Herbata z miodem czy twarożek z jego dodatkiem to prawdziwe rarytasy, nie tylko dla podniebienia, ale i dla całego organizmu. Wiele mówi się o wartościowych właściwościach tego płynnego słodzidła, ale czasem przez drobny błąd możemy je utracić. Wystarczy chwila nieuwagi i zawarte w nim składniki mogą zupełnie zniknąć, dlatego trzeba zwrócić uwagę na kilka szczegółów. Zobaczcie, jak jeść miód, aby zachować wszystko to, co w nim najcenniejsze. 

Co daje łyżka miodu dziennie?

Zanim przejdziemy do tego, jak jeść miód, zacznijmy od podstaw, czyli korzyści, jakie daje nam ten produkt. Nie każdy bowiem wie, co daje codzienne jedzenie miodu, a okazuje się, że taki składnik w jadłospisie działa zarówno na zdrowie, urodę, jak i samopoczucie. Już od wieków wykorzystywało się to słodzidło w medycynie naturalnej, gdyż miód zawiera cenne enzymy, aminokwasy, minerały i witaminy. Tak bogaty skład sprawia, że miód ma wiele cennych właściwości:

  • wzmacnia odporność organizmu,
  • działa antybakteryjnie i przeciwbólowo,
  • zmniejsza stany zapalne,
  • łagodzi ból gardła i kaszel,
  • wspomaga pracę wątroby,
  • wspomaga gojenie się ran,
  • poprawia trawienie,
  • pozytywnie wpływa na pracę jelit i łagodzi zaparcia,
  • wspiera pracę serca,
  • działa uspokajająco i ułatwia zasypianie,
  • nawilża skórę.

miód właściwości

Źródło: Getty/iStock

Jak przechowywać miód, aby nie stracił cennych właściwości?

Jeśli chcecie skorzystać z powyższych korzyści, musicie jednak odpowiednio przechowywać miód, bo inaczej pozbawicie do tego, co w nim najcenniejsze. Pamiętajcie więc, że słoik z tym produktem powinien stać w suchym i zacienionym miejscu o temperaturze między 8 a 18 stopni.

Drugą niezwykle ważną kwestią jest odpowiedni pojemnik. Zwykle kupujemy miód w szklanych słoikach i to właśnie one są najlepszym wyborem. Jeśli jednak decydujecie się na miód w plastikowej butelce, sprawdźcie, czy jest ona wykonana z wysokiej jakości sztucznego tworzywa. Złym pomysłem będzie natomiast przelewanie miodu do metalowych naczyń, gdyż w takich warunkach słodzidło się utlenia i traci nie tylko cenne właściwości, ale i nabiera również nieprzyjemnego metalicznego posmaku. 

Koniecznie trzeba też zadbać o szczelne zamknięcie naszego pojemnika z miodem, gdyż otwarty szybko chłonie wszystkie inne zapachy. Co ciekawe, liczy się jednak nie tylko to, jak go przechowujemy, ale również to, czym nabieramy ten produkt ze słoiczka. 

Czy można używać metalowej łyżki do miodu?

Często podkreśla się to, że miodu nie powinno się nabierać metalową łyżką, gdyż jego kwaśny odczyn miałby powodować reakcję z tym tworzywem i prowadzić do korozji. Okazuje się jednak, że jest to mit, który nie ma żadnego naukowego potwierdzenia, dlatego bez obaw można go nabierać w ten sposób. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, jest to, żeby nie wkładać oblizanej łyżki znów do słoiczka, gdyż enzymy z naszej śliny przyspieszają psucie się miodu.