Historia syropu klonowego sięga czasów prekolumbijskich. Północnoamerykańscy Indianie wytwarzali ten specjał na długo przed przybyciem Europejczyków. Dla rdzennych mieszkańców ameryki zbiór soku klonowego był uświęconym rytuałem. Nie bez przyczyny – plony pojawiały się wraz z pierwszą wiosenną pełnią Księżyca, która w indiańskiej tradycji jest świętym czasem. Dzisiaj syrop klonowy jest popularny na całym świecie, doceniany za niezwykle głęboki, ale i delikatny smak oraz słodycz. Co zrobić, gdy chcemy go użyć, a nie mamy w domu? Oto najlepsze alternatywy dla syropu klonowego

Czym jest syrop klonowy?

Czym właściwie jest syrop klonowy? Pod tą nazwą kryje się płynna substancja pozyskiwana z pni klonów. Ma bursztynowy kolor i intensywnie słodki smak. Dzisiaj uważa się, że ten niezwykły specjał pochodzi z Kanady i to właśnie ten kraj jest jego największym producentem. Największe spożycie syropu przypada natomiast na Stany Zjednoczone. 

Produkcja syropu klonowego rozpoczyna się od pozyskania soku z pni drzew – klonu cukrowego (Acer saccharum), klonu czarnego (Acer nigrum) i klonu czerwonego (Acer rubrum). Rzadziej do produkcji syropu używa się innych gatunków klonu. Z jednego pnia można pozyskać ok. 2 l soku, charakteryzującego się wysoką zawartością cukru. W dalszej kolejności sok poddawany jest obróbce termicznej w celu odparowania nadmiaru wody. Jeżeli sok będzie gotowany za krótko, finalny produkt nie uzyska odpowiedniej konsystencji. Zbyt długi czas gotowania doprowadzi do skrystalizowania produktu. Zazwyczaj 20-50 l soku uzyskuje się 1 l syropu. Finalnym etapem produkcji jest przesączanie. Zabieg ten służy usunięciu jabłczanu wapnia, kryształów cukru i innych substancji, których obecność uniemożliwia uzyskanie gładkiej tekstury syropu. 

Syrop klonowy w kuchni

Słodki smak syropu klonowego jest zasługą dużej zawartości naturalnej sacharozy w produkcie. Należy jednak podkreślić, że nie brakuje w nim także cennych minerałów i witamin, w które powinien obfitować każdy prawidłowo skomponowany jadłospis. To właśnie dlatego syrop klonowy często jest wybierany jako substytut cukru i innych substancji słodzących, naturalnych lub syntetycznych. Dodany do herbaty lub kawy, wprowadza przyjemnie słodki smak i oryginalne nuty. W tym miejscu warto wspomnieć, że produkt ten świetnie nadaje się też do słodzenia koktajli i drinków.

W swojej ojczyźnie ten oryginalny produkt zasłynął przede wszystkim jako słodka polewa do amerykańskich naleśników (pancakes). W tym miejscu należy jednak wspomnieć, że tak samo skutecznie podkręca smak naleśników przygotowanych według polskiej receptury. Można też stosować go jako polewę do racuchów, gofrów, tostów i wszelkich deserów, przede wszystkim ciast i lodów. 

Syrop klonowy doskonale sprawdza się jako dodatek do jogurtu, owsianki i płatków kukurydzianych. W wielu przepisach pojawia się też jako składnik sałatek, sosów i marynat. 

Najlepsze zamienniki syropu klonowego

Prawdziwy syrop klonowy składa się wyłącznie z naturalnych składników. Ma słodki, oryginalny smak, który nie jest łatwy do odtworzenia przez zastosowanie alternatywnych produktów spożywczych. Na szczęście istnieją zamienniki, które w kuchni sprawdzą się niemal tak samo dobrze. Co zamiast syropu klonowego? Narodowy przysmak Kanady jest produktem naturalnym, więc właśnie w tej grupie należy szukać najlepszych substytutów.

Miód zamiast syropu klonowego

Słodycz płynąca wprost z natury? Oczywiście, miód! Wymieniając najlepsze zamienniki syropu klonowego, nie można pominąć tego produktu. Jego cenne właściwości były znane już w czasach starożytnych. Nie sposób nie docenić także bogatego smaku tego produktu. Dla wielu osób herbata z miodem stanowi obowiązkowy poranny starter. Miodek wyśmienicie smakuje też na tostach lub naleśnikach, a dodany do marynaty nadaje karmelowy charakter grillowanym mięsom.

Syrop daktylowy zamiennikiem syropu klonowego? 

Kolejnym smakowitym zamiennikiem syropu klonowego jest syrop daktylowy. Powstaje ze specjalnie wyselekcjonowanych daktyli. Charakteryzuje się ciemnym kolorem i kleistą konsystencją. Jest słodki, ale nie tak bardzo jak syrop klonowy. Przypadnie więc do gustu wszystkim osobom, dla których narodowy produkt Kanady jest nieco zbyt intensywny.

Syrop daktylowy sprawdza się jako słodka polewa do deserów – lodów, ciast, ciasteczek, gofrów i deserów. Można polewać nim naleśniki, tosty i racuchy. Jest też cennym składnikiem śniadaniowych klasyków – owsianek, płatków kukurydzianych i owocowych koktajli. Ciekawostka: w krajach arabskich syrop daktylowy jest uważany za afrodyzjak. 

Syrop z agawy może zastąpić syrop klonowy

Kolejny produkt, który w kuchni może zastąpić syrop klonowy, jest pozyskiwany z agawy – występującej na północnoamerykańskich terenach pustynnych rośliny, nieco przypominającej aloes. Pod względem koloru i konsystencji przypomina nieco miód. Jest wyjątkowo słodki, wyraźnie słodszy niż cukier. 

Ten produkt przypadnie do gustu wszystkim, dla których syrop klonowy jest przede wszystkim zdrowszym zamiennikiem buraczanego cukru. Syrop z agawy doskonale nadaje się do słodzenia napojów (zarówno gorących, jak i zimnych). Z jego pomocą przygotujecie pyszne, słodkie desery i znakomite domowe wypieki. Bez problemu można dodać go do owsianki lub płatków śniadaniowych. Może być użyty także jako polewa.

Świetna alternatywa dla syropu klonowego – syrop kukurydziany

Ostatnim zamiennikiem na naszej liście jest syrop kukurydziany, nazywany też syropem glukozowo-fruktozowym. Wyrabiany ze skrobi kukurydzianej, składa się głównie z glukozy. Produktem finalnym jest bezbarwna lub jasnożółta płynna substancja, dość rzadka i niezbyt kleista. 

Syrop kukurydziany jest nieco mniej słodki od klonowego odpowiednika. Może być stosowany jako zamiennik cukru w zimnych i gorących napojach. Sprawdza się jako dodatek do deserów i wypieków. Pasuje do naleśników i racuchów. Warto wspomnieć, że produkt ten nie ulega krystalizacji, więc jest świetnym wyborem do potraw smażonych i pieczonych, których smak chcecie przełamać odrobiną słodyczy. Eksperci jednak przestrzegają przed nadmiernym jego spożywaniem – syrop glukozowo-fruktozowy to nie zawiera witamin czy minerałów jak np. miód, a jedynie ogromną ilość pustych kalorii.