnika, nie zostawiajmy ich na zewnątrz do rozmrożenia - to sposób na to, by zrobiła się z nich papka. Po wyjęciu z zamrażalnika wrzucamy je do gorącej wody i gotujemy. 

Jak odgrzać pierogi na patelni?

Jak podgrzać pierogi na patelni? To ulubiony sposób wielu osób i jedna z najlepszych metod ich odgrzewania. Odgrzewanie na patelni sprawia co prawda, że pierogi smakują nieco inaczej niż zaraz po ugotowaniu, ale zyskują za to chrupiącą, złocistą panierkę, co dodaje im charakteru. Jest jednak kilka kwestii, na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Przede wszystkim pierogi należy wrzucać na już rozgrzaną patelnię i rozgrzany tłuszcz. Inaczej ciasto nasiąknie nim albo przylepi się do patelni, przez co pierogi się rozerwą. Ma to co prawda swój urok, jednak jeśli chcemy je na przykład podać gościom, z pewnością będą wyglądały nieestetycznie. 

Pierogi można odgrzać z tłuszczem (na maśle lub na oleju) lub bez tłuszczu. W tej pierwszej opcji wrzucamy je na patelnię gdy tłuszcz będzie już rozgrzany i trzymamy na niej po kilka minut z każdej strony. Gdy będą już ciepłe i ładnie przyrumienione, są gotowe. Będą jeszcze wyborniejsze, kiedy przygotujemy je z dodatkiem podsmażanej cebulki lub ze skwarkami. Pamiętajmy by zdjąć je z patelni od razu po odsmażeniu - inaczej wchłoną tłuszcz. Jeśli jednak nie chcemy dodawać potrawie nadprogramowych kalorii, możemy zamiast na tłuszczu przygotować je... na wodzie! Na rozgrzaną patelnię wlewamy kilka łyżek wrzącej wody (około 3-4), nakładamy pierogi, a następnie nakrywamy je przykrywką. Dzięki temu para wodna rozejdzie się równomiernie i sprawi, że się podgrzeją. To także dość szybki sposób, bo pierogi będą gotowe już po kilku minutach. 

Jak odgrzać pierogi w mikrofali?

Jak podgrzać pierogi w mikrofalówce? Jest to niewątpliwie sposób najszybszy, ale jednocześnie dosyć wymagający. Łatwo bowiem zepsuć smak pierogów - jeśli nie postąpimy odpowiednio, mogą stać się suche i twarde. Metodą, która temu przeciwdziała, jest nałożenie na każdego pieroga odrobiny masła. To sprawi, że nie wyschną. Masło rozpuści się pod wpływem wysokiej temperatury, chroniąc przed tym pierogi. Jednocześnie warto zdecydować się na dodatkową osłonę i nakryć pierogi naczyniem. Już po minucie odgrzewania na najwyższej mocy powinny być ciepłe, miękkie i nadawać się do jedzenia. 

Jak odgrzać pierogi w piekarniku?

Jak odgrzać pierogi w piekarniku? Jeśli chcemy odgrzać pierogi zamrożone, najpierw powinniśmy potrzymać je przez chwilę w temperaturze pokojowej. Później powinny trafić do piekarnika. Warto je przed pieczeniem posmarować żółtkiem jajka lub tłuszczem (może to być na przykład smalec). Dzięki temu nie wyschną, lecz lekko się przyrumienią.

Ugotowane pierogi możemy też z powodzeniem odgrzać w piekarniku - na przykład tego samego dnia, gdy zostały przygotowane i już ostygły, albo dnia kolejnego, po wyjęciu ich z lodówki. Wystarczy wyłożyć je na blasze, skropionej wcześniej olejem lub oliwą. Najpierw nagrzewamy piekarnik do temperatury 180-200 stopni Celsjusza. Kiedy piekarnik już się nagrzeje, umieszczamy w nim blachę z pierogami. Jeśli chcemy je lekko odgrzać, wystarczy już około 7 minut pieczenia. Jeśli jednak wyjęliśmy je z lodówki, muszą się piec nieco dłużej - około 10-15 minut. Jeśli będziemy je piekli około 20 minut, staną się chrupkie i złociste. 

Te triki sprawią, że odgrzewane pierogi będą smakować jak te świeżo zrobione

Jak podgrzać pierogi, aby smakowały jak zaraz po ugotowaniu? Najlepszym sposobem jest niewątpliwie ich ponowne podgotowanie - wówczas ich smak będzie najbardziej zbliżony do tego, jaki miały tuż po przygotowaniu. Wiele zależy jednak nie tylko od ich podgrzewania, ale też od poprawnego ich przechowywania. O czym więc trzeba pamiętać?

  • Pierogi przechowujemy w szczelnie zamkniętych pojemnikach - w zamrażalniku lub w lodówce. Najlepiej skropić je przedtem odrobiną oleju czy nanieść na nie masło - dzięki temu się nie skleją, a ciasto nie wyschnie. 
  • Jeśli chcemy zamrozić pierogi, lepiej je wcześniej lekko podgotować. Nie gotujmy ich jednak do końca, bo po rozmrożeniu mogą się rozpaść. Z kolei zamrożenie surowych pierogów może sprawić, że po rozmrożeniu będą twarde. 
  • Jeśli chcemy by podsmażone na patelni pierogi były miękkie, najpierw podpieczmy je lekko na oleju z obu stron, a następnie wlejmy na patelnię odrobinę wody i przykryjmy pokrywką. 
  • By pierogi smakowały jak świeżo ulepione, odgrzejmy je w wodzie - wrzućmy je do wrzątku i gotujmy przez około 2-3 minuty. Po tym czasie będą sprężyste, miękkie i pyszne!