Ryż, szczególnie o dużej zawartości skrobi (krótkoziarnisty i biały), bardzo łatwo rozgotować. Wystarczy się zagapić i potrzymać go na kuchence nieco dłużej niż zwykle. Istnieją jednak dania, do których taki ryż jest mile widziany lub wręcz niezbędny. Jeśli nie planujecie ich przygotowywać, jest też sprytny sposób na rozwiązanie tego problemu. Zobaczcie, jak szybko uratować rozgotowany ryż.

Co zrobić z rozgotowanego ryżu?

Ryżowa „paciaja” ma neutralny, delikatny smak. Z wdzięcznością przyjmie ona wszystkie przyprawy, jakimi go doprawicie. Kleistość i łagodny smak ryżu daje mnóstwo możliwości. Z przyprawionego, rozgotowanego ryżu możecie ulepić pyszne kuleczki z dodatkiem sera, mąki i bułki tartej (które wchłoną nadmiar wody). Takie kulki wystarczy obtoczyć dodatkowo w bułce tartej i wrzucić na gorący tłuszcz lub gorącą patelnię. Z takiej masy możecie też uformować kotlety. Do tego dodajcie szybką, wyrazistą surówkę z pora i już - cały obiad gotowy. Ziemniaków już nie trzeba. Kotlety ryżowe są wystarczająco sycące. 

Rozgotowany ryż możecie też wzbogacić startymi jabłkami i cynamonem. Ryż z jabłkami podawajcie ze śmietaną i cukrem lub zapieczcie pod pianą bezową z białek. Będzie on też jednym z głównych składników gęstej zupy ryżowej (tzw. koreańskiej congee) - kleiku na rozgrzewającym bulionie mięsnym, z dodatkiem mięsa i grzybów. Ryżową papkę możecie też zmiksować lub ubić tłuczkiem do ziemniaków na budyń ryżowy. Trzeba go tylko doprawić - nie tylko cukrem. Pasować będzie też cukier waniliowy czy esencja waniliowa, ale też przyprawa do piernika, cynamon oraz mielony kardamon, pistacje i woda różana. Po przygotowaniu ostudźcie ryż i na 2 godziny przed podaniem włóżcie do lodówki, by stał się gęstszy. 

Jak uratować rozgotowany ryż? 

Jeśli zależy wam na sypkich ziarenkach, sprawdźcie ten sposób. Do garnka z rozgotowanym właśnie ryżem włóżcie kromkę chleba (najlepiej tostowego, jest chłonny jak gąbka) i lekko przyciśnijcie. Chleb wchłonie nadmiar wody z ryżu. Następnie przemieszajcie ryż i powtórzcie zabieg - aż do skutku. Wykorzystać możecie również czerstwy chleb, który odkładacie do zrobienia kotletów mielonych. Wysuszony chleb trzeba będzie podociskać do ryżu nieco dłużej, ale sposób również zadziała.