Hamburgery to popularny fastfoodowy przysmak, który może mieć również domowe oblicze. Jak przyrządzić dobre hamburgery? Pierwsze, co musimy zrobić, to zaopatrzyć się w dobrej jakości mielone mięso, odpowiednie pieczywo i kilka drobnych dodatków. Co ciekawe, hamburgery możemy zrobić na kilka różnych sposobów, przy czym każdy z nich będzie nawiązywał do innej tradycji kulinarnej.

Błędy podczas przyprawiania hamburgerów

Hamburgery lubi każdy, jednak te gotowe nie należą do najzdrowszych dań, toteż warto zacząć przyrządzać je samodzielnie. Skorzysta zarówno nasze podniebienie, jak i zdrowie. Kluczowa kwestia przy robieniu hamburgerów to odpowiednie przyprawienie mięsa i dobór dodatków. Jak przyprawić mięso na hamburgery, żeby nie powielać popularnych błędów i jakie inne zasady warto uwzględnić na wzór szefów kuchni? Szczegóły poniżej.

Bułki odgrywają w hamburgerach ważną rolę, więc powinniśmy zwrócić uwagę na ich jakość i rozmiar. Pieczywo powinno być świeże, dość miękkie i zbite, lekko chrupiące, łatwe w gryzieniu, smaczne. Unikajmy pieczywa niskiej klasy, o ciężkiej, gumowatej konsystencji oraz nadmiernie kruszącego się, a także wysoko przetworzonych gotowych bułek do hamburgerów. Bułka nie może też być za mała (dodatki będą wypadać podczas jedzenia), ani za duża (zdominuje smak farszu hamburgera).

Druga kluczowa kwestia to mięso. Nie korzystajmy z gotowych burgerów, lepiej zróbmy je sami. Domowy burger powinien być duży, solidny, dobrze przyprawiony, soczysty. Częstym błędem, który wpływa na kiepski smak burgerów jest niewłaściwy sposób ich obróbki termicznej. Musimy kontrolować proces smażenia lub grillowania, nie trzymać mięsa na ogniu zbyt długo, pilnować, by nie przypaliło się. Z drugiej strony, według własnych upodobań, powinniśmy zadbać o odpowiedni stopień wysmażenia (rare, medium rare lub well done).

Kolejny nierzadko popełniany błąd to zły sposób wyrabiania mięsa. Wiele osób stosuje do burgerów masę niepotrzebnych dodatków, takich jak jajka czy bułka tarta, a przecież burgery to nie to samo, co kotlety mielone. Dobrej jakości mięso nie wymaga intensywnego wyrabiania. Wystarczy dodać przyprawy, wymieszać i lekko wyrobić mięso do uzyskania jednolitej konsystencji (w razie potrzeby dodać odrobinę wody), uformować owalne, spłaszczone burgery i gotowe.

Przechodząc do tego, jak przyprawiać mięso na hamburgery, błędem jest pakowanie zbyt wielu różnych przypraw i robienie smakowego miszmaszu. Lepiej zachować umiar i obok soli i pieprzu dodać ok. 4-5 przypraw o pasujących do siebie smakach. Warto też unikać sklepowych wieloskładnikowych mieszanek, które na ogół zawierają niezdrowe wzmacniacze smaku i zapachu, a także dodatkową porcję soli. Gotowa przyprawa do hamburgerów będzie z pewnością doskonale zastąpiona przez naszą autorską kompozycję ziół czy przypraw korzennych.

W kwestii dodatków, każdy z nich będzie wpływać na to, czy nasze hamburgery okażą się sukcesem, czy klapą. Pamiętajmy, że wysoka jakość to podstawa. Używajmy dobrej klasy, smacznego majonezu, ketchupu i innych sosów - szczególnie sprawdzi się sos hamburgerowy, czyli klasyk do tej potrawy.. Zadbajmy też o to, by wykorzystane w hamburgerach warzywa były świeże i chrupiące, a nie przywiędłe i stare.

 

Jak przyprawić mięso na hamburgery?

1. Jak przyprawić mięso na hamburgery po amerykańsku?

Domowe hamburgery z mięsa mielonego mogą zupełnie różnie smakować w zależności od sposobu przyprawienia mięsa. Najpopularniejszy z nich to sposób amerykański. Do tego stylu hamburgerów potrzebne nam będzie dobrej jakości, świeżo zmielone mięso wołowe. Niezbędne dodatki do mięsa to: sos Worcester, sos chili, imbir, prażona cebulka, czosnek, sól, pieprz, musztarda. Wszystkie te dodatki powinny być dokładnie wymieszane z mięsem zanim burgery trafią na grilla.

2. Jak przyprawić mięso na hamburgery po polsku?

Hamburgery po polsku smakowo idą w kierunku klasycznych domowych kotletów mielonych, ale są od nich intensywniej doprawione i bardziej pikantne. Burgery po polsku nie zawierają też dodatków typu czerstwa namoczona bułka, bułka tarta czy jajko, co także odróżnia je od tradycyjnych kotletów mielonych. Do hamburgerów po polsku możemy użyć zarówno mięsa mielonego wieprzowego, wieprzowo-wołowego, jak i drobiowego – wedle uznania.

Cennym składnikiem mięsnego farszu, dzięki któremu uzyskamy wyrazisty, ostry smak burgera, jest starta na tarce lub zblendowana świeża cebula. Pozostałe dodatki do mięsa do hamburgerów po polsku to: mielona gorczyca, pieprz, papryka słodka, papryka ostra, sól, estragon, a także odrobina oleju oraz wody, które zadbają o odpowiednią konsystencję burgerów.

3. Jak przyprawić mięso na hamburgery w stylu orientalnym?

Bardzo ciekawe efekty kulinarne uzyskamy, przyrządzając hamburgery w stylu orientalnym (azjatyckim). Do tego rodzaju burgerów możemy wykorzystać mięso mielone baranie, drobiowe albo wołowe. Bardzo istotne jest tutaj użycie bogatej kompozycji aromatycznych przypraw rodem z kuchni Wschodu: mielonych ziaren kolendry, kminu rzymskiego, kurkumy, curry, imbiru, a także sosu sojowego oraz papryki chili.

Podsumowując, kierujmy się zarówno dostępnymi w naszej szafce klasycznymi przyprawami, jak i dodatkami, które odświeżą nieco nasze klasyczne połączenia smakowej. Stawiajmy na jakość, a domowy fast food może być obiadem bez wyrzutów sumienia, który zasmakuje całej rodzinie.

Zobacz również: co jeszcze zrobić z mięsa mielonego? 7 niezawodnych przepisów