Wielkanoc to ten moment w roku, gdy na stołach królują jajka. Wtedy chętnie zajadamy je w przeróżnych formach, a podczas gotowania w śmietnikach ląduje mnóstwo skorupek. Okazuje się jednak, że ten pozorny odpad można jeszcze sprytnie wykorzystać. Zobaczcie, co można zrobić ze skorupkami od jajek, a już nigdy nie wyrzucicie ich do kosza.

Jak szybko obrać jajko?

Zanim przejdziemy do zastosowań, jakie mają skorupki od jajek, zacznijmy od tego, jak łatwo je zdjąć. Obieranie jajek bywa problematyczne, bo łupinki czasem odchodzą razem z dużą częścią ugotowanego białka. Jest jednak prosty sposób, aby ułatwić sobie tę czynność, a wystarczy tylko dodać do gotowania jajek plasterek cytryny lub wycisnąć trochę soku z tego owocu. Dzięki temu skorupki nie będą pękały, a do tego znacznie łatwiej i szybciej odejdą od jajek.

Jeśli natomiast macie już ugotowane jajka i chcecie ułatwić sobie obieranie, możecie włożyć je do słoika, wlać zimną wodę, zakręcić i potrząsać energicznie przez kilka sekund. Po takim zabiegu skorupka powinna dosłownie sama odejść do ugotowanego białka. 

skorupki jajek zastosowanie

Do czego wykorzystać skorupki jajek?

Nie każdy wie, że skorupki jajek można zamienić w świetny domowy środek do czyszczenia.  Wystarczy tylko drobno je zmielić i wymieszać z płynem do mycia naczyń oraz odrobiną sody oczyszczonej, a powstanie mleczko do czyszczenia garnków i patelni. Taka mieszanka ma lekkie właściwości ścierające, więc działa jak "peeling", który z łatwością usuwa nawet najtrudniejsze zabrudzenia bez męczącego szorowania druciakiem. Pamiętajmy jednak, że skorupki po jajkach muszą być jak najdrobniej zmielone, bo w przeciwnym razie mogą zarysować powłoki niektórych naczyń. 

Jeśli natomiast chcecie uzyskać domowy płyn do mycia o większej mocy, dodajcie do mieszanki jeszcze odrobinę octu. Ten tani składnik sprawi, że gotowe mleczko czyszczące jeszcze lepiej poradzi sobie nawet z najbardziej zapyziałymi patelniami, naczyniami żaroodpornymi czy garnkami. Co więcej, możecie go używać nie tylko do mycia naczyń, ale i zlewu, płytki gazowej, pożółkłych fug czy wszelkich innych zabrudzonych zakamarków kuchni. 

Co można zrobić ze skorupkami od jajek? Inne pomysły

Domowy środek czyszczący to jednak nie wszystko, co potrafią skorupki jajek. Ten kuchenny odpad można też wykorzystać w domu na kilka innych sposobów:

  • do nawożenia roślin domowych i ogrodowych,
  • do wybielania tkanin (w tym celu trzeba przesypać suche skorupki do lnianego lub bawełnianego woreczka i wrzucić takie zawiniątko do bębna pralki),
  • do szybkiego naostrzenia noży i ostrzy blendera, 
  • jako domowy środek na ukąszenia owadów (aby go zrobić, zmielone skorupki zalewamy octem jabłkowym i odstawiamy na kilka dni, po czym smarujemy gotowym płynem ślady po ugryzieniu komarów czy muszek).