Gjuwecz to danie jednogarnkowe z mięsem i warzywami przyrządzane w piekarniku, w specjalnym glinianym naczyniu. Jest sycące i rozgrzewające, a poza tym niezbyt skomplikowane. Zawiera wieprzowinę oraz pożywne dodatki, takie jak bakłażan, papryka i fasolka szparagowa. Bułgarski gulasz robi się z ziemniakami, ale w innych krajach potrawa ta występuje także z ryżem lub makaronem orzo. Sprawdźcie, jak wyczarować aromatyczny gjuwecz. Przepis przyda się zwłaszcza jesienią i zimą.
Adobe Stock
(średnia 0 z 0 głosów)
Przygotowanie warzyw: fasolkę myjemy i kroimy na kawałki. Pomidory sparzamy, obieramy ze skórki i dzielimy na mniejsze części. Cebulę siekamy. Ziemniaki skrobiemy i kroimy w kostkę. Bakłażan plasterkujemy i oprószamy solą, żeby puścił sok, a następnie opłukujemy go w zimnej wodzie i osuszamy. Paprykę (zieloną, żółtą lub czerwoną) oczyszczamy z gniazd nasiennych i kroimy w paski. Natkę pietruszki myjemy i siekamy.
Baza gulaszu: mięso kroimy w sporą kostkę i podsmażamy na rozgrzanym oleju. Po chwili dorzucamy cebulę. Kiedy się zeszkli, dodajemy pomidory. Wsypujemy przyprawy. Zalewamy wszystko bulionem. Dusimy przez około 30 minut.
Gjuwecz: w glinianym garnku układamy ziemniaki, bakłażan, fasolkę szparagową i paprykę. Dodajemy wieprzowinę w pomidorach. Przykrywamy naczynie i wstawiamy je do piekarnika rozgrzanego do 180°C na około 45 minut lub do momentu, kiedy mięso całkowicie zmięknie. Gotowy bułgarski gulasz posypujemy natką pietruszki.
dania mięsne, gulasz - zobacz inne inspiracjePorady
- Pożywny gjuwecz można także przyrządzić z jagnięciny. Taką wersję często spotkamy w Turcji, z której wywodzi się ta potrawa.
- Latem warto wykorzystać mięsiste i jędrne pomidory, na przykład rzymskie lub śliwkowe. Poza sezonem na świeże warzywa możemy wykorzystać produkt z puszki.
- To sycące danie jednogarnkowe z Bułgarii polecamy przygotować z dodatkiem ziemniaków. W innych krajach podaje się je także z ryżem (w Serbii) lub makaronem orzo (w Grecji). Obok naczynia z gulaszem warto zaserwować pajdę chleba na zakwasie lub chlebek pita.
- W gorące dni danie doskonale smakuje w towarzystwie chłodnika z ogórków. Tarator, bo tak nazywa się bułgarska zupa na zimno, mistrzowsko uzupełnia treściwy posiłek.
- Gjuwecz to także nazwa tradycyjnego naczynia z gliny, w którym przyrządza się gulasz. Pozwala ono na długie duszenie mięsa z warzywami, z niewielką ilością bulionu lub rosołu. Jeśli nie mamy w domu takiego kociołka, który wytrzyma wysoką temperaturę, możemy wykorzystać dowolne żaroodporne naczynie. Sprawdzi się na przykład garnek z kominem do duszenia tagine.
- Kociołek bułgarski doskonale doprawi słodka i ostra mielona papryka, ale jeśli mamy taką możliwość, dodajmy do niego także czubrycę. Jet to aromatyczna suszona mieszanka, która zawiera cząber, czosnek, kozieradkę i chili. Dodaje charakteru daniom mięsnym. Może być też składnikiem marynaty.
- Do potrawy można dorzucić też inne warzywa, takie jak marchewka, zielony groszek i cukinia, a także rzadziej używana w Polsce okra.
Komentarze