W kuchni należy używać wyłącznie świeżych produktów spożywczych. Jajka nie stanowią wyjątku od tej zasady. Nieświeże, zrujnują całą potrawę, bo w takim stanie nie mogą być spożywane. Zbyt długo przechowywane, zepsują się, a jeżeli dodatkowo są trzymane w niewłaściwych warunkach, istnieje ryzyko, że namnożyły się w nich bakterie salmonelli.

Jajka są jednym z tych produktów spożywczych, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Gotowane i smażone same w sobie stanowią wartościowe i pożywne śniadanie. To także nieodłączny składnik wielu dań i deserów. Problem w tym, że często nie jesteśmy w stanie określić, czy jajka wyjęte prosto z lodówki wciąż jeszcze możne bezpiecznie jeść. Nic dziwnego. Najczęściej, wyciągamy je z wytłaczanek od razu po przyniesieniu do domu, a w lodówce często mieszają się też z innymi jajkami. W rezultacie nie sposób określić, jaki jest ich termin przydatności do spożycia. Spokojnie, nie musicie rozbijać skorupki, by sprawdzić, czy jej zawartość jest świeża. Podpowiadamy jak sprawdzić świeżość jajka.

Jak sprawdzić świeżość jajka kurzego?

Zanim wyjaśnimy jak sprawdzić świeżość jajek, najpierw wypada zastanowić się, co skraca ich termin przydatności do spożycia. Przede wszystkim należy zdać sobie sprawę z tego, że ten produkt spożywczy powinien być trzymany w odpowiednich warunkach. Chodzi przede wszystkim o temperaturę. Najlepiej trzymać je w lodówce, wtedy wytrzymają nawet cztery tygodnie. Przechowywanie jajek poza jej komorą nie musi jednak być błędem. Ważne jest, żeby temperatura otoczenia nie przekraczała 20 stopni Celsjusza. Właśnie dlatego, latem należy unikać kupowania ich na targach i bazarach. 

Czynnikiem, który wyklucza dalsze przechowywanie jajka, jest pęknięta skorupka. Uszkodzenie zewnętrznej powłoki sprawi, że do wnętrza zacznie przedostawać się powietrze, a to pobudzi procesy gnilne. Pęknięte jajko najlepiej od razu poddać obróbce termicznej. 

Wiemy już, jakie czynniki skracają przydatność jajek do spożycia. Teraz zastanówmy się, jak określić, czy są świeże. Do wykonania najłatwiejszego testu będziemy potrzebować szklanki wypełnionej zimną wodą. Wystarczy tylko umieścić jajko w tak przygotowanym naczyniu. Jeżeli od razu opadnie na dno i ułoży się płasko na boku, będzie to oznaczało, że jest świeże i bez żadnych obaw można je gotować, smażyć, dodać do ciasta lub innej potrawy.

Jeżeli natomiast opadnie na dno, ale zamiast ułożyć się na boku tylko nieznacznie odchyli się od pionu lub pozostanie w pozycji pionowej, należy podejrzewać, że ma kilka tygodni. Nie oznacza to, że nie nadaje się do spożycia. Takie jajko wciąż można bezpiecznie jeść, ale dla absolutnej pewności, lepiej ugotować je na twardo.

W zepsutym jajku zachodzą procesy gnilne, a ich produktem są substancje gazowe. Takie jajko nie opadnie na dno szklanki, a będzie unosić się na powierzchni wody. Jeżeli trafimy na taką sztukę, nie będziemy mogli jej spożywać w żadnej postaci!

Inna metoda wymaga potrząśnięcia jajkiem i nasłuchiwania dźwięków, które wydaje. Nie możecie usłyszeć żadnych odgłosów? Bardzo dobrze! Oznacza to, że jajko jest świeże. Jeżeli jednak usłyszycie charakterystyczne „chlupanie”, będzie to oznaczało, że w skorupce znajdują się gazy. Takiego jajka lepiej nie jeść. 

Świeżość jajka można określić także po rozbiciu. Świeże, nie ma żadnego wyraźnie wyczuwalnego zapachu. Jeżeli jednak wyczujemy intensywny odór, będzie to oznaczało, że w jajku wytworzył się siarkowodór – produkt postępującego procesu gnilnego. Poza tym, warto przyjrzeć się kolorowi żółtka. Jeżeli będzie zielonkawe lub brązowe, lepiej pozbyć się takiego jajka.

Jak sprawdzić świeżość jajka przepiórczego?

O ile na naszych stołach goszczą przede wszystkim jaja kurze, to nie brakuje też osób, które uwielbiają ich przepiórczy odpowiednik. Nic dziwnego, bo ten rarytas obfituje w witaminy z grupy B, witaminę A, C, D i K. Nie brakuje w nim też cennych związków mineralnych, takich jak magnez, cynk, fosfor, żelazo, potas i selen. Stanowią dobre źródło pełnowartościowego białka i zwiększają poziom dobrego cholesterolu. Bez dwóch zdań, warto włączyć je do swojej diety.

Jak sprawdzić, czy jaja przepiórcze są świeże? Można sięgnąć po te same sposoby, które pozwalają określić świeżość jaj kurzych. Sprawdzi się metoda ze szklanką wypełnioną zimną wodą i potrząsanie jajkiem. Niektóre osoby ważą jajko przepiórki przed przygotowaniem. Świeże, powinno ważyć ok. 10 g. Zepsute będzie mniej więcej o 2 g lżejsze. Nie rekomendujemy jednak tego sposobu, bo często okazuje się zawodny. Jajka przepiórki są małe, ale mogą charakteryzować się nieznacznie różną wielkością. Ta subtelna różnica wystarczy, by wynik wskazany przez wagę był niemiarodajny. 

Jak sprawdzić świeżość jajka po ugotowaniu?

Świeżość jajek można sprawdzić także po ugotowaniu. Jeżeli w trakcie obierania zauważycie, że skorupka odchodzi z dużą łatwością, może to znaczyć, że jajko jest nieświeże. Łatwość w obieraniu wskazuje, że kreatyna, która łączy białko ze skorupką, osłabła, a tak dzieje się, gdy jajka są długo przechowywane.

Poza tym, należy zwrócić uwagę na położenie żółtka. W świeżym jajku, będzie się znajdować w centralnej części. Jeżeli jednak dostrzeżecie, że jest na samym dole, możecie podejrzewać, że jajko nie nadaje się do jedzenia.