Co zrobić z bakłażana na obiad lub kolację?

Bakłażan, jest bez wątpienia jednym z najciekawszych warzyw. Nie tylko pod względem smaku. Chodzi o różnorodność zastosowań. Trzeba wiedzieć, że bakłażana możesz podać na dziesiątki różnych sposobów w taki sposób, że nigdy ci się nie znudzi. Wystarczy odrobina wyobraźni i nieco wprawy, aby tworzyć naprawdę cudowne dania z bakłażana. Dowiedz się, jakie potrawy z bakłażana są najlepsze i najciekawsze.

1. Pasta z bakłażana

Jeśli chodzi o tanie i pożywne dania z bakłażana, nie sposób nie docenić prostoty i smaku pasty z tego warzywa. Przepisy są bardzo proste. Większość z nich opiera się na odpowiednim doprawieniu bakłażana i zmiksowania go z czosnkiem, sokiem z cytryny i opcjonalnie kilkoma innymi składnikami. Można podawać na kanapce lub w towarzystwie ryżu, czy makaronu – możliwości jest wiele. Jeśli zastanawiasz się, co zrobić z bakłażana, to pasta wydaje się naprawdę rozsądną opcją.

2. Sałatka z bakłażanem

Szukacie przepisów, w których można ponieść się fantazji i zastosować produkty, które na przykład znaleźliśmy w otchłani lodówki? Sałatka z bakłażanem jest bardzo dobrym pomysłem. Polecana jest na przykład sałatka oparta na grillowanym bakłażanie, która wprawdzie wymaga nieco zaangażowania, ale cały wysiłek wynagradza wspaniałym smakiem. Poza bakłażanem mogą być w niej na przykład pomidory, ser feta, czy sałata. Doskonale do dopełnienia smaku sprawdzają się różne zioła.

3. Makaron z bakłażanem

Jeśli chodzi o inne proste dania z bakłażana, to trzeba wspomnieć o bardzo tanim i przystępnym makaronie z pomidorami oraz właśnie bakłażanem. Przygotowanie, jest niezwykle łatwe i szybkie, w związku z czym potrawa ta może służyć jako bardzo szybki obiad, kiedy naprawdę się spieszysz. Odpowiednie doprawienie jest tutaj kluczowe, jak również zastosowanie wysokiej jakości pomidorów. W ten sposób wychodzi mieszanka niemal wybuchowa. I tania.

4. Zapiekanka z bakłażanem

Zapiekanki mają to do siebie, że opróżniają nasze lodówki, i to bardzo skutecznie. Nie inaczej jest w tym przypadku. Wprawdzie główną bazą większości zapiekanek z bakłażanem są pomidory, ser feta oraz bakłażan, ale można dodać również inne składniki. Wybór jest bardzo obszerny; większość warzyw będzie się odpowiednio komponowała z naszą „podstawą”. Wszystkie składniki układamy warstwami w naczyniu żaroodpornym, które następnie powinno trafić do dobrze rozgrzanego piekarnika. W ten sposób mamy w miarę szybki, smaczny i sycący obiad, nawet na kilka dni.

5. Bakłażan z patelni lub z grilla

Przyrządzenie bakłażana, jest łatwe, ale należy pamiętać o kilku kwestiach. Przede wszystkim zaleca się po pokrojeniu go poszczególne kawałki obtoczyć solą, by następnie powstałą w ten sposób ciecz, wytrzeć ręcznikiem papierowym. Dzięki temu bakłażan będzie miał nieporównywalnie lepszą strukturę, co wpłynie na doznania smakowe i estetyczne. Samo przygotowanie bakłażana z grilla lub patelni również nie jest wyzwaniem, gdyż wystarczy obtoczyć kawałki w mieszance przypraw, by następnie umieścić je na grillu lub patelni, najlepiej grillowej. Trzeba smażyć te kawałki do momentu, w którym będą bardzo miękkie i ładnie przyrumienione. Z pewnością dostrzeżesz ten moment!

6. Leczo z bakłażanem

Leczo wegetariańskie jest niezwykle prostą potrawą, której główna zaleta jest następująca: można pozbyć się naprawdę wielu składników, które leżą od dłuższego czasu w lodówce. Do bakłażana będzie pasować bardzo dużo innych warzyw, między innymi pomidory, cukinia, czy papryka. Jednak wszystko zależy tutaj od twojej kreatywności (oraz zawartości lodówki). Można przyrządzić wersję wegetariańską, lecz także pokusić się o dodanie pokrojonej kiełbasy lub chorizo. Całą mieszankę gotuje się odpowiednio długo w garnku, aż wszystkie składniki będą miały odpowiednią strukturę. Warto solidnie doprawić. Leczo z bakłażanem, to danie pożywne, sycące i bardzo proste w przygotowaniu; trzeba tylko pamiętać o stopniowym dodawaniu poszczególnych składników. Każdy przepis z pewnością tę kwestię dokładnie wyjaśni.

7. Roladki z bakłażana

Co zrobić z bakłażana, aby zachwycić wszystkich? Roladki z bakłażana to jeden z najciekawszych i najmniej szablonowych pomysłów, jakie tu znajdziesz. Koncepcja jest bardzo prosta: plastry bakłażana służą za niejaką otoczkę nadzienia. Środek może być skonstruowany oczywiście dowolnie, ale najwięcej interesujących przepisów mówi, między innymi o twarogu lub serze mozarella, które z kolei zawija się w szynkę serrano lub szwarcwaldzką. Tak przygotowany „pakunek” owija się odpowiednio doprawionym plastrem bakłażana, by następnie kilka lub kilkanaście takich rolad, wsadzić do rozgrzanego piekarnika. Jest to bez wątpienia ciekawa przystawka lub dodatek do dania głównego. Zachwyci gusta nawet najbardziej wymagających smakoszy – to jest pewne.

8. Bakłażan z piekarnika

Bakłażan nie potrzebuje zbyt wiele zaangażowania, aby być pysznym – dowodem na to są przepisy na bakłażana z piekarnika. Pokrojone, na około jeden centymetr plastry wystarczy obtoczyć przyprawami, które w zależności od przepisu mogą się nieco od siebie różnić. Następnie wsadzamy tak przygotowane plastry do rozgrzanego piekarnika, pieczemy przez kilka minut, przewracamy i ponownie pieczemy.

Po kwadransie mamy niezwykle aromatyczne kawałki tego warzywa, które są znakomite zarówno solo, jak i w towarzystwie dodatków (lub jako dodatek do dania głównego). Przepis bardzo prosty i szybki, ale niezwykle smaczny, szczególnie jeśli umiejętnie dobierzesz przyprawy służące do obtoczenia w nich bakłażana. Poleca się sól, pieprz, czosnek, oregano, czy na przykład papryczkę chili. Takie połączenie zapewni świetne doznania smakowe i aromatyczne.

9. Bakłażan z mięsem mielonym

Jednym z najbardziej popularnych przepisów na przyrządzenie bakłażana, jest bez wątpienia bakłażan faszerowany. Bez wątpienia w tej roli sprawdzi się kilka rodzajów farszów, ale szczególnie poleca się zastosowanie wysokiej jakości mięsa mielonego, najlepiej z łopatki wieprzowej. Kiedy zaopatrzysz się w świetne jakościowo produkty ze sklepu mięsnego, to efekt będzie najbardziej zauważalny, a sama potrawa po prostu pyszna.

Przepis jest bardzo prosty, ponieważ polega na odpowiednim wydrążeniu bakłażana, by wypełnić go wcześniej przygotowanym farszem. Sam farsz to tak naprawdę smażone mięso z cebulką, które powinno być ładnie przyrumienione, przed umieszczeniem go w bakłażanie. Całość należy następnie zapiec w rozgrzanym piekarniku. Można przykryć na przykład żółtym serem i czekać, aż ten się rozpuści – choć ile osób, tyle przepisów na to ciekawe i niezwykle smaczne danie.

iStock

10. Kotlety z bakłażana

Kotlety z bakłażana spodobają się nie tylko fanom bezmięsnej kuchni. Tylko kilka składników wystarczy, aby stworzyć masę, która po usmażeniu stanie się chrupiącymi i niezwykle aksamitnymi kotlecikami. Bułka tarta, mąka, jajka, sól, pieprz, no i oczywiście bakłażan – brzmi bardzo lakonicznie, ale zapewniamy, że efekt robi wrażenie. Masę trzeba dokładnie wymieszać do powstania jednolitej konsystencji, a później trzeba podzielić ją na stosunkowo niewielkie kotlety.

Smażymy je na rozgrzanym oleju tak, aby były z obu stron bardzo „zdrowo” przyrumienione. Istotne jest to, żeby nie były surowe w środku, ale odrobina wprawy wystarczy, żeby nawet osoba niedoświadczona sobie z tym poradziła. Kotlety z bakłażana są uniwersalne pod tym względem, że można je podawać na dziesiątki różnych sposobów. Można klasycznie, na przykład z ziemniakami, ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby na talerzu umieścić ryż, makaron, czy mieszankę sałat. Mnogość opcji robi tutaj wrażenie.

11. Kawior z bakłażana

Kawior z bakłażana bez wątpienia jednoznacznie kojarzy się z luksusem i przepychem. Ale co ty na to, żeby zrobić go samemu w domu, i to nieporównywalnie taniej niż prawdziwy? Potrzebujesz do tego bakłażana, kilku ząbków czosnku, oliwy z oliwek i opcjonalnie świeżej mięty lub bazylii. Przepisy mówią różnie na temat ich obróbki. Finalnie do złudzenia przypomina prawdziwy kawior, który dostaniemy w drogiej restauracji. Zastosowanie jest bardzo podobne, ponieważ możemy umieścić go, chociażby na kromce chleba, jak i jako składnik do wielu innych potraw. Charakterystyczny smak i aromat jest bez wątpienia zachęcający nawet największych sceptyków takich eksperymentów.