Gulasz to tradycyjne węgierskie danie, które doczekało się wielu wariacji na jego temat. Składa się ono w głównej mierze z mięsa, z którego w trakcie gotowania wytwarza się esencjonalny, gęsty sos. Towarzyszą mu pyszne warzywa, a danie to serwować można z wybranym dodatkiem. Jest to świetna propozycja na obiad czy pożywną kolację dla całej rodziny.

Gulasz nie jest skomplikowany w przygotowaniu, jednak warto pamiętać przy tym o kilku elementach. Jakie mięso na gulasz będzie najlepsze? Jak je kroić, i jak przyrządzić, aby było ono miękkie i rozpływające się w ustach? Co warto dodać do gulaszu, zarówno jeśli chodzi o warzywa, jak i przyprawy, by był on smakowity i aromatyczny? Stosując się do naszych rad będziecie w stanie przygotować gulasz niczym z węgierskiej restauracji. Gulasz to przepyszne danie, z którym jest w stanie poradzić sobie każdy – zapoznajcie się z treścią niniejszego artykułu, by dowiedzieć się, jak przyrządzić tę potrawę.

Jakie mięso nadaje się na gulasz?

Jakie mięso na gulasz wybrać? Gulasz to danie, które najbardziej kojarzy się z wołowiną. Jest to mięso, które samo w sobie ma esencjonalny, intensywny smak, w związku z czym nie wymaga zbyt wielu dodatków, aby powstała z niego pyszna potrawa. Nierzadko gulasz przyrządza się także z mięsa wieprzowego. Ten rodzaj mięsa jest nieco tańszy niż wołowina, jednak łatwiejszy w przygotowaniu. Wielu kucharzy przygotowując gulasz stawia na mieszankę obydwu tych rodzajów mięs.

Możliwe jest także przyrządzenie gulaszu drobiowego. Białe mięso samo w sobie nie ma zbyt wiele smaku, jednak znakomicie wchłania smaki z pozostałych składników, które wrzucimy do gulaszu. Gulasz drobiowy to także najbardziej lekka i dietetyczna wersja gulaszu, która często przypada do gustu dzieciom. Gulasz węgierski występuje w gruncie rzeczy w kilku odmianach, które różnią się właśnie rodzajem mięsa użytego do jego przygotowania. Może być to zatem nie tylko wołowina, lecz także cielęcina, baranina, mięso królicze, dziczyzna, czy nawet mięso z ryby.

Co ciekawe, osoby niejedzące mięsa również chętnie jedzą gulasz, używając roślin strączkowych o wysokiej zawartości białka jako zamiennika mięsa. Interesującą alternatywę stanowi także seitan, produkt świetnie imitujący mięso. Gulasz przygotowany przy użyciu tych składników może być nieco inny, niż ten tradycyjny, jednak za to właśnie kochamy świat kuchni – eksperymenty i wielką różnorodność!

Z jakiej części mięsa robi się gulasz?

Co jest potrzebne do gulaszu? W wersji tradycyjnej, mięsnej, będzie to oczywiście mięso. Szukając odpowiedniego kawałka mięsa na gulasz nie musicie szukać wcale wśród najszlachetniejszych partii wołu czy wieprzowiny. Wręcz przeciwnie – na gulasz najlepiej nadają się tłustsze i bardziej kruche części mięsa. Z jakiego mięsa robi się sos? Mięso w gulaszu ulega długiemu procesowi duszenia, toteż nawet przerastające je włókna czy tłuszczyk nie są niczym niepożądanym. W trakcie gotowania rozgotują się, i wytrąci się z nich bardzo smaczny, zawiesisty sos. Jeśli chcecie go uzyskać, postawcie na mięso z odpowiednią zawartością tłuszczu.

W przypadku mięsa wołowego dobrze stawiać na na łopatkę, szynkę, czy pręgę. Nierzadko wybiera się także tłustą karkówkę wołową, która po ugotowaniu staje się bardzo mięciutka. Jeśli chodzi o drób, do gulaszu polecamy udka kurze lub indycze. Pierś drobiowa również się nada, jednak zawiera w sobie bardzo małą ilość tłuszczu, przez co mięso może wyjść nieco suche. Gulasz wieprzowy najczęściej przygotowuje się z kolei z łopatki i szynki, chociaż niektórzy stawiają też na karkówkę.

W przypadku gulaszu znaczenie ma jednak nie tylko mięso. Bardzo ważny element stanowią także aromatyczne przyprawy i dodatki warzywne. Do gulaszu warto dodawać takie składniki, jak:

  • Czerwona papryka,
  • Marchew,
  • Cebula,
  • Czosnek.

W przypadku przypraw przydadzą się:

  • Mielona słodka i ostra papryka,
  • Liść laurowy,
  • Ziele angielskie,
  • Sól i pieprz.

To właśnie soki wypływające z mięsa w połączeniu z pozostałymi smakami składają się na pyszny, gęsty sos, którym polać można wybrane dodatki do gulaszu, takie jak kasza czy ziemniaki.

Jak kroić mięso na gulasz?

Jakie mięso na gulasz będzie najbardziej odpowiednie, a dokładniej, jak pokrojone? Technika krojenia mięsa również jest istotną częścią przygotowywania gulaszu. Uprzednio wybrany kawałek mięsa należy dokładnie umyć i wysuszyć, po czym oczyścić z wystających włókien, czy zbędnych części tłuszczyku. Nóż, którym mamy zamiar kroić mięso, powinien być dobrze naostrzony, tak aby go nie szarpał, lecz dokładnie kroił.

Samo krojenie mięsa nie jest zbyt skomplikowane, jednak należy pamiętać, aby każdy z kawałków mięsa był mniej więcej tych samych rozmiarów. Mowa tu o kawałkach wielkości 1,5×1,5 cm, czy 2×2 cm. Każda cząstka powinna być idealna na jednego kęsa. Jeśli do przygotowania gulaszu używamy mięsa wołowego, musimy przykuć uwagę do tego, aby kroić je w poprzek włókien. Dzięki temu nasze mięso po późniejszej obróbce termicznej będzie miękkie i soczyste. W przypadku innych rodzajów mięsa, niż wołowina, krojenie wzdłuż czy w poprzek włókien nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Starajmy się jednak, aby mięso było pokrojone równomiernie, i oczyszczone ze zbędnych ścięgien czy kostek.

Jak sprawić, żeby mięso było miękkie?

Jakie mięso na gulasz będzie odpowiednio miękkie? Jak już wspominaliśmy, jednym z kluczy do sukcesu jest tu zawartość tłuszczu, który wytopi się w trakcie procesu duszenia. Ważne jest także to, aby każdy kawałek mięsa obsmażyć dokładnie z każdej strony, tak aby jego powierzchnia była zamknięta. Dzięki temu będzie ono bardziej esencjonalne, jego środek pozostanie mięciutki, a samo mięso nie ulegnie wysuszeniu. Obsmażone mięso zalewa się gorącą lub chociaż ciepłą wodą. Zimna woda może wpłynąć negatywnie na stopień miękkości mięsa.

Kolejnym istotnym aspektem jest moment, w którym solimy mięso. Kardynalnym błędem jest jego posolenie przed uduszeniem, ponieważ sól może sprawić, że będzie ono znacznie twardsze. Gulasz soli się wtedy, gdy mięso zostanie już ugotowane.

W przypadku wołowiny należy bezwzględnie pamiętać o odpowiednim pokrojeniu, to znaczy w poprzek włókien mięsa. Jeśli pokroimy je wzdłuż włókien, może ono wyjść twarde i trudne do pogryzienia, co jest chyba największą zmorą każdego nieudanego gulaszu.

Co ciekawe, istnieją także rozmaite triki na to, aby wpłynąć na kruchość gulaszowego mięsa. Niektórzy kucharze w trakcie jego obsmażania dodają do niego niewielkich ilości czerwonego wina bądź wódki. Alkohol tak jak w przypadku innych potraw wyparowuje w procesie gotowania, lecz sprawia, że mięso jest delikatniejsze, i podkreśla jego szlachetny smak.

iStock