Śmietana kremówka - przepisy na dania

Śmietana kremówka: do czego?

Śmietana kremówka to mleczny półprodukt, o zawartości tłuszczu od 30 do 36 proc. Służy do wyrabiania kwaśnej śmietany i innych produktów mlecznych, ale idealnie nadaje się też do wykorzystania w domowej kuchni. Charakteryzuje się gęstą, półpłynną konsystencją. Z tego względu, najlepiej sprawdza się we wszelkiej maści słodkościach, ale nie tylko.

Śmietana kremówka łatwo się ubija, więc można z niej przyrządzić doskonałą bazę do kremów, które wykorzystamy w tortach i ciastach. Może być składnikiem deserów bez jajek, jak choćby tiramisu. Stanowi nieodłączny składnik wuzetek. Domowa bita śmietana sprawdzi się też jako dodatek do gofrów, lodów, szarlotki i innych ciast, czekolady na gorąco i jako element dekoracyjny galaretek, owocowych deserów, babeczek lub tortów. Odpowiednio przyprawiona, np. czarnym pieprzem i ziołami, stanowi świetne dopełnienie dań głównych. Doskonale łagodzi smak sosów i zup i, co niezwykle istotne, nie ulega zważeniu.

Nie ma wątpliwości, że jednym z najbardziej przydatnych w kuchni składników jest właśnie śmietana kremówka. Przepisy z jej wykorzystaniem obejmują zarówno proste desery i dania, jak i znacznie bardziej wyszukane rarytasy.

Jak ubić śmietanę kremówkę?

Śmietana kremówka idealnie nadaje się do przygotowania domowej bitej śmietany, jednak należy pamiętać, że najpierw należy ją dobrze schłodzić. Śmietanka kremówka powinna "leżakować" w lodówce przez 24 godziny. Schłodzone powinno być też naczynie, w którym śmietana będzie ubijana (z tego względu, najlepiej wybrać metalową miskę), oraz końcówki miksera, zwłaszcza jeżeli w pomieszczeniu panuje wysoka temperatura (o co nie trudno w kuchni, zwłaszcza w letni, upalny dzień). Te elementy, należy włożyć do lodówki na 30 minut.

Do ubicia najlepiej nadaje się śmietana o zawartości tłuszczu 36 proc., ale śmietana 30 proc. też sprawdzi się bardzo dobrze. Warto zwrócić uwagę na skład produktu. Wszelkie zagęstniki powinny być czynnikiem dyskwalifikującym, wskazują bowiem na niską jakość śmietany i nie ułatwiają ubijania.

Aby przygotować domową bitą śmietanę, do schłodzonego naczynia należy wlać zimny produkt i od razu zacząć ubijać na najniższych obrotach miksera. Po ok. 30 sekundach, stopniowo zaczynamy zwiększać prędkość obrotową końcówek, aż do osiągnięcia najwyższej, nie przerywając ubijania.

Uważnie obserwuj konsystencję. Gdy kremówka stanie się sztywna, a końcówki miksera zaczną zostawiać wyraźne ślady, należy przerwać ubijanie. Wydłużenie tego procesu może doprowadzić do jej zważenia i w rezultacie - cała praca pójdzie na marne.

Opcjonalnie, pod koniec ubijania do śmietany można dodać przesiany cukier puder. W ten sposób otrzymamy słodką bitą śmietanę. Można też nadać jej ciekawy smak, dodając ekstrakt waniliowy, czekoladę w proszku lub inny ulubiony aromat. Aby nadać deserom dodatkowy walor wizualny, do kremówki śmiało można dodać barwnik spożywczy. Finalny produkt zyska pożądany kolor, ale jego smak nie ulegnie zmianie.

Czym zastąpić śmietanę kremówkę?

Śmietana kremówka to kuszący dodatek, jednak osoby, które stawiają przede wszystkim na zdrowe, dietetyczne potrawy, zwykle wykluczają ją ze swojego jadłospisu. Inna sprawa - nie zawsze mamy taką śmietankę pod ręką. Zatem, czy można zastąpić śmietanę kremówkę? Oczywiście, że tak.

Jako substytut popularnej kremówki, bardzo dobrze sprawdzi się mleko z dodatkiem masła (łyżeczka na każdą szklankę). Jeżeli kremówka ma być dodatkiem do zupy lub sosu, bez problemu można zastąpić ją śmietaną z mniejszą zawartością tłuszczu. Do zabielania świetnie nadają się też płatki drożdżowe (z suchych drożdży nieaktywnych) Jako składnik deseru, w zastępstwie śmietanki kremówki sprawdzi się jogurt naturalny. Aby uzyskać konsystencję zbliżoną do bitej śmietany, należy użyć syfonu.

Polecane przepisy