Wołowina z kluskami kładzionymi to doskonały sposób na urozmaicenie obiadu. Wołowina to nie tylko steki i burgery. To przede wszystkim szlachetne, ciemne i wartościowe mięso, które z uwagi na dość wysoką cenę warto przygotować z rozmysłem. Kluski kładzione są puszyste i proste w przygotowaniu. Będą wyśmienitą alternatywą do gotowanych ziemniaków. Wypróbujcie ten prosty przepis na wołowinę z kluskami kładzionymi.
Wołowina z kluskami kładzionymi Fot. StockFood
(średnia 4.47 z 149 głosów)
Olej rozgrzewamy na patelni, na średnim ogniu. Mięso smażymy partiami, do
zrumienienia. Przekładamy do wolnowaru o pojemności 4,5 l lub do szczelnie
zamykanego naczynia o podobnej pojemności. Na patelni przez 5 minut podsmażamy cebulę oraz czosnek. Następnie dodajemy koncentrat pomidorowy, całe pomidory z puszki, wlewamy wodę lub wywar wołowy, czerwone wytrawne wino, dokładamy gałązki tymianku i doprowadzamy do wrzenia.
Całość przelewamy do garnka z mięsem. Wkładamy przecięte na pół pieczarki. Gotujemy na niskim poziomie w wolnowarze ok. 7 godzin lub 3–3,5 godziny w piekarniku rozgrzanym do temp. 90–100°C. Po ugotowaniu usuwamy gałązki tymianku. Przyprawiamy do smaku.
Na kluski kładzione:
Do miski wkładamy mąkę wymieszaną z proszkiem do pieczenia i solą. Dłońmi wcieramy w nią masło, dodajemy połowę natki pietruszki oraz połowę sera cheddar. Mieszamy do połączenia się składników, a następnie dolewamy maślankę, aby uzyskać lepkie ciasto. Powstałą masę nakładamy łyżką na ugotowane mięso w odległościach ok. 2 cm od siebie i posypujemy pozostałym serem. Ponownie przykrywamy i gotujemy jeszcze przez godzinę w wolnowarze, a 30 minut w piekarniku. Wołowina z kluskami kładzionymi powinna być posypana pozostałą natką pietruszki.
Porady
Wołowina z kluskami kładzionymi zawiera w przepisie:
- wodę lub wywar wołowy
- wino czerwone wytrawne
Wolnowar to urządzenie służące do powolnego gotowania w temperaturze ok. 80°C. Efekt takiej obróbki termicznej jest trochę podobny do gotowania metodą sous-vide (w próżniowo zamykanych torebkach), co ważniejsze – możemy go osiągnąć w warunkach domowych. Dzięki procesowi powolnej obróbki w niewysokiej temperaturze potrawy zachowują intensywny smak, aromat oraz jędrną konsystencję. Wolnowar to naczynie złożone z dużej misy ceramicznej lub metalowej wstawionej do metalowej oprawy, zasilane prądem. Naczynie zazwyczaj ma trzy programy – low, czyli gotowanie w niskiej temperaturze 60–90°C; high – 120–150°C, oraz warm – czyli podtrzymywanie ciepła. Jedzenie włożone do wolnowaru jest gotowe po 5–8 godz. od włączenia. W czasie gotowania nie trzeba go mieszać, sprawdzać, otwierać, przekładać. Jeśli chcemy przeliczyć czas przygotowania z piekarnika czy garnka na wolnowar, musimy przyjąć, że godzina w wyżej wymienionych to 3 godziny w wolnowarze.
Komentarze