Kasza jęczmienna

Jak sama nazwa wskazuje, produkowana jest ta kasza z jęczmienia - zboża od lat obecnego w polskich kulinariach. Gotowy produkt ma kolor szary, z zielonym lub żółtawym odcieniem. Jego wygląd może się jednak różnić w zależności od tego, jak mocno rozdrobnione jest ziarno kaszy jęczmiennej. Najpopularniejsze typy to: kasza jęczmienna pęczak, czyli ziarna w całości, pozbawione jedynie łusek, kasza jęczmienna wiejska - pęczak połamany oraz kasza jęczmienna perłowa - najsilniej rozdrobniony i wypolerowany wariant.

Kasza jęczmienna: właściwości

Kasza jęczmienna wartości odżywcze ma naprawdę godne zainteresowania. Warto przy tym wiedzieć, że jej poszczególne warianty nie różnią się pod tym względem znacznie. Widać to już w przypadku kaloryczności. Ugotowana kasza pęczak, kasza wiejska i kasza perłowa w 100 gramach mają około 123 kcal. Wartość ta może być znacznie podniesiona, jeśli będziemy potrawę z kaszy serwować w towarzystwie sosów i tłuszczów.

Szczególnie jęczmienna kasza z pełnych ziaren stanowi cenne źródło błonnika, wspierającego trawienie oraz pracę jelit. Nic więc dziwnego, że chętnie sięgają po nią osoby odchudzające się. To, że kasza jęczmienna właściwości ma tak korzystne wynika również z bogactwa witamin z grupy B, silnie wspierających pracę układu nerwowego. Obecność witaminy K z kolei dobrze wpływa na stan naczyń krwionośnych. Aby wzmocnić to działanie, dobrze jest, aby jęczmienna kasza serwowana była z zielonymi warzywami.

Ta kasza wartości odżywcze ma, niestety, niezbyt sprzyjające diabetykom. W wielu opracowaniach mówi się mówi się o tym, że - szczególnie pęczak - ma najniższy indeks glikemiczny: na poziomie 25 jednostek. Wartość ta odnosi się jednak do ziarna suchego. Po ugotowaniu indeks glikemiczny kaszy jęczmiennej wzrasta do poziomu średniego, czyli 70, dlatego też cukrzycy powinni uważać z bilansowaniem diety.

Jak ugotować kaszę jęczmienną?

Aby ugotować kaszę jęczmienną, zawsze należy wrzucać ją do wrzątku, najlepiej osolonego i z dodatkiem masła lub oleju. Na szklankę ziaren przypadać powinny maksymalnie 2,5 szklanki wody. W przypadku drobnej kaszy jęczmiennej wystarczy 20 minut, a przy gruboziarnistej - pół godziny.

Jak powinna być gotowana drobna kasza jęczmienna na sypko? W pierwszej kolejności należy ją opłukiwać pod bieżącą wodą tak długo, aż płyn będzie czysty. Później kasza powinna trafić do wrzątku z solą i tłuszczem. Całe gotowanie potrwa około 20 minut. W tym czasie kaszy jęczmiennej nie powinno się mieszać, jednak trzeba uważać, aby się nie przypaliła. Po zakończeniu gotowania garnek zostawia się pod przykryciem na kwadrans. To wszystko!

Bardzo podobnie gotowana jest kasza pęczak na sypko. Różnica polega na ilości wody, którą powinno się zwiększyć do 3 szklanek. Jeśli kasza jęczmienna pęczak ma być ugotowana na gęsto, ilość tę trzeba jeszcze zwiększyć, najlepiej do 3,5 szklanki. Kaszę w tej postaci gotuje się pod przykryciem na małym ogniu do momentu, w którym stanie się miękki i rozklejony.

Kasza jęczmienna: przepisy

Jeśli techniki gotowania nie będą stanowiły już tajemnicy, kasza jęczmienna z pewnością zagości w naszej kuchni na dłużej. Sprawdza się jako dodatek do drugich dań różnego typu, zwłaszcza gulaszy i sosów, a przygotowuje się ją znacznie szybciej niż ziemniaki, które trzeba jeszcze obrać. Kasza jest także świetnym dodatkiem do zup: chodzi nie tylko o klasyczny, polski krupnik, ale również zupą gulaszową, jarzynową czy pomidorówkę.

Dania z kaszą jaglaną to także zapiekanki, na przykład zapiekanka z kaszy jęczmiennej i szpinaku, faszerowane warzywa, jarskie kotlety i pierogi oraz gołąbki. W ostatnich latach modne stało się kaszotto i pęczotto - odpowiednik włoskiego risotto z kaszą w roli głównej.

Polecane przepisy