Kiełbasa w słoiku

Kiełbasa w słoiku to prosta i pyszna konserwa domowa, która stanowi alternatywę dla wędlin dostępnych w sklepach. Jej największą zaletą jest smak, który przypomina wiejskie kiełbasy z czasów PRL-u. Zawdzięcza go ona składnikom – łopatce wieprzowej i boczkowi wędzonemu. Klasyczna, mięsista, aromatyczna, wyrazista – wszystkie te przymioty doskonale oddają jej walory. Podajemy przepis na domową kiełbasę w słoiku bez konserwantów.

dodany przez: mojegotowanie facebook 200x200

przetwory

Czas przygotowania:
2godz. 30min.
Dla ilu osób:
dla 4 osób
Poziom trudności: średni
Ocena:

(średnia 4.39 z 165 głosów)

Kiełbasa w słoiku - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • 1.

    Słoiki: wyparzamy, osuszamy. Sprawdzamy czy nakrętki nie są zardzewiałe, a szkło niewyszczerbione.

  • 2.

    Mięso: łopatkę i boczek kroimy na mniejsze kawałki, które mielimy w maszynce.   

  • 3.

    Wyrabianie: do zmielonego mięsa wsypujemy sól, pieprz, paprykę, majeranek, cukier. Czosnek przeciskamy przez praskę i dodajemy do mięsnej masy. Bardzo dokładnie mieszamy, aż całość stanie się gładka. Potem powoli wlewamy zimną wodę i wyrabiamy do wchłonięcia.

  • 4.

    Przekładanie masy: przyprawione mięso wkładamy do czystych słoików, zostawiając ok. 2 cm od góry. Dociskamy, żeby nie zostały puste miejsca.

  • 5.

    Pasteryzacja: w dużym garnku układamy ściereczkę, ustawiamy na niej kiełbasę w słoiku. Zalewamy zimną wodą, 1-2 cm poniżej zakrętki. Powoli podgrzewamy. Gdy woda zacznie wrzeć, zmniejszamy ogień i gotujemy przez 2 godziny. Po tym czasie słoiki ostrożnie wyjmujemy z wody i odstawiamy do wystudzenia.

Porady

  • Do przygotowania kiełbasy w słoiku niezbędna jest maszynka do mielenia mięsa z nakładką o grubych oczkach. Jeśli jej nie mamy, możemy poprosić o zmielenie mięsa w sklepie.
  • Domową kiełbasę w słoikach przygotowaną według naszego przepisu (pasteryzowaną jednokrotnie) należy przechowywać w lodówce maksymalnie przez 3-4 tygodnie.
  • Do swojskiej kiełbasy najlepiej sprawdzi się boczek wędzony, który nadaje całości charakterystyczny posmak. Jeśli nie mamy boczku wędzonego, to możemy dodać sól wędzoną lub paprykę wędzoną w proszku.
  • Jeśli kiełbasę w słoikach przygotowujemy z zamiarem zjedzenia jej w ciągu kilku najbliższych dni, to do przepisu możemy dodać również drobno posiekaną cebulę.
  • Jeśli lubimy ostrzejsze smaki to do masy mięsnej możemy dołożyć też papryczkę chili. Ciekawym dodatkiem będzie też marynowany pieprz zielony lub ziarna gorczycy.
  • Jeśli obawiacie się, że mielonka w słoiku będzie zbyt sucha, to polecamy wzbogacić masę mięsną o zmieloną dwukrotnie słoninę. Na podany przepis wystarczy 0,5 kg.

Notka redakcyjna

Kiełbasa w słoiku z galaretą

Kiełbasa w słoiku do dziś uważana jest za rarytas, a jej przygotowanie nie jest tak czasochłonne, jak mogłoby się wydawać. Warto pamiętać, że nasz przepis można dowolnie modyfikować, dostosowując go do indywidualnych preferencji kulinarnych. 

Jedną z ciekawych alternatyw dla naszej propozycji jest kiełbasa w słoiku z galaretką. Jeśli chcemy ją przygotować, to do przepisu powinniśmy wykorzystać również żelatynę, która odpowiada właśnie za pyszną i pożywną galaretkę w kiełbasie. Dodajemy jej ok. 50 g żelatyny na 0,5 l wody. Powinniśmy ją dołożyć na etapie przyprawiania naszej masy mięsnej. 

Polecamy też przepis na pasztet w słoiku.

Kiełbasa w słoiku – jakie mięso? 

Tradycyjną kiełbasę w słoiku przygotowuje się z mięsa wieprzowego (najczęściej z łopatki lub z szynki). Opcjonalnie możemy wykorzystać również inne rodzaje mięs:

  • Stosunkowo dużą popularnością cieszy się kiełbasa w słoiku z mięsa drobiowo-wieprzowego. Dodaje się do niej mięso z udka kurczaka lub z udźca z indyka.
  • Prawdziwym smakoszom z pewnością przypadnie do gustu pomysł kiełbasy w słoiku z dziczyzny.  
  • Inną opcją jest też kiełbasa w słoiku z karkówki, będzie nieco tłustsza, dlatego nie trzeba dodawać do niej słoniny.

Jak długo gotować kiełbasę w słoiku? 

Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ wszystko zależy od tego, jak długo chcemy przechowywać kiełbasę w słoiku. Jeśli przygotowujemy ją z zamiarem spożycia w ciągu kilku dni, to wystarczy jednorazowe przegotowanie słoików w ok. 100 stopniach Celsjusza przez ok. 2 godziny.

Jeśli zależy nam na dłuższym przechowywaniu kiełbasy w słoiku, to należy zakonserwować ją za pomocą tyndalizacji, która polega na trzykrotnej pasteryzacji. Pierwszej w dniu przygotowania, a następnych w kolejnych dniach, po 30 minut. Ten proces pozwoli przechowywać mięso w słoiku nawet przez 6 miesięcy.

Czytaj także: Pasteryzacja słoików - na sucho w piekarniku czy na mokro?

Dodaj do książki kucharskiej
Udostępnij Udostępnij

Komentarze

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA

Podobne przepisy