Pośród orientalnych potraw roślinnych na szczególną uwagę zasługują falafele. Są to roślinne kotleciki, które najczęściej powstają na bazie ciecierzycy z tahini, sokiem z cytryny, oliwą z oliwek, kuminem i innymi aromatycznymi przyprawami. Wszystkie składniki miksuje się na gładką masę, formuje w kuleczki, a następnie smaży na głębokim oleju lub piecze w piekarniku. Smak samego falafela może jednak być mało wyrazisty, dlatego najczęściej podaje się go z różnego typu dodatkami, np. sosami, pastami czy warzywami. Sprawdźcie z nami, jak zrobić najlepsze falafele - z czym podawać te kuleczki pokazujemy na konkretnych przykładach. 

Z czym podawać falafel, żeby podkreślić jego smak?

Istnieje wiele pomysłów na to, z czym jeść falafel. Można dodawać tę arabską potrawę do różnego typu pieczywa, a także podawać jako zamiennik tradycyjnych mięsnych kotletów czy klopsików. Z czym podawać kotleciki z ciecierzycy, aby wyśmienicie smakowały i pięknie prezentowany się na stole? Przedstawiamy kilka ciekawych inspiracji.

1. Falafel z hummusem

Falafele często podaje się z hummusem, czyli pastą roślinną. Można ją zrobić z różnego rodzaju warzyw strączkowych, np. ciecierzycy, groszku, soczewicy, grochu zwyczajnego czy bobu.

Do hummusu można również dodać dynię, cukinię, marchew, suszone pomidory, sok z cytryny, tahini, przeciśnięty przez praskę czosnek, cebulę, a także przyprawy – dobrze sprawdzi się m.in. kumin, wędzona papryka, pieprz, bazylia i oregano. W hummusie nie powinno również zabraknąć oliwy z oliwek. Można przyozdobić go liśćmi mięty, koperkiem czy szczypiorkiem. Falafel z hummusem będzie dobrym pomysłem zarówno na obiad, jak i śniadanie.

2. Falafel w picie lub tortilli

Popularnym sposobem na to, jak jeść falafel, jest również zawinięcie go w płaski placek z pszenicy lub kukurydzy. Pita powstaje z ciasta pszennego i jest nieco grubsza oraz bardziej chrupiąca. Tortillę robi się natomiast z mąki kukurydzianej, dzięki czemu przyjmuje bardziej elastyczną strukturę. Najlepiej smakuje domowa tortilla.

Oprócz warzywnych kotlecików potrawę w tortilli zwykle podaje się z sosami i surówką. Dobrze będą się nadawać liście sałaty lodowej, pomidorki koktajlowe, świeże lub kiszone ogórki, papryka oraz kukurydza. Smak falafela podkreśli ponadto majonez i musztarda. Falafel w picie lub tortilli jest na tyle sycącą potrawą, że można z powodzeniem podawać go na obiad. Sprawdzi się także podczas pikniku, wieczoru filmowego czy innego spotkania ze znajomymi.

iStock

2. Falafel z sosem

Falafele dobrze smakują także podawane z sosem, ponieważ nie są wtedy ani trochę suche. Aby potrawa ta nigdy się nie znudziła, warto eksperymentować z ich różnymi wersjami. Smak kotlecików z cieciorki świetnie podkreśli słodko-pikantny sos barbecue. Falafele często są także podawane z sosem tahini, powstałym na bazie sezamu.

Osoby preferujące bardziej lokalne rozwiązania, mogą postawić np. na sos jogurtowy, majonezowy czy koperkowy. Oryginalny smak nada również kotlecikom sos pomidorowy, przygotowany z przecieru pomidorowego oraz świeżych lub suszonych pomidorów.

Warto pamiętać o odpowiednim zagęszczeniu sosu – można w tym celu wykorzystać mąkę lub zmielone z młynku do kawy nasiona sezamu czy siemienia lnianego. Te dodatki  Falafel najlepiej smakuje z sosem podanym na zimno – należy więc pamiętać o jego przestudzeniu przed podaniem.

3. Burger z falafelem

Burger z falafelami może smakować równie dobrze jak tradycyjny hamburger z mięsem. Warto więc kupić lub samodzielnie upiec bułkę hamburgerową. Oprócz kotlecików z cieciorki w burgerze nie może zabraknąć warzyw – pomidorów, sałaty lodowej, papryki czy ogórka kiszonego. Nie można także zapominać o przyprawach i ulubionym sosie, musztardzie, majonezie i ketchupie. Burger z falafelem wybornie smakuje zwłaszcza do jego usmażeniu razem z serem.

Potrawa taka wyśmienicie sprawdzi się zwłaszcza podczas pikniku. Warto również przygotować ją jako przekąskę do pracy czy szkoły, a także podać do stołu w trakcie wszelkiego typu luźnych imprez. Wegetariańskie burgery powinny zasmakować dzieciom, dlatego dobrym pomysłem będzie ich przygotowanie z okazji Dnia Dziecka, urodzin czy zakończenia roku szkolnego.

4. Falafel z pieczonymi ziemniakami i surówką

Znudził ci się już tradycyjny schabowy? Możesz zastąpić go oryginalnym zamiennikiem roślinnym, jakim jest właśnie falafel. Smakuje on wybornie w towarzystwie pieczonych ziemniaczków. Ich przygotowanie nie jest niczym trudnym – wystarczy krótko podgotować ziemniaki, pokroić je na nieduże kawałki, a następnie upiec w marynacie.

Do zrobienia marynaty oprócz oliwy z oliwek warto użyć obficie przypraw – np. oregano, koperku, estragonu, tymianku, bazylii czy sproszkowanego czosnku i cebuli. Dobrze sprawdzają się także mieszanki przypraw do ziemniaków i frytek. Falafele najlepiej podać do stołu razem z surówką, np. z ogórków, pomidorów, sałaty i białej kapusty. Można również zjeść falafele razem z ziemniakami, surówką i rybą, np. pstrągiem czy łososiem.

5. Falafel z buraczkami ćwikłowymi

Smak falafeli doskonale podkreślą pikantne buraczki ćwikłowe. Aby je przygotować, należy ugotować i zetrzeć buraki na tarce o ja najmniejszych oczkach, dzięki czemu powstanie charakterystyczna papka. Do buraczków dodaje się również ocet, sok z cytryny, a także tarty chrzan. W razie potrzeby można poza tym zastosować inne ostre przyprawy, np. pieprz czy imbir. Falafele z buraczkami ćwikłowymi sprawdzą się zwłaszcza jako potrawa świąteczna.

Falafele - z czym podawać orientalne pyszności

Istnieje więc wiele różnych sposobów na to, jak jeść falafele i z czym podawać. Warto eksperymentować z różnymi rozwiązaniami, dzięki czemu ta orientalna potrawa nigdy się nie znudzi i za każdym razem będzie smakować wyśmienicie.

Pamiętaj, że podstawą dobrego smaku falafela jest odpowiednio dobrany sos, ponieważ kotleciki z cieciorki mogą wydawać się suche. Falafele dobrze komponują się także z różnego rodzaju warzywami – warto dodawać je zarówno ze względu na walory smakowe, zdrowotne, jak i estetyczne. Sprawdzą się warzywa surowe, jak i po obróbce np. piklowane warzywa. Popularnym sposobem podawania falafeli jest ich zawijanie w tortille lub pitę – czyli cienkie ciasto, najczęściej pszenne lub kukurydziane.