Marzy wam się śniadaniowy omlet, który jest lekki i puszysty jak chmurka? Ten z poniższego przepisu sam rozpływa się w ustach, a dodatkowo rośnie tak wysoki, że dosłownie wychodzi z patelni. Cały sekret tkwi tylko w 1 składniku i odrobinie cierpliwości, ale dla takiego efektu zdecydowanie warto poświęcić każdą minutę. Koniecznie spróbujcie, a dopiero wtedy sami zrozumiecie fenomen tego dania.

Jak zrobić puszysty omlet?

Omlet na słodko czy słono to szybki pomysł na śniadanie. Ten idealny powinien być jednak puszysty, delikatny i pięknie wyrośnięty, a nie zawsze udaje nam się osiągnąć taki efekt. Zwykle sekret tkwi w ubijaniu piany z białek i dodatku proszku do pieczenia, bo właśnie tak powstaje omlet biszkoptowy, ale okazuje się, że puchaty i wysoki jajeczny placek można też zrobić inaczej. Wystarczy wybrać inny przepis niż zwykle i dodać do podstawowych składników odrobinę drożdży. Tak przygotowany omlet drożdżowy rośnie jak szalony, a dodatkowo pachnie i smakuje jak pyszne ciasto. 

Sam przepis na omlet z drożdżami nie jest skomplikowany, ale wymaga cierpliwości, bo zarówno zaczyn, jak i gotowe ciasto drożdżowe trzeba odstawić w ciepłe nieprzewiewne miejsce na trochę czasu. Jedyne, o czym musicie tu pamiętać, to wcześniejsze wyciągnięcie jajek, mleka i drożdży z lodówki, bo wszystkie składniki muszą mieć temperaturę pokojową. Mleko można nawet lekko podgrzać, ale uważajmy, aby nie nagrzać go zbyt mocno, bo gorący płyn zniszczy drożdże i z wyrośniętego omletu nici. 

omlet drożdżowy przepis

Źródło: Getty/iStock

Prosty przepis na omlet drożdżowy

Składniki:

  • 2 duże jajka w temperaturze pokojowej,
  • 5 g świeżych drożdży,
  • odrobina letniego mleka,
  • 3 łyżki mąki pszennej,
  • 2 łyżeczki cukru.

Przygotowanie:

Drożdże rozcieramy cukrem, letnim mlekiem i 1 łyżką mąki. Tak przygotowaną mieszankę odstawiamy na 15 minut w ciepłe miejsce. Po tym czasie do zaczynu dodajemy jajka oraz resztę mąki i łączymy całość na jednolite ciasto. Gotową masę przykrywamy czystą ściereczką i ponownie odstawiamy w ciepłe miejsce, tym razem na 30 minut.

Gotową masę wylewamy na rozgrzaną, natłuszczoną patelnię i przykrywamy pokrywką. Omlet drożdżowy smażymy na średniej mocy palnika przez około 3 minuty z każdej strony.

Omlet drożdżowy - dodatki

Tak przygotowany omlet drożdżowy smakuje pysznie sam w sobie, ale jeśli lubicie śniadania na bogato, możecie dorzucić do ciasta rodzynki, szczyptę cynamonu lub posiekaną czekoladę. Z kolei na wierzch gotowego omleta doskonale pasuje kleks śmietany lub jogurtu naturalnego ​​​​​​oraz ulubione powidła, konfitury lub dżem. Do posmarowania drożdżowego placka świetnie sprawdzi się też domowa nutella ze śliwek lub masło orzechowe.