Miód to jeden z najczęściej fałszowanych produktów na świecie. Musimy więc uważać, gdyż producenci często próbują sprzedawać mieszankę cukru i wody za cenę naturalnego pierwowzoru. Jak sprawdzić, czy miód nie jest oszukany? Jest na to banalnie prosty sposób. Sprawdźcie tę metodę i czym prędzej zweryfikujcie zawartość waszych słoików. 

Jak rozpoznać miód z cukrem? Wystarczy 1 zapałka

Aby zweryfikować zawartość słoika, wystarczy zrobić "test zapałki", czyli po prostu sprawdzić, czy miód się pali. Ten prosty i szybki trik jednoznacznie wskaże, czy mamy do czynienia z prawdziwym produktem, czy z tańszą podróbką. Musimy tylko zamoczyć zapałkę w miodzie i spróbować podpalić ją jak zwykle. Naturalny miód jest łatwopalny, więc jeśli zapałka nie zajmie się ogniem, to znak, że kupiliśmy sztuczny zamiennik

Czy prawdziwy miód rozpuszcza się w wodzie?

Jeśli nie macie pod ręką zapałek, a chcecie zweryfikować, co kupiliście, możecie zastosować inną prostą metodą. Wiarygodnym testem jest także zwykłe rozpuszczenie miodu w wodzie. Sztuczny miód natychmiast się rozpuszcza, podczas gdy ten prawdziwy wymaga dość długiego i intensywnego mieszania

Jak miód spływa z łyżeczki?

Kolejny sprytny sposób na rozpoznanie dobrego miodu polega na sprawdzeniu, jak spływa on z łyżeczki. Jeśli po opuszczeniu sztućca w dół, słodzidło spływa z łyżeczki stałym strumieniem, to jest to prawdziwy produkt. Jeśli natomiast struga miodu ciągle się "rwie", to niestety mamy w słoiku podróbkę.

Kiedy krystalizuje się miód?

Ostatnią przydatną wskazówką na rozpoznanie jakości miodu jest zwrócenie uwagi na jego konsystencję. Prawdziwy miód dość szybko się krystalizuje, a ten sztuczny długo pozostaje płynny. Warto więc uważnie obserwować, co dzieje się z zawartością słoika podczas przechowywania.

Dlaczego miód drapie w gardle?

Jeśli dobrze znacie smak i zapach prawdziwego miodu, to nie potrzebujecie żadnych specjalnych trików, aby go rozpoznać. Ci, którzy regularnie spożywają to złociste słodzidło, doskonale wiedzą, że naturalny produkt na początku daje uczucie słodkości, ale zaraz potem lekko szczypie w język i delikatnie drapie w gardle. Poza tym, kiedy rozpuszcza się w buzi, uwalniają się z niego owocowe i kwiatowe aromaty. Z kolei jedząc sztuczną podróbkę, nie poczujemy żadnego z tych zjawisk, a jedynie mocne uderzenie gwałtownej słodyczy.