Robienie przetworów może być łatwe, jeśli mamy dobry przepis. Bardzo często bowiem powodzenie naszych wyrobów zależy od proporcji cukru do owoców czy sposobu pasteryzacji. Autorzy tych książek pomogą wam przygotować zimowe zapasy!

#1 Patrycja Machałek "Przetwory z pomysłem"

W tej niepozornej książce znajdziecie aż 100 przepisów na przetwory. Gruszki w brandy czy frużelina z mango z kolendrą brzmią może lekko ekstrawagancko, ale coś czujemy, że będziecie robić je od tej pory co roku. Nas zainteresowały przede wszystkim przetwory owocowe, ale są tu też np. receptury na przeciery i sosy warzywne. Autorka skrupulatnie wyjaśnia nie tylko kolejne kroki przygotowywania przetworów, ale i opowiada o procesach zachodzących w słoikach - dzięki temu nie będą miały przed wami tajemnic!

#2 Jolanta Naklicka-Kleser "Zdrowe przetwory"

Ta książka to prawdziwa kopalnia wiedzy o przetworach. Autorka szczegółowo instruuje, w jaki sposób do domowej produkcji słodkich słoików się przygotować i jak sprawić, by były niezawodnie pyszne. Kusi nas wypróbować przepis na chutney jabłkowy z czerwonym pieprzem czy którąś z receptur na owocowy ocet. Większość przepisów to receptury rodzinne, przekazywane w domu autorki z pokolenia na pokolenie.

Sprawdź przepis na dżem z pigwy i dżem ze śliwek!

#3 Edyta Tkaczyk-Borówka "Marmolady i konfitury"

Czy są tu jacyś wielbiciele domowych konfitur? Ta książka jest dla was! Przygotujecie ulubione smakołyki sami, a potem, w środku zimy, z radością otworzycie aromatyczny słoiczek. Oprócz przepisów na marmolady i konfitury, znajdziecie tu receptury na galaretki, soki i syropy, a nawet porady dotyczące suszenia i kandyzowania owoców. Co więcej, książka zawiera zestaw 40 samoprzylepnych etykiet na słoiki - wasze przetwory będą więc nie tylko smaczne, ale i ładne.

#4 Wanda Jackowska "Konfitury. Sekrety, tradycja i smak"

Konfitury różnią się od dżemów i marmolad między innymi tym, że zawierają duże kawałki owoców. Są idealne na kanapkę, do deserów i ciast, ale nie oszukujmy się - część wyjemy prosto ze słoiczków. W książce szukajcie przepisów na klasyki takie jak konfitura z czarnej porzeczki czy konfitura jeżynowa, ale i oryginalnych smaków: konfitura z cukinii lub konfitura winogronowa z płatkami pelargonii wzbogacą coroczny repertuar przetworów.