Żurawina - przepisy i właściwości

 

 

Żurawina świeża czy żurawina suszona?


Sezonowa świeża żurawina to hit jesieni, ale w sklepach dostępne są suszone owoce, dzięki którym żurawinę możemy spożywać przez cały rok. Znakomicie sprawdzają się jako przekąska, dodatek do musli czy płatków śniadaniowych albo sałatek owocowych.
Świeżą żurawinę można przechowywać do trzech miesięcy w lodówce lub przez maksymalnie rok w zamrażalniku w temperaturze minus 18 stopni. Suszone owoce powinny być zamknięte w szczelnym pojemniku, w temperaturze około 18 st.

 

 

 

Żurawina – właściwości odżywcze

Żurawina nieprzypadkowo jest uznawana za jeden z najzdrowszych owoców. W porównaniu do jabłek, truskawek, bananów czy pomarańczy zawiera znacznie więcej cennych związków fenolowych, co wpływa na jej silne działanie przeciwutleniające. To sprawia, że skutecznie obniża poziom „złego” cholesterolu LDL i trójglicerydów, a w efekcie pomaga zapobiegać miażdżycy i poważnym schorzeniom układu krążenia, m.in. zawałowi serca. Badania naukowe wykazały, że regularne spożywanie soku z żurawiny chroni też przed rozwojem nowotworów, a nawet choroby Parkinsona czy Alzheimera.
Żurawina jest bogatym źródłem minerałów (potasu, żelaza, wapnia, fosforu, sodu) oraz kwasów organicznych, zwłaszcza cytrynowego, jabłkowego i benzoesowego, które nie tylko wpływają na smak produktu, ale również jego antybakteryjne działanie – odgrywają istotną rolę w zapobieganiu infekcjom, szczególnie zapaleniu układu moczowego. Żurawinowe kwasy chronią nas także przed rozwojem choroby wrzodowej, są skuteczne w profilaktyce i leczeniu kamieni nerkowych.
Żurawina to skarbnica witamin, w tym witaminy C, która jest silnym antyoksydantem i wzmacnia odporność organizmu. Owoce żurawiny są pomocne w leczeniu zapalenia dziąseł i przyzębia. Przetwory z żurawiny, zwłaszcza sok, wykazują właściwości probiotyczne, dzięki czemu pomagają przywrócić równowagę mikroflory jelitowej, zaburzoną m.in. stosowaniem antybiotyków.

 

Polecane przepisy