Przyrządzając obiad, często jako jeden z wielu składników, na naszym talerzu goszczą ziemniaki. Co zrobić w sytuacji, kiedy mamy już dość ziemniaków? Co zamiast ziemniaków, aby nasz jadłospis był bardziej urozmaicony? Jeśli chcecie zmian na swoim talerzu, to dobrze trafiliście. Czytając ten artykuł, dowiecie się jakich zamienników użyć zamiast ziemniaków i jak urozmaicić obiadowe menu.

Węglowodany w diecie

Węglowodany to inaczej cukry, które dostarczają naszym komórkom energii, która jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Jest to tak zwane paliwo, które każdego dnia w odpowiednich ilościach, powinno być dostarczane do każdego organizmu ludzkiego. Nadmiar węglowodanów bądź jego niedobór może skutkować powstawaniu różnych schorzeń, np. cukrzyca typu 2.

Prawidłowe spożywanie węglowodanów powinno zawierać ok. 55% zapotrzebowania na energię człowieka. Minimalne zapotrzebowanie wynosi 45%, a granica energii z węglowodanów sięga do 75%.

Co trzeba wiedzieć o węglowodanach?

  • Im wyższy indeks glikemiczny, tym wolniej następuje zamiana węglowodanów złożonych w glukozę, co dobrze wpływa na spalanie tkanki tłuszczowej oraz może zapobiec wahaniom poziomu cukru we krwi,
  • Podczas wysiłku fizycznego, węglowodany stanowią podstawowe źródło energii,
  • Napędzają metabolizm,
  • Niedobór węglowodanów niekorzystanie wpływa na poziom cukru we krwi oraz możemy odczuwać częste ataki głodu,
  • Jedzenie węglowodanów na kolację przyspiesza spalanie zbędnej tkanki tłuszczowej.

Jednym z najczęściej wybieranych węglowodanów do naszej diety są ziemniaki. Wbrew pozorom są niskokaloryczne i nietuczące. Ich wartość kaloryczna oscyluje w granicach 69-85 kcal. Ziemniaki to przede wszystkim:

  1. Duża zawartość skrobi,
  2. Źródło wartościowego białka,
  3. Źródło cennych witamin (A, C oraz z grupy B),
  4. Źródło błonnika,
  5. Źródło potasu.

Jak często można jeść ziemniaki?

Wielu z nas je ziemniaki niemal codziennie. Nie jest to nic dziwnego, ponieważ można wykonać z nich wiele różnorodnych potraw, są smaczne, a jednocześnie tanie. Według zaleceń dietetyków codzienne spożywanie ziemniaków przyspiesza utratę masy ciała. Oczywiście nie mówimy tu o ziemniakach smażonych na oleju, które nie tylko są mocno kaloryczne, ale też tracą część swoich wartości odżywczych.

Według dietetyków spożywanie ziemniaków codziennie nie wpływa niekorzystnie na organizm. Jeśli proporcje względem zapotrzebowania organizmu na węglowodany są zachowane, można bez obaw spożywać je każdego dnia.

W kuchni możesz wykazać się dużą kreatywnością. Potrawy, które możemy przyrządzić z ziemniaków to nie tylko dodatek do mięsa i surówki podczas typowego niedzielnego obiadu, lecz również można je serwować:

  • Do sałatek na grilla,
  • W formie zapiekanki,
  • Można wykonać z nich kluski, kopytka, kluski śląskie,
  • Wykorzystać do pizzy,
  • Zrobić w formie placków,
  • Dodać je do zupy lub zrobić kartoflankę.

Sposobów na wykorzystanie ziemniaków jest mnóstwo, jednak co w zamian wybrać, jeśli macie już ich dość lub chcecie nieco urozmaicić swoje popisy kulinarne? Często może padać pytanie podczas gotowania, co jeść zamiast ziemniaków? Poniżej znajdziecie propozycje zamienników, również smacznych jak ziemniaki.

Co zamiast ziemniaków do obiadu?

Najczęściej ziemniaki są serwowane na talerzu jako dodatek do mięsa typu kurczak, schabowy czy do ryby. Jest to numer jeden wśród „idealnych” dodatków do tych dań. Co jednak wybrać w zamian, aby urozmaicić trochę swoją kuchnię? Co wybrać zamiast ziemniaków do schabowego? Co pasuje do ryby zamiast ziemniaków? Najczęściej wybierana jest kasza, tylko jaka kasza będzie idealna zamiast ziemniaków?

Jeśli mowa o schabowym, zamiast ziemniaków możemy podać różnego rodzaju kasze czy ryż. Dobrym i smacznym dodatkiem będzie kasza gryczana (100 kcal/ 100 g), która w połączeniu z sosem pieczeniowym będzie znakomicie komponować się ze schabowym. Również możecie pokusić się o pieczoną dynię (50 kcal/100 g) czy cukinię (137 kcal/100 g), która doprawiona ulubionymi przyprawami wydobędzie wspaniały smak.

W przypadku ryby wybór jest znacznie większy. Zamiast ziemniaków możecie przyrządzić puree z dyni (38 kcal/100 g) bądź puree z kalafiora (92 kcal/100 g), kasza bulgur (342 kcal/100 g) lub kasza kuskus (112 kcal/100 g), do których najlepiej podać sos, aby nie były zbyt suche. Dobrym zamiennikiem zamiast ziemniaków będą też warzywa czy to na parze (28 kcal/100 g), czy na patelni (57 kcal/100 g).

A co zamiast ziemniaków do kurczaka? Dobrze się spiszą upieczone w piekarniku frytki z marchewki (55 kcal/100 g), batata (80 kcal/100 g) lub selera (311 kcal/100 g), również kasza kuskus czy kasza jaglana (220 kcal/100 g). Dobrą opcją jest również podanie kurczaka z dodatkiem ryżu z warzywami (105 kcal/100 g).

Komosa ryżowa

Zamiast ziemniaków możecie użyć również komosę ryżową (350 kcal/100 g), która jest doskonałym źródłem białka i błonnika. Również może być zastosowana jako zamiennik ziemniaków, ale również i kaszy, ryżu czy makaronu. Komosa ryżowa jest bogata w niemal wszystkie niezbędne minerały dla organizmu. Ma dobry skład wartości odżywczej oraz składników prozdrowotnych.

Komosa ryżowa charakteryzuje się dość lekko słodkawym i orzechowym smakiem, dlatego dobrze sprawdza się w daniach głównych, jak i w deserach. W swojej zawartości odżywczej na 100 g występuje:

  • 14 g białka,
  • 6 g tłuszczów,
  • 55 g węglowodanów.

Jest idealnym źródłem błonnika, który jest dwukrotnie większe niż w innych zbożach. Nie zawiera glutenu oraz wpływa na obniżenie glukozy i insuliny we krwi. Komosa ryżowa zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Jest bogatym źródłem: magnezu, potasu, wapnia, manganu i miedzi; źródłem witamin: kwasu foliowego, witaminy E i witaminy B1 oraz zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe z grupy omega-3.

Komosa ryżowa ma dobry wpływ na zdrowie człowieka. Nie tylko obniża stężenie cholesterolu, lecz także zmniejsza ryzyko choroby nowotworowej, chorób sercowych czy cukrzycy.

AdobeStock