Kluski kładzione

Ocena:

4.01 (270)

  • 30 min.
  • dla 4 osób
  • łatwy

Kluski kładzione łyżką czy kluski ciepane? Niezależnie od nazewnictwa, kluski z łyżki to prosty dodatek do obiadu. W zależności od upodobań, kluseczki kładzione możemy podawać na słodko lub słono. Zobaczcie nasz prosty przepis na kluski kładzione i przygotujcie je do mięsa czy sosu lub na deser!

Składniki:

  • jajka  1 szt.

  • mąka  120 g

  • woda  4 łyżki stołowe

  • sól  0.5 łyżeczki

Kluski kładzione - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    W garnku zagotowujemy wodę. W tym czasie przygotowujemy ciasto. Do miski wsypujemy mąkę, wbijamy jajko i dodajemy wodę i sól. Wszystko mieszamy widelcem na gładką masę bez grudek. 

    kluski-kładzione
  • Krok 2:

    Przygotowujemy kubek z odrobiną wody i zamaczamy w niej łyżkę, a następnie nabieramy ciasto i wrzucamy do gotującej się wody. Kluseczki gotujemy około 2-3- minut, a następnie wyjmujemy łyżką cedzakową. Podajemy z ulubionymi dodatkami na słodko lub na słono.

    gotowanie-klusek

Porady

Kluski kładzione

Kluski kładzione to jedno z tych dań, których wykonanie jest naprawdę proste. W niektórych domach jest to doskonale znana i powtarzana potrawa, która może być podawana jako kolacja, przekąska lub danie obiadowe. Dzięki temu, że kluski kładzione można podawać z bardzo różnorodnymi dodatkami za każdym razem smakują one nieco inaczej, doskonale urozmaicając nasz jadłospis. W jaki sposób przygotowuje się zatem ten nieskomplikowany, ale jednocześnie intrygujący i smakowity posiłek?

Przepis na kluski kładzione

Kluski kładzione, na które w niektórych regionach kraju mówi się też kluski ciapane to dla wielu osób potrawa tradycyjna, kojarząca się im z domem rodzinnym i dzieciństwem. W ich przypadku przepisy na to danie przekazywane są często z pokolenia na pokolenie i dopracowywane przez kolejne osoby na przestrzeni lat. Na szczęście w dobie internetu osoby te z chęcią dzielą się swoimi przepisami z tymi, którzy do tej pory nie mieli pojęcia o istnieniu takiego dania, jak właśnie kluski kładzione.

Tym samym, jak można się domyślić obecnie mamy dostęp do bardzo dużej liczby przepisów, które w mniejszym lub większym stopniu różnią się od siebie. Część takich rodzinnych receptur jest oparta na tartych ziemniakach, a w innych podstawowym składnikiem jest ser biały. Co więcej, możemy też znaleźć takie przepisy na kluski kładzione, w których nie ma żadnego z tych składników, a lista potrzebnych produktów ogranicza się do czterech punktów.

Jak zrobić kluski kładzione?

Kluski kładzione może zrobić naprawdę każdy. Wystarczy tylko dobrze wymieszać wszystkie wymienione w przepisie składniki, aby dość szybko przygotować ciasto na kluski, czy to ze wspomnianymi ziemniakami lub serem białym, czy też tylko z mąki, jajek i wody.
Nie bez powodu na danie to często mówi się, że są to kluski łyżką kładzione, gdyż nazwa ta perfekcyjnie opisuje sposób ich przygotowania. W garnku gotujemy bowiem osoloną wodę, a następnie nabieramy na łyżkę niewielką ilość ciasta i kładziemy je na wrzącą wodę. Powtarzamy tę czynność do momentu aż w wodzie znajdzie się odpowiednia ilość kluseczek, po czym czekamy aż się ugotują i będziemy mogli wyciągnąć je na talerz.

Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Ciasto na kluski kładzione

Kluski kładzione to danie łatwe w wykonaniu, ale bez wątpienia należy się przyłożyć do właściwego wyrobienia ciasta, które stanowi ich podstawę. Zwróćmy więc uwagę na proporcje poszczególnych składników oraz kolejność łączenia ich ze sobą. W przypadku przepisów zawierających starte ziemniaki kluczowe jest na przykład ich dokładne odsączenie, tak by ciasto nie było zbyt wodniste. Niektórzy radzą też, aby używać przesianej mąki albo by odstawić gotowe ciasto na 10 minut zanim zaczniemy je kłaść na wrzątek.
Ciasto nie może być ani zbyt rzadkie, ani za gęste. Jeśli nie mamy pewności, czy wyszło nam dobrze, możemy najpierw wrzucić do wody tylko dwie kluseczki kładzione. Jeśli wypłyną na powierzchnię i nie rozpadną się to ciasto jest dobre, a gdy jednak nie przejdą tego testu oznacza to, że do ciasta należy dodać trochę więcej mąki.

Ile gotować kluski kładzione?

Kluski z łyżki są bardzo szybkie w przygotowaniu również, gdy chodzi o czas ich gotowania. Po wrzuceniu wszystkich klusek na wrzątek należy je delikatnie przemieszać, by nie przywarły do dna garnka. Następnie czekamy na moment, gdy woda ponownie zacznie się gotować i zmniejszamy ogień. Od tego momentu zazwyczaj wystarczą już 2-3 minuty, aby kluski wypłynęły na powierzchnię, co oznacza, że można je powoli wyławiać za pomocą cedzaka i układać na talerzach.

Kluski kładzione - z czym podawać?

Kluseczki kładzione można podawać na mnóstwo sposobów. Tak naprawdę niemal nie istnieją żadne ograniczenia, gdy chodzi o to, jakie dodatki można wykorzystać w tym przepysznym daniu. W wielu domach podstawą jest tutaj podsmażana na złoto na maśle bułka tarta, która idealnie komponuje się z kluskami. Sporo osób uważa też, że idealnym dodatkiem do takiej potrawy są skwarki przygotowane samodzielnie z boczku albo młoda kapusta i szczypiorek. Oczywiście nie brakuje też entuzjastów zajadania takich kluseczek na słodko, z dodatkiem masła lub śmietany i cukru.
Kluski z łyżki idealnie pasują też do bitek, czy wszelkiego typu sosów przygotowywanych na bazie na przykład wątróbki albo różnego typu mięs. A dla tych, którzy unikają mięsa świetnie sprawdzą się też dobrze doprawione sosy warzywne. W przypadku tego konkretnego dania ogranicza nas więc jedynie nasza własna wyobraźnia oraz nasze kubki smakowe.

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne