Chrupiące i złociste, nie miękną w kilka chwil od bitej śmietany czy polewy. Idealne gofry nie przywierają, nie są też suche i twarde, tylko apetycznie kruche. Ich przygotowanie zapewni domowa gofrownica. Dobre gofry to jedno z tych dań, które nie wymagają wielkiej oprawy – prostota obroni się sama, liczy się jakość. Moim zdaniem, gofry muszą mieć solidną, głęboką kratkę, nie tak drobną jak wafle. Taki wzór sprawdza się – dodatki pysznie wypełniają zagłębienia. Niektóre gofrownice mają wymienne płytki – można w nich robić gofry o różnych kształtach, a czasem także tosty i grzanki czy donuty i muffinki. Gofrownica to urządzenie, które wykorzystacie na różne sposoby. Podpowiadamy, jakie urządzenia dostępne na rynku warto wziąć pod uwagę.

Jaką gofrownicę kupić?

Moc to chyba najważniejszy parametr, na który warto zwrócić uwagę, kupując gofrownicę. Gofrownica o większej mocy to dobry wybór, bo im wyższa, tym lepiej – gofry będą pięknie wypieczone, chrupiące i złote, a więc idealne. W niektórych nowych urządzeniach moc 700 W pozwala osiągnąć niezły efekt, ale zazwyczaj warto sięgnąć dopiero po sprzęt o mocy powyżej 1000 W. Czasem mocna gofrownica w dobrej cenie nie prezentuje się najlepiej – warto zrezygnować z designu na rzecz funkcjonalności, odwrotnie – zdecydowanie nie.

1300 W, a więc duża moc, zapewni chrupkie i idealnie upieczone gofry. Gofrownica pozwala na przygotowanie jednocześnie dwóch gofrów. Posiada dwie lampki - jedna sygnalizuje podłączenie do sieci, druga - rozgrzanie. Można regulować temperaturę, a płytki są powleczone warstwą zapobiegającą przywieraniu. Dezal to marka, która produkuje gofrownice dla gastronomii, ale posiada w ofercie też produkty odpowiednie do domowego użytku. Gofrownice tej marki mają co najmniej 1300 W mocy i różne grubości i głębokości kratki w powłoce. Dostępna od około 250 złotych.

Kolejna propozycja to urządzenie, które zapewni szybki deser dla kilku osób jednocześnie. Za jednym razem możesz upiec 5 gofrów w kształcie serca. Gofrownica o mocy 1200 W za około 100 złotych.

3w1, czyli gofrownica, wypiekacz do donutów i wypiekacz do muffinków. Sprytne urządzenie od Russel Hobbs ma moc 900 W, lampkę kontrolną, wymienne płytki, nienagrzewającą się rączkę. A wszystko w cenie ok. 250 zł.

Zależnie od ceny, różni się materiał, z którego wykonana jest obudowa – może to być metal lub tworzywo sztuczne. Warto sprawdzić, czy gofrownica nie będzie się za bardzo nagrzewać z zewnątrz. Zwróć też uwagę, czy dobrze się zamyka – rosnące gofry mogą się trochę rozpychać i sprawić, że gofrownica będzie niedomknięta, a więc gofry mogą się częściowo nie dopiec.

Ciasto na gofry i przydatne funkcje gofrownicy

Ciasto na gofry przypomina to do naleśników – mąka, jajko, odrobina soli, cukru, tłuszczu i płyn, czyli woda lub mleko. Zmiksuj do otrzymania odpowiedniej konsystencji i wlej do rozgrzanej gofrownicy. Większość gofrownic ma kilka stopni temperatury – na początek warto rozgrzać sprzęt do maksimum, a następnie wlać ciasto i nieco obniżyć temperaturę. Po kilku minutach – zwykle 8-10 – gofry są gotowe do podania! Wypróbuj nasz idealny przepis na gofry. Gofrownica z przepisem w wersji podstawowej to tylko punkt wyjścia do dalszych 

Jeśli – jak wiele osób – borykasz się z brakiem miejsca w kuchni, sięgnij po gofrownicę, którą można odstawić pionowo lub powiesić.
Często dużym powodzeniem cieszą się gofry o ciekawych kształtach - najpopularniejsze to te ze zwierzątkami, motywami z gwiezdnych wojen, postaciami z kreskówek. Gofry wyglądają świetnie, ale sprzęt czasem za słabo grzeje – mają za małą moc, żeby wypiec piękne, złociste i kruche gofry.

Obsługa i konserwacja – jak myć gofrownicę?

Jeśli dolejesz odrobinę tłuszczu do ciasta, gofry nie powinny przywierać – wyjdą z niej łatwo, wystarczy, że podniesiesz je drewnianą łopatką. Przed użyciem płytki możecie posmarować (przy użyciu pędzelka) olejem – wtedy na pewno nic się nie przyklei.

Po użyciu każdą gofrownicę trzeba ostudzić, a następnie umyć i osuszyć. Warto o to dać, bo w zagłębieniach z pewnością będą gromadzić się resztki jedzenia.