Nie macie pomysłu na to z czym jeść leczo? To danie jest popularne nie tylko w Polsce i na Węgrzech, ale i na Słowacji, w Austrii, w Ukrainie, Czechach i Francji. Chociaż nie w każdym kraju wygląda ono tak samo, jego nazwa pozostaje podobna. W Polsce na przykład bardzo często zawiera mięsną wkładkę, gdy na Węgrzech samo leczo jest dodatkiem do dania mięsnego. W jaki sposób przygotować tę potrawę aby smakowała najbliższym? W tym artykule znajdziecie sprawdzone porady, dzięki którym możesz mieć pewność, że danie wyjdzie fantastycznie.

Leczo to fantastyczne danie jednogarnkowe, świetne sprawdzi się, gdy potrzebne jest „czyszczenie lodówki”. Doskonałe szczególnie na wiosnę i lato, gdy w sklepach pełno jest sezonowych warzyw. Przy jego przygotowywaniu śmiało możecie wykorzystać to, co akurat wyrosło w waszym ogrodzie. Można je przyrządzić zarówno w wersji wegetariańskiej, jak i z mięsną wkładką. Dzięki dużej ilości warzyw jest niezwykle zdrowe. Powinny je jeść dzieci i dorośli, zawiera ogromne ilości składników mineralnych i witamin, które pozytywnie wpływają na organizm człowieka.

Jakie warzywa dodać do leczo?

Istnieją liczne propozycje warzyw, które doskonale pasują do leczo. Sam przepis nie jest zbyt skomplikowany. W zależności od tego, czy chcecie dodawać mięso, czy pozostaniecie przy wersji wegetariańskiej, ilość kroków w przepisie zmienia się. Z czym jeść leczo? Do bazy z pokrojonych pomidorów i różnokolorowej papryki świetnym pomysłem będzie dodanie cukinii. Warzywo to jest niskokaloryczne, nada całemu daniu odpowiedniej objętości i wyjątkowego smaku. W 100 gramach cukinia dostarcza człowiekowi zaledwie 16 kcal. Zawiera potas, magnez, jest lekkostrawna.

Kolejnym wartościowym warzywem, które koniecznie warto dodać do leczo, jest cebula. Podsmażona na odrobinie masła zapewni daniu nutę słodyczy. Jeżeli na patelnię dodacie odrobinę cukru, pomoże to w karmelizacji. Sama cebula jest doskonałym źródłem siarki, magnezu, żelaza, potasu, wapnia, a także witamin z grupy B,C,K,E,A i błonnika pokarmowego. Do leczo zwykle wykorzystuje się cebulę zwyczajną. Ma dużo związków siarki, stąd jej ostry smak i zapach. To dzięki niej danie zyskuje wyjątkowy aromat.

Jakie przyprawy pasują do leczo?

Jeżeli potrzebujecie porady, jakie przyprawy pasują do leczo,już radzimy. Aby potrawa zyskała ciekawego, a przy tym intensywnego smaku, warto pokusić się o dodanie całej mieszanki przypraw. Z czym jeść leczo? Najpopularniejsze z nich to:

  • słodka papryka
  • czosnek
  • tymianek
  • czosnek niedźwiedzi
  • oregano
  • bazylia
  • ziele angielskie
  • liść laurowy

Dodatkowo, jeżeli przygotowujecie leczo z cukinią, możecie pokusić się o dodanie kilku listków świeżej mięty i odrobiny soku z cytryny. Dzięki temu nadacie daniu świeżości i lekkości. To posiłek idealny na lato!

Jednym z sekretów na przepyszne leczo jest dodanie nieco leśnych grzybów, a także owoców jałowca. Tradycyjne węgierskie leczo zawierać będzie kminek i kolendrę. Jeśli do całości dodacie kilka ziaren gorczycy, podkreślicie smak potrawy. Nie bójcie się eksperymentować i próbować nowych, nieoczywistych połączeń. Pamiętajcie, że gdy leczo jest zbyt kwaśne, świetnym pomysłem będzie dodanie do niego szczypty cukru. W ten sposób smak stanie się bardziej wyważony, a kwaśność pomidorów zniknie.

Z czym podawać leczo?

Nie macie pomysłu na to z czym jeść leczo? W tradycyjnej kuchni węgierskiej podaje się je na głębokim talerzu, w towarzystwie langoszy lub pieczywa. W Polsce występuje duża dowolność, a leczo można zjeść praktycznie ze wszystkim. W niektórych domach podaje się je wraz z makaronem lub ryżem, gdzie indziej wybiera się różne rodzaje kaszy. Leczo można w takim przypadku potraktować jako gęsty sos, a dodatek mięsa to świetne źródło białka.

Jedną z pyszniejszych propozycji jest podanie go z pieczonymi ziemniakami. Dodajcie do nich oliwy z oliwek, natrzyjcie ziołami i wsadźcie do piekarnika. Chrupiąca skórka będzie doskonale komponowała się z miękkimi warzywami i gęstym sosem. Leczo równie dobrze pasuje do wszelkich kotletów ziemniaczanych, a także placków. Odpowiednie będą wersje zarówno wegetariańska, jak i z mięsnym dodatkiem. Te i inne propozycje warto wykorzystać w swojej kuchni!

Jakie napoje pasują do leczo?

Do tej węgierskiej potrawy warto podać nie tylko pieczywo, ale również pyszny, orzeźwiający napój. Przyda się on szczególnie, jeżeli leczo przygotowane przez ciebie jest nieco ostrzejsze. Do leczo z cukinią, które jest lekkie i sycące, podajcie zimną lemoniadę, przygotowaną własnoręcznie. Nasyci ona pragnienie, a jej smak będzie świetną przeciwwagą dla leczo.

W gorące dni podać możecie również mrożoną herbatę. Zielona z dodatkowymi listkami mięty z pewnością zachwyci najbliższych. W chłodny dzień warto zadbać o rozgrzewające napoje, takie jak herbata, bądź grzaniec. Aromatyczne, z korzennymi przyprawami, cynamonem, goździkami i skórką z pomarańczy pasują do leczo wyśmienicie. Obowiązkowo do grzańca dodajcie odrobinę imbiru oraz gałkę muszkatołową. Podkreśli smak jak nic innego!