Rodzynki

Z czego są rodzynki?

Rodzynki to tak naprawdę suszone winogrona, które zaliczamy do bakalii. Można je jeść na surowo albo używać ich do pieczenia bądź wzbogacania smaku deserów (np. serków homogenizowanych). Popularną przekąską są także rodzynki w czekoladzie, dostępne w każdym niemal sklepie spożywczym.

Wyróżniamy przy tym kilka rodzajów rodzynek. Najbardziej popularne są rodzynki sułtańskie, odznaczające się dużymi rozmiarami oraz jasnożółtą barwą. Pochodzą z Turcji, Iranu, Chin i Stanów Zjednoczonych. 

Drugą grupę stanowią rodzynki greckie, czyli tzw. koryntki: małe, ciemnobrązowe lub jasnożółte.

Ostatni rodzaj to rodzynki włoskie o zapachu muszkatołowym. Stosuje się je do wypieku ciast, a także w trakcie produkcji wina. 

Na marginesie warto jeszcze dodać, że liczba pojedyncza od wyrazu rodzynki to rodzynek lub rodzynka. Obie formy są poprawne, nie musimy się tutaj więc obawiać popełnienia błędu.    

Rodzynki: wartości odżywcze

Rodzynki posiadają nadspodziewanie dużo wartości odżywczych, co przekłada się również na ich przydatność w codziennej walce o zdrowie i dobre samopoczucie. Są one przede wszystkim nieocenionym źródłem błonnika, który zapewnia na długi czas uczucie sytości. Z tego powodu mogą je spożywać osoby na diecie - oczywiście, w granicach rozsądku. 

Oprócz błonnika, rodzynki zawierają także żelazo, potas i cynk, a także szereg związków mineralnych. Badania dowiodły, że regularne spożywanie rodzynek zmniejsza ryzyko chorób serca i nowotworów, wzmacnia kości, a nawet zapobiega próchnicy zębów. Dzieje się tak pomimo faktu, iż rodzynki są bogate w cukry proste - glukozę i fruktozę.

Jak to możliwe? Naukowcy tłumaczą, że za powstawanie ubytków w zębach odpowiada głównie sacharoza, której akurat w rodzynkach nie odnajdziemy. Z tego właśnie powodu możemy je jadać bez szkody dla jamy ustnej.

Przepisy z rodzynkami

Ciasto z rodzynkami to pierwsza rzecz, jaka może się nam kojarzyć z wykorzystaniem suszonych winogron w kuchni. Tak naprawdę możliwości istnieje jednak znacznie więcej. Same rodzynki okazują się zaś nie tylko drobnym dodatkiem do deserów.

Jeśli pragniemy używać ich głównie do wypieków, otwiera się przed nami wachlarz cukierniczych możliwości. Najbardziej popularna to zapewne sernik z rodzynkami, a raczej któryś z jego licznych wariantów (np. sernik krakowski). Inna opcja to ciasto drożdżowe z rodzynkami albo - w wersji mini - babeczki z rodzynkiem. Ten ostatni wypiek sprawdzi się idealnie jako lekka przekąska w szkole lub w pracy. Na obiad warto z kolei przyrządzić racuszki z rodzynkami: danie proste i niedrogie, a przepyszne.

Osobom pragnącym zaserwować domownikom coś bardziej oryginalnego polecić można pączki weneckie z rodzynkami i cynamonem. Wyróżniają je bardzo niewielkie rozmiary oraz... silne właściwości uzależniające. Trzeba więc uważać, żeby z nimi nie przesadzić.

Co ciekawe, rodzynek można używać również do potraw niebędących deserami. Idealnym przykładem służą tu śledzie po kaszubsku z rodzynkami - podane na dużym półmisku i spięte wykałaczkami, zaprezentują się niezwykle efektownie na każdym przyjęciu. 

Surówka z selera z rodzynkami urozmaici z kolei zwykły, codzienny obiad. W ramach deseru możemy podać też pudding chlebowy z bananami i rodzynkami - potrawę zaskakującą, smaczną i niezbyt słodką. 

Alkohole z rodzynek

Rodzynki są dość drogim surowcem, co sprawia, że nie każdy amator domowych trunków decyduje się na sporządzanie z nich alkoholu. Ci, którzy spróbowali, twierdzą, że zdecydowanie warto się skusić. Wino z rodzynek możemy zresztą przygotować przy rozmaitej zawartości suszonych winogron, więc ich cena niekoniecznie będzie wysoka. 

Wino z ryżu i rodzynek to kolejny sposób na poprawę nastroju. W formie schłodzonej okazuje się idealne na upalne letnie wieczory.

Polecane przepisy