W niektórych przepisach pojawia się również jajko, jednak jego dodatek nie jest konieczny, a - zdaniem niektórych - wręcz zbędny. Jak zatem widać, to właśnie odpowiedni typ interesującego nas produktu zadecyduje o efekcie. Jaka mąka będzie najlepsza? Która sprawdzi się przy pierogach pieczonych? Czy smak farszu ma znaczenie? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie poniżej.

Mąka na pierogi - czy zawsze musi być ta sama?

Chociaż wielu z nas pierogi kojarzy z kuchnią rodzinnego domu, potrawa nie ma ani typowo polskiego, ani ludowego charakteru. Właściwie to nawet nie w Europie ją wymyślono. Najprawdopodobniej koncepcja ciasta najpierw wypełnionego farszem, a później gotowanego, smażonego lub pieczonego, narodziła się w Chinach, choć nie jest wykluczone, że podobne koncepty powstały niezależnie od siebie w różnych częściach świata.

Już na tej podstawie łatwo wywnioskować, że mąka na pierogi nie zawsze musi być taka sama. Tak jak rozmaite są farsze, tak i ich smaczne otulenie może być przygotowywane w różny sposób. Gdy zastanawiasz się, jaka mąka na pierogi będzie dobrym pomysłem, zawsze rozpatruj tę kwestię w kontekście sposobu przygotowywania. Kiedy planujesz pieczenie pierogów, przeanalizuj, jaka mąka do ciast drożdżowych sprawdzała się w twojej kuchni do tej pory. A może lepsze będą pierożki kruche?

Jaka mąka jest najlepsza na pierogi?

Tradycyjne pierogi zwykle są przygotowywane na bazie białej mąki pszennej. Najlepszym wyborem będzie typ 450, 500 lub 650. Dokładnie tak samo brzmi zresztą odpowiedź na pytanie, jaka mąka do naleśników pozwoli uzyskać odpowiednio zwarte ciasto.

Liczby określające typ mąki wskazują na zawartość substancji mineralnych, czyli tak zwanego "popiołu". Im wyższe oznaczenie na opakowaniu, tym ich więcej i tym ciemniejsza barwa mąki. Jeśli więc zastanawiasz się, jaka mąka na pierogi spośród tych trzech jest rekomendowana najczęściej, mamy gotową odpowiedź. Mistrzowie kuchni z reguły decydują się na białą, drobną mąkę poznańską - typ 500. Pozwala ona uzyskać lekkie, miękkie i elastyczne ciasto, które dobrze się formuje.

Ciekawą alternatywę dla białej mąki pszennej stanowi mąka orkiszowa. Ciasto uzyskane na jej bazie jest łatwe w kształtowaniu i elastyczne. Dobrze się klei i nie przerywa. Oczywiście, możesz także użyć jeszcze innego rodzaju mąki, na przykład pełnoziarnistej. Pamiętaj jednak, że zmieniając typ, musisz również zmodyfikować proporcje składników. Wspomniana mąka z pełnego przemiału w czasie zagniatania pobierze zdecydowanie więcej wody. Pierogi będą także twardsze.

StockFood

Jaką inną mąkę można użyć, robiąc pierogi?

Tradycyjne przepisy na pierogi zakładają wykorzystanie elastycznego i delikatnego ciasta z białej mąki pszennej. Jeśli jednak poszukujesz mniej typowych smaków i lubisz eksperymentować z przepisami, możliwości masz ogromne. Modyfikacji podlega bowiem nie tylko farsz. Poznaj kilka najciekawszych pomysłów na pierogi.

Jaka mąka na bezglutenowe pierogi będzie najlepsza?

Jeszcze do niedawna powszechnym było przekonanie, że pierogi nie mogą być spożywane przez osoby, które z jakiegoś powodu wykluczyły z diety gluten. Nic bardziej mylnego! Rodzaje mąki dostępne na rynku sprawiają, że smakiem farszu zawiniętego w ciasto może cieszyć się każdy. Jaka mąka na pierogi bezglutenowe będzie stanowić najlepszy wybór?

Mąkę pszenną możesz w tym przypadku zastąpić dowolną mąką bezglutenową lub mieszanką kilku mąk. W dobrze zaopatrzonych supermarketach i sklepach ze zdrową żywnością bez trudu kupisz gotowe mixy. Godna polecenia jest mąka gryczana, nadająca daniu interesującą nutę. Wypróbuj także mąkę kukurydzianą lub bardzo delikatną w smaku mąkę ryżową. Pamiętaj jedynie, że brak glutenu sprawia, że składniki trudniej się lepią, dlatego trzeba zmodyfikować proporcje płynu i suchej mieszanki.

Jaka mąka na pieczone pierogi będzie najlepsza?

Pieczone pierogi są lubiane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. To jeden z chętniej wykorzystywanych pomysłów na imprezę, gdyż można brać je w dłoń nawet bez sztućców. Możesz przygotować je na bazie ciasta kruchego lub drożdżowego.

Jaka mąka będzie najlepsza? Do ciasta kruchego użyj tradycyjnej mąki pszennej. Większą kruchość uzyskasz, decydując się na dodatek krupczatki, odrobiny mąki ziemniaczanej, kukurydzianej bądź ryżowej. Z kolei w przypadku ciasta drożdżowego sprawdzi się tzw. mąka luksusowa, czyli typ 550 albo klasyczna mąka chlebowa. Jaką mąkę na chleb poleca się najczęściej? Najbardziej uniwersalne są typy 750 i 850, idealne do ciast, chlebów i wytrawnych wypieków. Jeśli chcesz przygotować pierogi drożdżowe z mąką razową, po prostu zastąp nią maksymalnie połowę zawartej w przepisie mąki pszennej.

Jaka mąka na smażone pierogi będzie najlepsza?

Mniej typowymi pierogami są pierogi smażone. Do ich przygotowania wykorzystuje się podstawowy przepis. Różnica polega jedynie na tym, że - zamiast gotować - apetyczne kluski smaży się w tłuszczu.

Na wyżej wymienionych pomysłach możliwości wcale się nie kończą. Do przygotowania pierogów możesz również użyć bardzo smacznej mąki orkiszowej lub żytniej. Dzięki temu danie zyska interesujący, głęboki smak.