Jak ugotować ziemniaki, aby smakowały lepiej? Wbrew pozorom sama woda i sól to za mało. Następnym razem spróbujcie dorzucić do garnka jeszcze jeden tani i popularny składnik z kuchni, a kartofle mocno zyskają na walorach smakowych. Mało kto zna ten patent, a zdecydowanie zasługuje on na większą popularność, bo efekt zachwyca. Gotowane ziemniaki smakują znacznie lepiej.

Gotowanie ziemniaków - o tym trzeba pamiętać

Choć gotowanie ziemniaków wydaje się najprostszym kulinarnym zadaniem, to i w tym przypadku trzeba zachować kilka zasad, aby wszystko wyszło jak trzeba. Po pierwsze, liczy się ilość wody, bo wielu z nas wlewa ją na oko, a to wcale nie jest bez znaczenia. Zaleca się, aby na każde 500 g ziemniaków wlewać 200 ml wody. To właśnie taka proporcja zapewni odpowiednią konsystencję gotowego dodatku do kotleta mielonego, czy schabowego

Kolejna sprawa to obieranie. Wydawać by się mogło, że to konieczna sprawa, jednak wszystko zależy od tego, czy używacie starych, czy młodych warzyw. Jeśli macie pod ręką młode ziemniaczki, to zdecydowanie lepiej będzie je dokładnie wyszorować i ugotować "w mundurkach", a łupinki zdjąć dopiero na talerzu. W ten sposób cenne witaminy nie przedostaną się do wody i w środku warzywa zostanie wszystko to, co najcenniejsze. 

Ostatnią ważną kwestią jest temperatura wody i tutaj istnieją różne szkoły. Niektórzy od razu zalewają je wrzątkiem, aby przyspieszyć proces gotowania. Jednak lepiej zalewać je zimną wodą, dzięki czemu po ugotowaniu zachowają więcej cennych składników odżywczych.

Co dodać do gotowania ziemniaków?

Okazuje się, że do garnka z ziemniakami warto dorzucić 1 surową cebulę przekrojoną na pół. W takim  towarzystwie gotujemy kartofle do miękkości, jak zwykle, a następnie odlewamy wodę, wyciągamy cebulę i tłuczemy je lub podajemy w całości.

Ten nietypowy dodatek to pomysł Ojca Grande. Ten słynny gotujący zakonnik podkręca zwykłe gotowane ziemniaki tym wyrazistym warzywem, a dodatkowo dodaje też mleko i masło, ale te 2 składniki są już znacznie bardziej popularne.