Dżem z zielonych pomidorów

Ocena:

4.5 (187)

  • 30 min.
  • dla 6 osób
  • łatwy

Dżem z zielonych pomidorów świetnie sprawdzi się zarówno jako dodatek do wytrawnych przekąsek, jak i jako składnik słodkich wypieków. Jego delikatnie kwaskowaty smak z pewnością zachwyci wszystkich, którzy choć raz go spróbują. Co ważne, z jego przygotowaniem poradzą sobie nawet początkujący miłośnicy gotowania. Jeśli szukacie ciekawych inspiracji na domowe przetwory, koniecznie sprawdźcie nasz przepis na dżem z pomidorów zielonych. 

Składniki:

  • zielone pomidory  1 kg

  • cukier  0.5 kg

  • sok z cytryny  25 ml

Dżem z zielonych pomidorów - jak zrobić?
Kroki przygotowania:

  • Krok 1:

    Przygotowanie pomidorów: owoce dokładnie myjemy i osuszamy. Kroimy je w drobną kostkę, a następnie przekładamy je na patelnię. Pomidory zasypujemy połową cukru i zalewamy świeżo wyciśniętym sokiem z cytryny.
     

  • Krok 2:

    Dżem z zielonych pomidorów: od czasu do czasu mieszając, gotujemy pomidory na wolnym ogniu przez około godzinę. Po tym czasie dodajemy do nich pozostałe 250 g cukru. Kontynuujemy gotowanie przez kolejne 25–30 minut, aż do uzyskania gęstej konsystencji. Gotowy dżem z pomidorów rozlewamy do słoików. Ustawiamy je do góry dnem i odkładamy do wystudzenia. 

Porady

  • Przygotowanego zgodnie z powyższym przepisem dżemu z zielonych pomidorów nie trzeba pasteryzować. Jeśli jednak chcecie mieć pewność, że zachowa on świeżość przez naprawdę długie miesiące, możecie umieścić ciepłe słoiki w garnku z gotującą się wodą na około 20 minut. Pamiętajcie przy tym, by ułożyć je w taki sposób, by nie stykały się one ze sobą. 
  • Przed rozlaniem dżemu z pomidorów zielonych do słoików należy upewnić się że są one dokładnie wyczyszczone. Polecamy także uprzednio wyparzyć je w piekarniku lub przy użyciu wrzątku. 
  • Do przygotowania dżemu można używać różnych odmian pomidorów. Owoce powinny być jednak twarde i niedojrzałe. 
  • Jak rozpoznać, czy słoiki z przetworami z zielonych pomidorów są szczelne? Zwróćcie uwagę na ich wieczka – jeśli są one wklęsłe, to słoje są odpowiednio zabezpieczone. W przeciwnym razie dżem należy przelać do innego szkła i zapasteryzować. 
  • Po wystudzeniu słoiki z przetworami polecamy przełożyć w zacienione i chłodne miejsce, takie jak piwnica, garaż czy nieogrzewana spiżarnia. Można też trzymać je w zamykanej szafce kuchennej. Dobrze jednak, by była ona oddalona od źródeł ciepła. 
  • Gotowy dżem pomidorowy można podawać zarówno na słodko, jak i na słono. Sprawdzi się jako dodatek do wytrawnych, mięsnych przekąsek oraz jako urozmaicenie owsianki czy puddingu. Można nim przekładać biszkopty oraz ciasteczka czy naleśniki lub posmarować kromkę chrupiącego pieczywa. Świetnie komponuje się on także ze smakiem dań mącznych, takich jak pierogi leniwe czy kopytka. 
  • Podany w przepisie cukier biały można z powodzeniem zastąpić jego trzcinową wersją. 
  • Sprawdźcie również nasze pozostałe przepisy na owocowe przetwory
Udostępnij: Udostępnij

Notka redakcyjna

Dżem z zielonych pomidorów – dodatki

Podstawowy przepis na dżem z zielonych pomidorów jest bardzo prosty. Do jego przygotowania potrzeba jedynie trzech składników – owoców, cukru i soku z cytryny. Jeśli jednak lubicie bardziej wyszukane połączenia smakowe, możecie doprawić go szczyptą imbiru. Równie dobrze sprawdzi się posiekana na drobno papryczka chili. W takiej wersji świetnie komponuje się on z wytrawnymi przekąskami.  

Polecamy spróbować także orzeźwiającego dżemu z zielonych pomidorów i pomarańczy. Warto dorzucić do niego kilka delikatnie rozgniecionych w moździerzu listków mięty cytrusowej lub pieprzowej. Niektórzy miłośnicy ziół dodają do niego listki szałwii lub świeże gałązki tymianku.  

Jeśli wolcie bardziej klasyczne przetwory, możecie pokusić się o przyrządzenie słodkiego dżemu z pomidorów i jabłek. By całość nabrała delikatnie kwaskowatego posmaku, warto użyć do jego przygotowania mniej słodkich odmian jabłek, takich jak szara renta, antonówka czy szampion. Do tak przygotowanego dżemu, przed rozlaniem go do słoików, możecie również dodać garść namoczonych w wodzie rodzynek.

Co można zrobić z zielonych pomidorów? 

Zielone pomidory, czyli okazy zbierane z krzaka przed dojrzeniem, mają wiele kulinarnych zastosowań. Co można z nich zrobić? Szczególnie polecamy wykorzystać je do przygotowania smacznej i prostej sałatki na zimę. Fantastycznie wzbogaci ona smak rozmaitych dań mięsnych. Można podawać ją z polędwiczkami, panierowanymi kotletami czy klopsami w sosie. Pomidory można także przetworzyć na dżem lub konfiturę.

Niewiele osób wie, że zielone pomidory świetnie nadają się również do kiszenia. W takiej wersji są one nie tylko smaczne, ale i bardzo zdrowe. Co ważne, można je zrobić już w kilkanaście minut. Wystarczy pokroić owoce w kostkę i przełożyć je do czystego słoika. Następnie dodaje się do nich kilka ząbków czosnku, pęczek kopru oraz kawałek chrzanu. Całość zalewa się gorącą wodą z solą. Gotowe! 

To może Cię zainteresować

Redakcja poleca

REKLAMA

Materiały promocyjne