Wędzony łosoś zachwyca wyrazistym smakiem i aromatem. Jest niezwykle delikatny, niemal rozpływa się w ustach, a do tego ma wiele cennych składników odżywczych. Ta wyjątkowo smaczna ryba stanowi niezwykle istotny element zdrowej, prawidłowo zbilansowanej diety. Co pasuje do łososia wędzonego? Poniżej znajdziecie sprawdzone porady.

Wielu osobom, wędzony łosoś kojarzy się ze składnikiem, który wychodzi daleko poza kompetencje kucharza-amatora, będącego dopiero w „kulinarnym przedszkolu”. Podkreślamy, strach przed tą rybą jest całkowicie nieuzasadniony. Można wręcz pokusić się o stwierdzenie, że wędzony łosoś jest niezwykle uniwersalny. Jego wyśmienity smak ochoczo łączy się ze smakiem i aromatem wielu innych składników. To sprawia, że danie z wędzonym łososiem w roli głównej naprawdę trudno jest zepsuć. Poniższe propozycje ułatwią wam przygotowanie wyśmienitej potrawy, którą zaskoczycie wszystkich zgromadzonych przy stole.

Z czym można łączyć łososia?

Łosoś wędzony wyśmienicie smakuje serwowany na zimno, ale nie ma żadnych przeciwwskazań przed przygotowaniem tej ryby na ciepło. Śniadania, szybkie przekąski, zdrowe i sycące sałatki, obiady – opcji na wykorzystanie łososia w kuchni jest naprawdę wiele, tym bardziej, że tę pyszną rybę połączycie z wieloma składnikami. Jakimi?

Zacznijmy od przypraw. Wyrazisty smak wędzonego łososia wymaga jedynie subtelnego podkreślenia. Szczypta soli i pieprzu – to w zupełności wystarczy. Opcjonalnie, możecie sięgnąć po bazylię, rozmaryn, pietruszkę i sok z cytryny.

Odpowiednie przyprawienie ryby to zaledwie punkt wyjścia do przygotowania wyśmienitej potrawy. Żeby uzyskać doskonały efekt końcowy, trzeba właściwie dobrać pozostałe składniki. 

Łosoś wędzony doskonale komponuje się ze smakiem świeżego pieczywa, nabiału, jajek, warzyw i niektórych owoców. Wyrazista ryba połączy się zarówno ze słodkimi (pod warunkiem dodania składnika przełamującego, w przeciwnym wypadku danie może wyjść mdłe), jak i nieco bardziej kwaskowymi nutami. Jej smak można podkręcić też pikantnym dodatkiem.

Co pasuje do łososia wędzonego? Chrupiący chleb lub bagietka, serek twarożkowy, feta, różnego rodzaju sałaty, rzodkiewka, pomidory (zarówno świeże, jak i suszone), kukurydza konserwowa, zielony ogórek, cebula (najlepiej czerwona), brokuły, szpinak, oliwki, ananas (świeży lub konserwowy) i awokado. W roli składnika nadającego rybie wyrazistą nutę doskonale sprawdzi się wasabi, choć chrzan też będzie doskonałym wyborem. 

Tak duża dowolność w doborze składników sprawia, że łososia wędzonego łatwo wykorzystasz do przygotowania nie tylko zdrowego śniadania lub sycącej przekąski, ale także wykwintnego obiadu albo kolacji. Możliwych opcji jest naprawdę bardzo dużo.

Jak jeść łososia wędzonego na zimno?

Ryba w wersji na zimno smakuje nie tylko o poranku, ale też zawsze wtedy, gdy najdzie was ochota na pyszną przekąskę. Najprostsza opcja na podanie zimnego łososia to kanapki. Do ich przygotowania wykorzystajcie świeże, jeszcze chrupiące pieczywo. Łosoś świetnie połączy się z aksamitnym smakiem serka twarożkowego. Połóżcie na kanapkę ulubione warzywa, np. rukolę i pomidory, a otrzymacie pełnowartościowy posiłek.

Zwykłe kanapki są dla was zbyt banalne albo macie ochotę na coś bardziej oryginalnego? Przygotujcie wyśmienite wrapy z łososiem wędzonym. Do ich zrobienia możecie wykorzystać dokładnie te same składniki, które proponowaliśmy do kanapek. Ciekawym dodatkiem, który wzbogaci smak wrapów, będą oliwki.

iStock

Nie można nie wspomnieć, że kanapki lub wrapy z łososiem można przygotować nie tylko kładąc na pieczywo lub placek plastry ryby. Z łososia wędzonego łatwo przygotujecie pastę, którą możecie posmarować kanapki.  

Inna propozycja szybkiego dania z łososiem na zimno – sałatka. Sprawdzi się jako drugie śniadanie do szkoły lub pracy albo w roli podwieczorku. Możecie podać ją na luźnym spotkaniu ze znajomymi lub na bardziej oficjalnym przyjęciu. Do jej przygotowania możecie użyć sałaty i ulubionych warzyw. Jeżeli chcecie, by sałatka była bardziej sycąca, dodajcie jajka gotowane na twardo i fetę. 

Coś mniej typowego? Wytrawne gofry z wędzonym łososiem. Ryba świetnie skomponuje się z jajkami w koszulkach i świeżo startym chrzanem. To wyśmienite danie sprawdzi się o każdej porze dnia – rano, po południu lub wieczorem.

Szukacie pomysłu na wykwintną przystawkę? Proponujemy tatara z łososia wędzonego. To doskonała alternatywa – zdrowsza i mniej kaloryczna – dla tradycyjnej potrawy, przygotowanej z wołowiny. 

Jak podawać wędzonego łososia na ciepło?

O ile łosoś wędzony doskonale smakuje we wszystkich daniach na zimno, to w ciepłych potrawach sprawdza się tak samo dobrze. Ta smaczna ryba może być wykorzystana w roli jednego ze składników potrawy, może też stanowić główny element całego dania.

Łosoś wędzony łatwo poddaje się obróbce termicznej. Do wyboru macie dwie podstawowe opcje – rybę możecie usmażyć lub upiec. W pierwszym przypadku, wystarczy umieścić ją na patelni, na dobrze rozgrzanym tłuszczu. Łosoś zarumieni się bardzo szybko i po kilku minutach będzie gotowy do podania. Piekąc rybę w piekarniku, warto przykryć ją folią aluminiową. Ten prosty zabieg zapobiegnie nadmiernemu wysuszeniu mięsa.

Smażony lub pieczony łosoś świetnie smakuje z puree ziemniaczanym, pieczonymi ziemniakami i warzywami gotowanymi na parze. Chcąc urozmaicić smak dania, warto podać je z sosem chrzanowym.

Co zrobić z wędzonego łososia na obiad?

Musicie wiedzieć, że wędzony łosoś może być też składnikiem bardziej złożonej potrawy. Wytrawna tarta z wędzonym łososiem smakuje wyśmienicie i jest sycąca. To samo można powiedzieć o zapiekance makaronowej z łososiem. Inna ciekawa propozycja to lasagne z wędzonym łososiem i szpinakiem. Tak przygotowana, będzie lekka i zdrowa. 

Pyszna ryba nada się też do niemal każdego dania, w którym stosujecie tradycyjną wędzonkę. Przykład? Proszę bardzo: żurek z wędzonym łososiem. Ta z pozoru drobna zmiana całkowicie zmienia charakter tej dobrze znanej i powszechnie lubianej zupy.