Naturalny miód jest bardzo często wykorzystywany przez nas w kuchni. Jednak długo nieużywany miód krystalizuje się, przez co ciężko go dodać do jakiejkolwiek żywności lub nawet do napojów, takich jak herbata. Można taki miód rozpuścić, jednak trzeba uważać, aby się nie stracił swoich właściwości. Jak rozpuścić miód tak, aby utrzymał świeżość? Zapraszamy do lektury!

Jednym z najczęściej używanych przez nas składników, który ma poprawić smak potrawy lub napoju, poprzez dodanie nieco słodkości jest naturalny miód. Jednak bardzo często może się zdarzyć, że długo nieużywany miód po prostu się krystalizuje, co skutecznie uniemożliwia dodanie go podczas przygotowywania posiłku. Naturalny miód może się szybko popsuć, szczególnie kiedy niepoprawnie się go rozpuszcza. Tego problemu nie doświadczycie, kupując sztuczny miód, którego jednak nie polecamy. Nie ma nic wspólnego z naturalnym miodem, a i jego smak pozostawia wiele do życzenia. Jak rozpuścić miód naturalny, który się skrystalizował? Nie jest to zadanie trudne, ale wymaga sporej cierpliwości, ponieważ zbyt szybkie rozpuszczenie może go całkowicie zepsuć.

Jak rozpuścić miód, żeby zachował właściwości?

Skrystalizowany miód może być ogromnym problemem w momencie, kiedy chcecie ugotować potrawę z kuchni azjatyckiej. Miód wykorzystuje się, chociażby w przygotowywaniu kurczaka Teriyaki, jednak nie może być to miód skrystalizowany. Poprawnie rozpuszczony miód zachowa swoją świeżość oraz wszystkie substancje odżywcze. Jak upłynnić miód? Istnieje kilka różnych sposobów, dzięki którym zmienicie stan miodu ze stałego w ciekły. Spośród nich można wyróżnić przede wszystkim upłynnianie za pomocą:

  • Mikrofalówki,
  • Podgrzanej wody,
  • Piekarnika,
  • Alkoholu.

Pamiętajcie, że pośpiech w tym przypadku jest niezwykle złym doradcą, ponieważ nieodpowiednia temperatura może sprawić, że miód zwyczajnie straci wszystkie swoje cenne właściwości. Jak rozpuścić skrystalizowany miód za pomocą powyższych przyrządów/rzeczy? Już spieszymy z wyjaśnieniem.

Jak rozpuścić miód w mikrofalówce?

Rozpuszczanie miodu za pomocą mikrofalówki nie należy do metod, które poleciliby najwięksi kucharze świata, ale kiedy wam się spieszy, może okazać się to idealny sposób. Zajmuje on bowiem niewiele ponad trzy minuty, gdzie w innych przypadkach potrzebujecie nieco więcej czasu. Jak rozpuścić miód za pomocą mikrofalówki? Jest to naprawdę prosty sposób, ale musicie się liczyć z tym, że zbyt długie przetrzymanie miodu w mikrofalówce może skutkować utraceniem niektórych właściwości „płynnego złota”. Słoiczek ze skrystalizowanym miodem wystarczy włożyć do mikrofalówki (pamiętajcie o zdjęciu wieczka, ponieważ może dojść do zwarcia) i ustawić mikrofalę na grzanie, które ma trwać około 2-3 minuty. Ważne jest, aby ustawić moc urządzenia na najniższą. Dlaczego? Miód jest niezwykle delikatnym składnikiem, który traci niektóre właściwości już przy temperaturze około 40°C.

Jak rozpuścić miód w wodzie?

Upłynnianie miodu w wodzie nie należy do najkrótszych procesów, ponieważ potrzebujecie do tego podgrzać wodę i przez dłuższy czas trzymać słoiczek z miodem w garnku. Pierwszym krokiem jest nagrzanie wody w pojemnym garnku, jednak należy pamiętać, że woda nie może się zagotować – jak wyżej wspomnieliśmy, miód traci swoje właściwości już przy temperaturze 40°C. Łatwo więc przez chwilę nieuwagi zaprzepaścić cały proces. Gdy umieściliście słoiczek w garnku z wodą możecie zostawić go na jakiś czas, ale pamiętajcie, aby regularnie kontrolować stan roztapiania i mieszać całość łyżką.

Miód rozpuszczany w wodzie będzie gotowy do spożycia po kilku godzinach (wszystko to zależy od pojemności słoika). Bez wątpienia nie jest to sposób dla osób, którym zależy na czasie, ale na pewno, dzięki niemu utrzymacie wszystkie właściwości odżywcze i świeżość miodu. Warto również podgrzewać słoik z miodem bez wieczka, ponieważ ciepło, które unosi się do góry, może spowodować nagromadzenie się ciśnienia pod przykrywką.

Jak rozpuścić miód w piekarniku?

Jest to kolejny sposób (niestety równie czasochłonny co rozpuszczanie w wodzie), dzięki któremu skutecznie rozpuścicie miód. Upłynnianie miodu za pomocą piekarnika jest bardzo bezpieczne, a to ze względu na możliwość ustawienia dokładnej temperatury, która nie będzie zagrażać właściwościom „płynnego złota”. Więc jak rozpuścić miód za pomocą piekarnika? Sprawdzony sposób wymaga rozgrzania piekarnika do około 40°C (oczywiście lepiej, żeby było to nieco poniżej tej temperatury – wtedy będziecie mieć pewność, że miód nie utraci swoich właściwości). Słoik z miodem należy pozostawić w piekarniku na okres około 4-5 godzin. Na pewno nie jest to sposób dla osób niecierpliwych, ale jest on niezwykle skuteczne, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że miód nie stracił swoich właściwości. Warto również ściągnąć wieczko słoika i piekarnik nastawić na grzałkę dolną oraz górną, dzięki czemu równomiernie rozpuścicie miód.

Jak rozpuścić miód w alkoholu?

Jest to proces niezwykle czasochłonny, ale można go skutecznie przyspieszyć i to za pomocą powyższych sposobów. Oczywiście skrystalizowany miód rozpuści się w spirytusie, ale do tego będzie potrzebne co najmniej kilka dni, dlatego o wiele lepszym wyjściem będzie wcześniejsze upłynnienie skrystalizowanego miodu. Płynny miód o wiele łatwiej połączy się z alkoholem. Można wtedy już bez przeszkód przygotować nalewki na bazie miodu.