Folia aluminiowa to jedno z tych akcesoriów, których nie może zabraknąć w żadnej kuchni. Świetnie sprawdza się w trakcie przyrządzania wielu potraw, a tak samo dobrze nadaje się do przechowywania gotowych posiłków i półproduktów spożywczych.

Folia aluminiowa nie przepuszcza wody, powietrza ani światła, za to świetnie przewodzi i utrzymuje temperaturę. To sprawia, że doskonale nadaje się do przechowywania żywności, ale nie tylko. Z powodzeniem można wykorzystać ją także w procesie obróbki termicznej produktów spożywczych. Trzeba jednak wiedzieć, że nieumiejętnie używana, może negatywnie wpłynąć na smak potraw, a to jeszcze nie wszystko. W określonych sytuacjach zwykła folia aluminiowa może być niebezpieczna dla zdrowia.

Która strona folii aluminiowej do czego?

Każdy, kto choć raz miał okazję używać folię aluminiową, z całą pewnością zauważył, że strona zewnętrzna znacząco różni się od wewnętrznej. Pierwsza jest błyszcząca, natomiast druga – matowa. Czy to przypadek? A może różnice w fakturze folii wynikają ze stosowanego procesu produkcyjnego? Ani jedno ani drugie. To celowe działanie producentów.

Wiele osób nie zwraca uwagi na te różnice, co okazuje się ogromnym błędem. Trzeba bowiem wiedzieć, że poszczególne strony folii wykazują zupełnie inne właściwości.

Zadaniem błyszczącej (lśniącej) powierzchni jest izolowanie ciepła. Matowa storna służy natomiast przepuszczaniu temperatury. Spełniają zatem odwrotne funkcje, co jest uzasadnione przeznaczeniem folii aluminiowej. Trzeba bowiem pamiętać, że ten produkt służy nie tylko do przygotowywania, ale także przechowywania posiłków.

Jak używać folii aluminiowej do pieczenia?

Folia aluminiowa świetnie nadaje się do obróbki termicznej mięs, ryb, niektórych wyrobów wędliniarskich i warzyw. Użyta w procesie pieczenia, znacząco ogranicza ryzyko przypalenia potrawy (zwłaszcza gdy do piekarnika trafiają delikatne mięsa lub warzywa) i skraca czas przygotowania posiłku. Trzeba jednak pamiętać, że korzyści z jej stosowania są odczuwalne wyłącznie wtedy, gdy zostanie użyta w prawidłowy sposób.

Wiecie już, że strona błyszcząca izoluje ciepło, a matowa działa jak przewodnik. W procesie pieczenia, wysoka temperatura powinna być utrzymywana w obrębie przygotowywanych produktów spożywczych. Teraz zastanówcie się, jak należy zawinąć mięso (lub dowolny inny produkt), by szybko przybrało rumiany kolor? Zgadza się, błyszczącą stroną do środka, a matową na zewnątrz.

Strona matowa (czyli zewnętrzna) przepuści temperaturę wytworzoną przez piekarnik do środka „zawiniątka”, natomiast błyszcząca, czyli wewnętrzna, zatrzyma ją dokładnie tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. Jeżeli postąpicie na odwrót, ciepło nie będzie w stanie przeniknąć przez folię. W rezultacie, danie będzie dalekie od idealnego. 

Jak używać folii aluminiowej do przechowywania żywności?

Folia aluminiowa nadaje się nie tylko do pieczenia, ale także do przechowywania żywności. Nie przepuszcza wilgoci i światła, a przy okazji – chroni przed nagrzewaniem. Te właściwości sprawiają, że skutecznie przedłuża świeżość produktów. Trzeba jednak wiedzieć, w jaki sposób zawinąć żywność, by wydłużyć czas jej przechowywania.

W tym przypadku zależy wam na tym, by folia chroniła żywność przed wysoką temperaturą i zapewniała swobodny przepływ powietrza. Musicie więc zawinąć produkty w taki sposób, by strona błyszcząca znajdowała się na zewnątrz. To sprawi, że temperatura otoczenia będzie miała znacznie mniejszy wpływ na przechowywaną żywność, bo ciepło „odbije się” od strony błyszczącej. Jednocześnie, strona wewnętrzna (matowa) umożliwi produktowi „oddychanie” i odprowadzi ewentualne ciepło.

Jeżeli natomiast zależy wam na utrzymaniu wysokiej temperatury produktów spożywczych (np. gdy zabieracie do domu grillowane pyszności), musicie postąpić odwrotnie, czyli zawinąć żywność w taki sposób, by strona błyszcząca znajdowała się wewnątrz. Wówczas ciepło generowane przez gorący produkt nie będzie odprowadzane. Musicie jednak pamiętać, że ten sposób przechowywania sprawdzi się jedynie na krótką metę. Błyszcząca strona nie przepuszcza powietrza. Ciepła żywność paruje, a to doprowadza do osadzania się wilgoci.  

Do czego jeszcze można użyć folii aluminiowej?

Folia aluminiowa nadaje się nie tylko do pakowania i pieczenia żywności, ale także do grillowania. W wielu przypadkach jest wręcz konieczna. Wyobraźcie sobie, że kładziecie na ruszt kaszankę niezawiniętą w folię. Pod wpływem działania wysokiej temperatury, rozpadnie się i cały przysmak wyląduje wprost na rozżarzonym węglu. To samo dotyczy delikatnych filetów albo ryb faszerowanych, przyrządzanych w stylu staropolskim. 

Folię aluminiową możecie też wykorzystać jako praktyczną przykrywkę, np. gdy musicie upiec danie w naczyniu żaroodpornym. W obu wymienionych przypadkach musicie postąpić dokładnie tak, jak przy pieczeniu. Zgadza się, błyszcząca powierzchnia musi znaleźć się po stronie wewnętrznej, a matowa – po zewnętrznej. 

Jak nie używać folii aluminiowej?

Aluminiowa folia wykazuje wszechstronne zastosowanie, ale musicie pamiętać, że istnieją pewne ograniczenia w kwestii jej stosowania. Nie można używać jej w kuchence mikrofalowej! Wywoła to taki sam efekt, jak umieszczenie w mikrofali metalowych naczyń. Folia aluminiowa odbija promieniowanie mikrofalowe. W momencie, gdy zbyt dużo promieni skupi się na jednym punkcie, powstaną iskry. To może spowodować uszkodzenie kuchenki, ale nie jest to najczarniejszy scenariusz. Konsekwencją takiego zaniedbania może być pożar. 

Czego jeszcze lepiej nie robić z folią aluminiową? Nie należy używać jej z metalowymi naczyniami – miskami, garnkami, tacami czy blachami. Taki kontakt może doprowadzić do wystąpienia reakcji chemicznej, której produktem będą szkodliwe związki. W rezultacie, potrawa przybierze metaliczny posmak. Warto pamiętać, że związki, o których mowa, są szkodliwe dla zdrowia.