Przepisy na barszcz czerwony

12 przepisów

barszcz-czerwony-wigilijny (2)

Barszcz czerwony to zupa najczęściej podawana podczas wieczerzy wigilijnej. Aby barszcz czerwony był zgodny z tradycją należy kilka dni wcześniej przygotowywać zakwas. Potrzebne do niego będą buraki pokrojone w plasterki, ząbki czosnku, skórki z jabłek, woda oraz ziarna czarnego pieprzu, liście laurowe, ziele angielskie oraz kilka goździków. Tak przygotowany zakwas będzie kwaśnym i aromatyczną bazą do wigilijnego barszczu czerwonego.

Barszcz czerwony przygotowywany jest nie tylko na świąteczną kolację. Na Lubelszczyźnie i Zamojszczyźnie barszcz gotuje się ze startych buraków, z dodatkiem białej fasoli. Zupa często podawana jest z ugotowanymi i utłuczonymi ziemniakami oraz pokrojonym mięsem np.: żeberkami na których barszcz był gotowany. Zebraliśmy przepisy na barszcz czerwony.

Inne z kolekcji: barszcz

Barszcz czerwony – pochodzenie

Barszcz czerwony przez wielki zmieniał swoją formę i sposób podania. Po części przez zawirowania historyczne Polski i różne wpływy kulturowe. Przyjęło się uważać, że barszcz czerwony pochodzi z Ukrainy. Do barszczu ukraińskiego dodaje się nawet posiekaną kapustę i przecier pomidorowy. Pierwsza wzmianka dotycząca barszczu czerwonego pochodzi z utworu „Żywot człowieka poczciwego” Mikołaja Reja. W kuchni staropolskiej prawdziwym hitem był barszcz czerwony z rurą, czyli z kawałkiem kości wołowej z galaretowatym szpikiem.

Barszcz czerwony – właściwości

Barszcz czerwony jest zupą obfitująca w witaminę C i żelazo. Działa wzmacniająco, rozgrzewająco i krwiotwórczo. Zupy z buraków są łatwo przyswajalne i poprawiają odporność organizmu. Regularne spożywanie buraków poprawia wygląd skóry, włosów i paznokci. Barszcz czerwony jest dobrą propozycją dla osób cierpiących na anemię i niskie ciśnienie krwi.