Ile gospodyń i gospodarzy, tyle trików na placki ziemniaczane. Jest jednak zestaw pytań, na które warto odpowiedzieć. Jaki rodzaj ziemniaków na placki ziemniaczane będzie najlepszy? Czy dodawać mąkę? Na czym smażyć placki ziemniaczane? Wskazówki znajdziecie w poniższym artykule.

Jakie ziemniaki na placki ziemniaczane?

Rodzaj ziemniaków na placki ziemniaczane ma kluczowe znaczenie. Choć mogłoby się wydawać, że ziemniak jest powszechnie używanym warzywem, które nie skrywa już przed nami żadnych tajemnic, to jednak gatunki różnią się między sobą właściwościami, co wpływa także na jakość potraw. Odmiana gracja, dzięki wysokiej zawartości skrobi, idealnie nada się do przepisów na pyzy czy kopytka, w przeciwieństwie do twardych i wodnistych ziemniaków odmiany denar, które z kolei będą niezastąpione w sałatkach ziemniaczanych. Warto zwrócić uwagę na odmianę ziemniaka, z której będziemy robić placki ziemniaczane. Rozróżniamy 3 główne typy ziemniaka:

  •         Typ A – to ziemniaki wilgotne, o niskiej zawartości skrobi; doskonałe do sałatki ziemniaczanej bądź grillowania, jednak ze względu na wodnistość nie najlepiej się sprawdzą w plackach ziemniaczanych.
  •         Typ B – odmiany uniwersalne (np. irga, irys). Średnio twarde, kruche, najlepiej sprawdzą się w zupach, frytkach czy chipsach, można ich także użyć do placków ziemniaczanych.
  •         Typ C – to zdecydowanie najlepszy rodzaj ziemniaków do placków ziemniaczanych! Są najbardziej mączyste oraz zawierają dużo skrobi, dzięki której placki nie będą się rozpadać, zaś niższa zawartość wody sprawia, że placki będą chrupiące i nie wchłoną oleju.

Jak zetrzeć ziemniaki na placki ziemniaczane?

Na to sposobów jest kilka, w zależności od tego, na jakie placki ziemniaczane mamy ochotę.

Jeśli preferujemy miękkie i zwarte placki, użyjmy tarki o drobnych oczkach.  Należy jednak pamiętać, że z uzyskanej w ten sposób miazgi wytrąci się dużo wody, której nadmiar trzeba odlać. Co za tym idzie – aby placki nie rozpadły się podczas smażenia, trzeba będzie dodać więcej mąki i jajek.

„Wiórki” ziemniaków startych na tarce o grubych oczkach będą wyraźnie wyczuwalne, a same placki będą bardziej chrupiące. Praktycznie nie wymagają mąki, jednak trzeba uważać na nadmiar wody i w razie potrzeby go odsączyć.

Optymalnym wyborem jest tarka o średnich oczkach bądź ścieranie ziemniaków na zmianę na tarce o grubych i drobnych oczkach. Placki ziemniaczane dalej będą zwarte, jednak z wciąż wyczuwalnymi „wiórkami”. Takie placki ziemniaczane wymagają mniejszej ilości mąki.

Mąka do placków ziemniaczanych – jaką wybrać?

Do placków ziemniaczanych dodajemy tym mniej mąki, im mniej wody w ziemniakach – dlatego tak istotny jest dobór właściwej odmiany ziemniaków na placki ziemniaczane. Jedna lub dwie łyżki mąki – wystarczy na pół kilograma ziemniaków. Najlepsza będzie mąka pszenna niskiego typu (400-500), choć jeśli mamy ochotę na bezglutenowe placki ziemniaczane, to z powodzeniem można użyć mąki kukurydzianej. Zamiast mąki dobrze sprawdzi się też skrobia wytrącona ze startych ziemniaków.

Zobacz także: rodzaje i typy mąki

Jak smażyć placki ziemniaczane?

Kiedy wiemy już, jaka mąka będzie najlepsza do placków ziemniaczanych, i wiemy także, z jakich ziemniaków chcemy je przygotować, możemy przejść do tego na czym i jak usmażyć placki, by mieć pewność, że będą idealne. Najistotniejsze kwestie to:

  •         Patelnia do smażenia placków ziemniaczanych – koniecznie wybierzmy taką, która ma możliwie najgrubsze dno. Bardzo ważne jest, żeby patelnia była dobrze rozgrzana. W przeciwnym razie olej wsiąknie w placki bądź placki nie wysmażą się równo, przez co będą surowe w środku. Jak rozpoznać, że patelnia osiągnęła odpowiednią temperaturę? Smażone na niej placki od razu się zetną, ale nie zarumienią.   
  •         Olej do smażenia placków ziemniaczanych – tradycyjnie do smażenia placków ziemniaczanych stosuje się olej roślinny – np. słonecznikowy, rzepakowy. Jest to najlepszy wybór. Masło może się szybko spalić na mocno rozgrzanej patelni, smalec zaś pozostawi charakterystyczny posmak, co nie każdemu może odpowiadać.

Placki ziemniaczane – wskazówki

Powyższe podpowiedzi na pewno pomogą ci bezbłędnie przygotować idealne placki ziemniaczane. Jeśli jednak twoje placki ziemniaczane:

  •         przywierają – patelnia nie jest wystarczająco rozgrzana.
  •         są twarde – prawdopodobnie masa zawiera za dużo mąki bądź jajek. Zetrzyj dodatkowy ziemniak, a z pewnością uratujesz danie.
  •         wchłaniają zbyt dużo tłuszczu – spróbuj dodać odrobinę (pół łyżki lub łyżkę) octu lub spirytusu albo zwiększ temperaturę smażenia.

Kiedy placki ziemniaczane są już gotowe, najlepiej odłożyć je na ręcznik papierowy, aby odsączyć nadmiar tłuszczu – dzięki temu placki będą bardziej chrupiące.